22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zapomniany kontynent 40 milionów lat temu mógł właśnie zostać odkryty na nowo

Zapomniany kontynent 40 milionów lat temu mógł właśnie zostać odkryty na nowo

Nowe badanie wykazało, że nisko położony kontynent, który istniał około 40 milionów lat temu i był domem dla egzotycznych zwierząt, „utorował drogę” ssakom azjatyckim do kolonizacji południowej Europy.

Ten zapomniany kontynent leży między Europą, Afryką i Azją, a ten zapomniany kontynent – nazwany przez naukowców „Balkantolią” – stał się bramą między Azją a Europą, gdy poziom morza opadł i powstał most lądowy około 34 miliony lat temu.

„Kiedy i jak pierwsza fala ssaków azjatyckich dotarła do południowo-wschodniej Europy, pozostaje słabo poznana” – paleogeolog Alexis Licht i współpracownicy Pisać w swoim nowym badaniu.

Ale wynik był ekscytujący. Około 34 miliony lat temu, pod koniec eocen W epoce ogromna liczba rodzimych ssaków zniknęła z Europy Zachodniej wraz z pojawieniem się nowych ssaków azjatyckich, w wyniku nagłego wyginięcia znanego obecnie jako Wielka kopia.

Jednak niedawne odkrycia skamielin na Bałkanach zmieniły tę oś czasu, wskazując na „dziwny” biom, który, jak się wydaje, umożliwił azjatyckim ssakom skolonizowanie południowo-wschodniej Europy aż 5-10 milionów lat przed Wielkim Przesileniem.

Aby zbadać, Licht z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych, wraz z kolegami, ponownie przeanalizowali dowody ze wszystkich znanych stanowisk kopalnych na tym obszarze, obejmujące teraźniejszość Półwysep Bałkański A Anatoliazachodnia wychodnia Azji.

Wiek tych miejsc został zweryfikowany na podstawie aktualnych danych geologicznych, a zespół zrekonstruował starożytne zmiany geograficzne, które zaszły na tym obszarze, który ma „złożoną historię przypadkowego zatonięcia i ponownego wynurzenia”.

To, co odkryli, sugeruje, że Bałkanolia służyła zwierzętom jako trampolina do przemieszczania się z Azji do Europy Zachodniej, z przekształceniem starożytnej masy lądowej z wolnostojącego kontynentu w pomost lądowy – i późniejszą inwazją ssaków azjatyckich – zbiegającą się z niektórymi „ dramatyczne zmiany paleogeograficzne”.

Bałkantolia, 40 milionów lat temu i dziś. (Alexis Licht, Grégoire Métais / CNRS)

READ  Zespoły SpaceX wystrzeliły rakietę Falcon 9 w ramach misji Starlink z Cape Canaveral – Spaceflight Now

Około 50 milionów lat temu Bałkany były archipelagiem odizolowanym i oddzielonym od sąsiednich kontynentów, na którym kwitła unikalna grupa fauny, odmienna od tych występujących w Europie i Azji Wschodniej.

Następnie połączenie niższych poziomów mórz, rosnących pokryw lodowych Antarktyki i zmian tektonicznych połączyło kontynent bałkański z Europą Zachodnią, 40 do 34 milionów lat temu.

Umożliwiło to ssakom azjatyckim, w tym gryzoniom i ssakom czterokopytnym (znanym również jako kopytne) Przygoda i podbój na zachód Bałkantolia, Pokazano zapis kopalny.

Oprócz tego rekordu Licht i współpracownicy odkryli również części kości szczęki należące do zwierzę jak jednorożec w nowym Stanowisko skamieniałości w Turcji, datowane na około 38 do 35 milionów lat temu.

wyższe ssakiGórny trzonowiec azjatyckiego ssaka z gatunku Brontothere. (Alexis Licht, Grégoire Métais / CNRS)

Można powiedzieć, że skamielina jest najstarszym ssakiem kopytnym podobnym do Azji odkrytym do tej pory w Anatolii i Grand Coupure poprzedza ją o co najmniej 1,5 miliona lat, co wskazuje, że ssaki azjatyckie były w drodze do Europy przez Bałkany.

Lecht i jego koledzy sugerują, że ta południowa droga do Europy przez Bałkany była prawdopodobnie bardziej odpowiednia dla zwierząt żądnych przygód niż przemierzanie tras na wyższych szerokościach geograficznych przez Azję Środkową, które w tamtych czasach były bardziej suche, zimniejsze, pustynne stepy.

Jednak hmm zwrocic uwage W swoim artykule, że „ostatni kontakt” Między poszczególnymi wyspami bałkańskimi a istnienie tego południowego szlaku rozprzestrzeniania się jest nadal przedmiotem dyskusji”, a historia zebrana do tej pory „oparta jest wyłącznie na skamieniałościach ssaków, a pełniejszy obraz dawnej bioróżnorodności Bałkanów pozostaje do namalowania”.

Wiele zmian geologicznych, które doprowadziły do: Bałkanolia nie jest jeszcze w pełni poznana i należy zauważyć, że ten przegląd jest interpretacją zapisu kopalnego tylko przez jeden zespół.

READ  Mężczyzna odkrywa, że ​​był dzieckiem podmienionym po urodzeniu po teście DNA

Jednak zapis kopalny ssaków i innych kręgowców żyjących na wyspach jest zwykle skąpy i niekompletny, podczas gdy Bogaty lądowy zapis skamieniałości regionu Bałkantolia zapewnia „wyjątkową okazję do udokumentowania ewolucji i zaniku ekosystemów wyspiarskich w starożytności” – powiedział zespół. Wnioski.

Badanie zostało opublikowane w Recenzje nauk o Ziemi.