Słowacja i Węgry mogą nie obronić swojej sprawy o nieprzyjmowaniu imigrantów

Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich, Yves Bot, oznajmił dzisiaj, że sprawa wszczęta przez Słowację i Węgry, dotycząca legalności unijnego systemu relokacji uchodźców, powinna zostać odrzucona.

Węgry i Słowacja broniły swojej odmowy przyjęcia imigrantów w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak twierdzą oba kraje, obowiązkowy system relokacji imigrantów z 2015roku był bezprawny.

Rzecznik Generalny Yves Bot twierdzi, że program przesiedleń jest „odpowiedni do osiągnięcia zamierzonego celu”. A celem jest umożliwienie Grecji i Włochom poradzenie sobie z konsekwencją kryzysu migracyjnego.

Na te deklaracje odpowiedział węgierski minister spraw zagranicznych. Péter Szijjartó powiedział, że opinia doradcy najwyższej instancji „całkowicie pasuje do procesu zwanego planem Sorosa”, który to chce zmusić kraje Europy Środkowej do przyjęcia nielegalnych imigrantów. Minister zadeklarował, że Węgry nie chcą przyjmować imigrantów i będą czekać na decyzję Sądu.

Zdaniem Szijjartó obowiązkowy system relokacyjny według systemu kwotowego narusza prawa europejskie. Jak stwierdził, Bruksela nie może pozbawiać suwerennych państw prawa do decydowania o tym,kogo państwo chce wpuścić do swojego kraju. „Traktaty europejskie wyraźnie wskazują, że nie można tego prawa odebrać” mówił.

Rzecznik Generalny nie związuję rąk sędziom, ale zazwyczaj słuchają oni jego opinii. Najpóźniej jesienią Trybunał wyda orzeczenie.

Magdalena Chudy

zdj: kormany.hu

źródło: hungarytoday