Szef dyplomacji Luksemburga chce uruchomić przeciwko Węgrom artykuł 7

W listopadzie Parlament Europejski przyjął rezolucje, w której oczekuje uruchomienia przeciwko Polsce artykułu 7 Traktatu o UE. Rezolucja póki co została jednak groźbą, bowiem nie podjęto żadnych realnych działań w tym kierunku. Teraz pojawił się pomysł uruchomienia artykułu przeciwko Węgrom.

Z taką inicjatywą wyszedł minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn w rozmowie z niemiecką gazetą ,,Tagesspiegel”. Sprawa dotyczy rozpoczętej w węgierskim parlamencie dyskusji nad tzw. pakietem ustaw ,,Stop Soros”, o których wielokrotnie na portalu Magyar24 pisaliśmy. Zakładają one m.in. opodatkowanie organizacji pozarządowych popierających imigrację 25% podatkiem od darowizn z zagranicy oraz większą kontrole sądów nad ich działalnością. Premier Viktor Orban oraz jego partia Fidesz tłumaczą te propozycje względami bezpieczeństwa, widząc w nielegalnej imigracji zagrożenie dla Węgier.

Zdaniem luksemburskiego polityka premier Viktor Orbana chce w ten sposób zlikwidować krytykujące go organizacje pozarządowe – To jest stanowisko dyktatora – wypowiada się stanowczo Jean Asselborn – Europa musi powstać i wyrazić swoje oburzenie – wzywa do nałożenia sankcji, na podstawie artykułu 7 o UE polityk z Luksemburga.

Żeby móc uruchomić artykuł 7 potrzebna jest zgoda wszystkich państw członkowskich, za wyjątkiem kraju którego dotyczy sprawa. Można się spodziewać, że ewentualne ukaranie Węgier zawetuje Polska. Również nie udało się do tej pory uruchomić tego artykułu wobec Polski.

Łukasz Religa