24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zarząd OpenAI stoi w obliczu rosnącego buntu w związku z obaleniem Sama Altmana

Zarząd OpenAI stoi w obliczu rosnącego buntu w związku z obaleniem Sama Altmana

OpenAI stanęło w obliczu rosnącego buntu wśród pracowników i inwestorów, którzy domagali się rezygnacji trzech dyrektorów po nieudanym zamachu stanu z zarządu, który wyrzucił dyrektora generalnego Sama Altmana z wiodącej na świecie firmy zajmującej się sztuczną inteligencją.

Dyrektorzy „podważyli naszą misję i naszą firmę”, zwalniając w piątek Altmana i jego współzałożyciela Grega Brockmana – napisali pracownicy w piśmie do zarządu. Jak wynika z postu pracowników opublikowanego w serwisie społecznościowym X, liczba podpisów wzrosła do około 700 spośród 770 pracowników OpenAI w poniedziałkowe popołudnie. OpenAI nie odpowiedziało, aby potwierdzić tę liczbę.

Zakłócenia w działalności najważniejszych na świecie start-upów zajmujących się sztuczną inteligencją były oszałamiającym odwróceniem sytuacji dla grupy, która prawie rok temu wypchnęła generatywną sztuczną inteligencję do głównego nurtu wraz z uruchomieniem ChatGPT. Do zeszłego tygodnia OpenAI było postrzegane jako światowy lider w rozwoju i komercjalizacji technologii, co wywraca do góry nogami firmy na całym świecie. Teraz jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania.

Po nieudanych rozmowach w sprawie przywrócenia Altmana na stanowisko w niedzielę, podczas których zarząd zażądał jego rezygnacji w zamian za powrót, zarząd OpenAI zwrócił się zamiast tego do Emmetta Sheara, współzałożyciela usługi transmisji strumieniowej wideo Twitch, jako tymczasowego dyrektora generalnego. Microsoft, producent oprogramowania będący jednocześnie największym inwestorem w OpenAI, ogłosił, że zatrudnił Altmana i Brockmana na czele nowej jednostki zajmującej się sztuczną inteligencją.

W poniedziałek Altman wskazał, że spodziewa się kontynuacji OpenAI i współpracował z dyrektorem generalnym Microsoft Satyą Nadellą, aby zabezpieczyć przyszłość startupu.

Ich najważniejszym priorytetem było zapewnienie dalszego rozwoju OpenAI, Altman napisał na X, dodając: „Dążymy do zapewnienia pełnej ciągłości działania naszym partnerom i klientom”. [and] Dzięki partnerstwu openai/microsoft jest to bardzo możliwe. „To był jeden zespół, jedna misja” – powiedział 38-letni biznesmen.

READ  Akcje Hongkongu wzrosły o prawie 3% po doniesieniach, że miasto rozważa złagodzenie prawa Covid

Setki pracowników OpenAI, którzy podpisali list, oświadczyło, że zaoferowano im stanowiska w nowym dziale Microsoftu i „wkrótce wykonają ten krok, chyba że wszyscy obecni członkowie zarządu zrezygnują, a zarząd mianuje dwóch nowych wiodących niezależnych dyrektorów”.

W piątek Altman i Brockman zostali odwołani przez czterech pozostałych członków zarządu. W poniedziałek do załogi dołączył jeden z członków zarządu, Ilja Sutskever.

Sutskever, który jest także głównym naukowcem w OpenAI, poprosił pracowników o podpisanie listu po rozpoczęciu Przenieś się do mediów społecznościowych Przeprosić za swoją rolę w zwolnieniu Altmana.

Przeczytaj list otwartypodpisany przez setki 770 pracowników OpenAI

„Głęboko żałuję mojego zaangażowania w działania Zarządu. Nigdy nie chciałem zaszkodzić OpenAI” – napisał dalej

Pozostali pozostali dyrektorzy to Adam D’Angelo, dyrektor generalny Quora; przedsiębiorca technologiczny Tasha McCauley; oraz Helen Toner z Centrum Bezpieczeństwa i Powstających Technologii.

Niektórzy z najważniejszych inwestorów projektu OpenAI żywili nadzieję na powrót Altmana. Zarząd firmy popełnił „ogromny błąd w ocenie” – napisał Vinod Khosla, wczesny zwolennik OpenAI, w zjadliwym artykule opublikowanym w poniedziałek przez The Information. Khosla wezwał później Scheera do rezygnacji już pierwszego dnia na stanowisku tymczasowego dyrektora generalnego.

„Każdy problem ma rozwiązanie” – napisał Josh Kushner, założyciel Thrive Capital, na X. Oczekuje się, że Thrive będzie głównym nabywcą sprzedaży akcji pracowniczych OpenAI, która miała zostać sfinalizowana w nadchodzących tygodniach. Oczekiwano, że sprzedaż ta, stanowiąca dla pracowników okazję do wykorzystania sukcesu OpenAI poprzez sprzedaż inwestorom, obejmie kapitał własny o wartości do 1 miliarda dolarów i przyniesie firmie wycenę na 86 miliardów dolarów, jak twierdzą osoby zaznajomione z planami.

Wyprzedaż akcji jest obecnie zrównoważona, a weekendowy dramat oznacza zasadniczą zmianę okoliczności, ale jeśli Altman powróci, możliwe będzie kontynuowanie działalności zgodnie z planem, stwierdziła jedna z osób zaznajomionych z sytuacją.

READ  Akcje, dane, wiadomości i zarobki

Jednocześnie konkurencja stara się wykorzystać chaos panujący w firmie. W poniedziałek w poście w mediach społecznościowych Marc Benioff, dyrektor generalny firmy zajmującej się oprogramowaniem Salesforce, poprosił badaczy OpenAI o przesłanie mu CV i zaoferował równowartość ich wynagrodzenia.

Uruchomienie przez OpenAI chatbota ChatGPT rok temu zapoczątkowało boom na sztuczną inteligencję, który przyciągnął miliardy dolarów inwestycji i dał początek dziesiątkom startupów.

ChatGPT wykorzystuje tak zwaną sztuczną inteligencję generatywną do reagowania na komunikaty tekstowe, mowy lub obrazu — to skok technologiczny postrzegany przez wielu w Dolinie Krzemowej jako najważniejszy od czasu pojawienia się smartfonów.

Dokładny powód zwolnienia Altmana pozostaje niejasny, a zarząd OpenAI stwierdził jedynie, że nie był on „konsekwentnie szczery”.

Według osób zaznajomionych ze sprawą jego odejście wynika z obaw o zaangażowanie w misję OpenAI, jaką jest zapewnienie bezpiecznej i użytecznej sztucznej inteligencji.

Osoba mająca bezpośrednią wiedzę o decyzji zarządu stwierdziła, że ​​„nadzorowanie” współzałożyciela stało się „niemożliwe”. „Zarząd doszedł do takiego punktu, że nie mógł uwierzyć w to, co mówił im Sam” – dodała ta osoba.

Scheer, który publicznie nawoływał do wolniejszego wdrażania sztucznej inteligencji, próbował zataić doniesienia, jakoby częścią argumentu był spór dotyczący bezpieczeństwa. „Zarząd nie zwolnił Sama z powodu żadnego konkretnego nieporozumienia dotyczącego bezpieczeństwa”. Napisane w dniu X. „Nie jestem na tyle szalony, aby podjąć się tej pracy bez wsparcia zarządu przy promowaniu naszych niesamowitych modeli”.

Scheer napisał, że wyznaczy niezależnego śledczego, który zda raport z „całego procesu prowadzącego do tego momentu” i może nalegać na „znaczące zmiany w kierownictwie, jeśli to konieczne”.

Nadella powiedział, że jego firma pozostaje zaangażowana w partnerstwo z OpenAI i nie może się doczekać „poznania i współpracy z Emmettem Shearem oraz nowym zespołem kierowniczym OpenAI”.

Microsoft przeznaczył na rzecz OpenAI ponad 10 miliardów dolarów w postaci kapitału i kredytów na infrastrukturę — ​​choć nie cały ten kapitał został wycofany — i zintegrował potężne narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI ze swoim własnym oprogramowaniem.

READ  Bill Ackman mówi, że akcje będą wkrótce „kupowane”, gdy Fed „robi to, co musi”, aby walczyć z inflacją

Akcje Microsoftu osiągnęły w poniedziałek rekordową wysokość po wzroście o 2,1 procent, odwracając straty poniesione pod koniec piątku po ogłoszeniu dymisji Altmana.

Altman powiedział w tym miesiącu Financial Times, że planuje pozyskać więcej inwestycji od grupy z Seattle, twierdząc, że ma „wspaniałego partnera” w firmie Microsoft.