24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

2022 to kosmiczna opowieść nie z tego świata

2022 to kosmiczna opowieść nie z tego świata

udanych operacji naukowych Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba należący do NASA Z powodu wystrzelenia kapsuły kosmicznej Orion rok 2022 przyniósł wiele zwycięstw.

Oto najważniejsze momenty do zapamiętania:

Test podwójnego przekierowania asteroidy (DART)

Misja NASA Double Asteroid Redirection Test (DART) z powodzeniem zmieniła orbitę asteroidy oddalonej o miliony mil. Po przeanalizowaniu ponad dwóch tygodni po tym, jak statek kosmiczny uderzył w Dimorphos – kiedy to ludzkość po raz pierwszy celowo zmieniła ruch ciała niebieskiego i po raz pierwszy na dużą skalę zademonstrowała technikę odchylania asteroidy – naukowcy odkryli, że uderzenie kinetyczne skróciło orbitę Księżyca wokół jego macierzysta asteroida. Didymos z 32 minutami. Wcześniej Dimorphos okrążył Didymosa w 11 godzin i 55 minut. Skala ma margines niepewności około dwóch minut, plus lub minus.

Obraz z Teleskopu Internetowego NASA ujawnia wczesne formowanie się gwiazd w „rzadkim” znalezisku

Na tym zdjęciu udostępnionym przez NASA szczątki wybuchają z asteroidy Dimorphos, po prawej, kilka minut po celowym zderzeniu misji NASA Dual Asteroid Redirection Test (DART) 26 września 2022 r., uchwyconej przez pobliską włoską agencję kosmiczną LICIACube. We wtorek, 5 października 2022 r. NASA poinformowała, że ​​sonda pomyślnie zmieniła swoją orbitę.
((ASI/NASA przez AP))

Czarna dziura w Drodze Mlecznej

Astronomowie odsłonili pierwsze zdjęcie supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej. Kolorowy obraz został wyprodukowany przez Event Horizon Telescope (EHT) Collaboration, na podstawie obserwacji z globalnej sieci radioteleskopów. Czarna dziura znajduje się około 27 000 lat świetlnych od Ziemi i 4 miliony razy masywniejsza od naszego Słońca.

Łazik Perseverance zbiera próbki z Marsa

Oczekuje się, że łazik Perseverance NASA rozpocznie budowę pierwszego repozytorium próbek na innym świecie. Według NASA będzie to ważny kamień milowy w kampanii zwrotu próbek z Marsa, do której dąży Przenieś próbki z Marsa na Ziemię studiować dokładnie. W ciągu około 30 dni Perseverance zdeponuje w sumie 10 probówek z próbkami reprezentującymi różnorodność zapisu skalnego krateru Jezero.

READ  Webb uchwycił prawie idealny pierścień Einsteina oddalony o 12 miliardów lat świetlnych: ScienceAlert

Sonda Orion rozpryskuje się po przelocie obok Księżyca

Strzelec A (gwiazdka) uchwycony przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT).

Strzelec A (gwiazdka) uchwycony przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT).
(Źródło: Współpraca EHT)

Oszałamiające zdjęcia NASA ujawniają powierzchnię IO, która jest powiązana z wulkanem

Kapsuła kosmiczna NASA Orion zanurzyła się w oceanie po 25 dniach Bezzałogowy lot testowy wokół Księżyca, kończąc misję, która toruje drogę astronautom podczas następnej podróży na Księżyc. Kapsuła wylądowała na zachód od Baja California, ponad 300 mil na południe od pierwotnego obszaru docelowego.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba rozpoczął działalność naukową

NASA i jej międzynarodowi partnerzy udostępnili pełną serię pierwszych pełnokolorowych zdjęć i danych z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Zdjęcia obejmują egzoplanetę WASP-96 b, gorącego gazowego olbrzyma znajdującego się około 1150 lat świetlnych od Ziemi. Na innym zdjęciu udostępnionym za pośrednictwem międzynarodowej transmisji południowa mgławica planetarna, czyli „Eight-Burst”, jest pokazana bardziej szczegółowo, wcześniej ukryta przed astronomami. Następnie, na zdjęciu dostarczonym przez partnerów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kwintet Stephana – widoczna grupa pięciu galaktyk – jest widoczny w nowym świetle, oddalonym o około 290 milionów lat świetlnych. Ostateczne zdjęcie pokazało migoczący krajobraz Mgławicy Carina – gwiezdnego żłobka – z zupełnie nowymi gwiazdami, które wcześniej były całkowicie ukryte. „Kosmiczne zbocza” uchwycone przez Webba to krawędź wnęki gazowego olbrzyma w obszarze gwiazdotwórczym Mgławicy Carina o nazwie NGC 3324. Mgławica Carina znajduje się w galaktyce Drogi Mlecznej, oddalonej o około 7600 lat świetlnych. Jest domem dla wielu masywnych gwiazd, które są kilka razy masywniejsze od Słońca.

Od tego czasu teleskop pomógł astronomom odkryć najstarsze potwierdzone dotąd galaktyki.

Rdzenny Amerykanin astronauta NASA tworzy historię

Astronauta NASA Nicole Mann zapisała się w historii jako pierwsza rdzenna Amerykanka, która wystrzeliła w kosmos. Mann, Wailacki członek plemion indiańskich Rabarbarowej Doliny, udał się na Międzynarodową Stację Kosmiczną jako dowódca misji NASA SpaceX Crew-5 na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon.

Kliknij tutaj, aby przejść do aplikacji FOX NEWS

Start prywatnego lotu kosmicznego z Axiom-1

Axiom 1, pierwsza prywatna misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), wystrzelona w kwietniu. Rakieta SpaceX Falcon 9 i Crew Dragon Endeavour wystartowały z NASA Kennedy Space Center na Florydzie. Misja Ax-1 wysłała czterech prywatnych podróżników kosmicznych w 10-dniową podróż w celu prowadzenia badań naukowych i przesuwania granic komercyjnych lotów kosmicznych.

Bradford Betz z Fox News i The Associated Press przyczynili się do powstania tego raportu.