22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zysk netto PKN Orlen w IV kw. rośnie dzięki akwizycjom rafineryjnym

Zysk netto PKN Orlen w IV kw. rośnie dzięki akwizycjom rafineryjnym

WARSZAWA, 24 lutego (Reuters) – Polski PKN Orlen (PKN.WA) odnotował czterokrotny wzrost zysku netto w IV kw., do czego przyczyniły się ostatnie akwizycje i dobre wyniki rafineryjne, podała spółka w piątek.

Kontrolowana przez państwo rafineria odnotowała zysk netto w wysokości 16,37 mld zł (3,67 mld USD) w kwartale zakończonym 31 grudnia, w porównaniu z 15,94 mld zł oczekiwanymi przez analityków i 4,14 mld zł rok wcześniej.

Wyniki czwartego kwartału uwzględniają biznes Lotosu i częściowy zysk PGNiG po przejęciu przez Arlen swoich konkurentów, zgodnie z dążeniem rządu do zacieśnienia kontroli nad gospodarką i stworzenia „narodowych czempionów”.

EBITDA LIFO Grupy wzrosła do 16,06 mld zł wobec 4,26 mld zł rok wcześniej, głównie dzięki konsolidacji Lotosu i PGNiG, która zwiększyła ten wynik o 7,4 mld zł.

Rafineria wypracowała EBITDA LIFO na poziomie 10,91 mld zł, instalacje były prawie w pełni wykorzystane, wolumeny sprzedaży benzyny wzrosły o 30%, a oleju napędowego o 53%.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

(1 $ = 4,4567 zł)

Reportaż Marka Strzeleckiego i Karola Badohala; Montaż autorstwa Nivedity Bhattacharjee

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Komal Mathur z Goa błyszczy w Polsce na Międzynarodowym Konkursie Mediacji | Wydarzenia Film Aktualności