25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Z badania OECD wynika, że ​​Polska ma najwyższy wskaźnik zatrudnienia wśród ukraińskich uchodźców

Jak wynika z nowego raportu tej organizacji, Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród 12 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pod względem zatrudniania ukraińskich uchodźców.

W Polsce, w której zamieszkuje druga co do wielkości liczba Ukraińców, zatrudnionych było 65% uchodźców w wieku produkcyjnym. Na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania (61%), a na trzecim Szwecja (56%)

Najniższy poziom odnotowano w Szwajcarii i we Włoszech, gdzie pracowało jedynie 19% ukraińskich uchodźców. W rankingach nie ma statystyk dla Niemiec, które mają obecnie najwięcej ukraińskich uchodźców.

OECD zauważyła, że ​​bezpośredni dostęp krajów UE do rynków pracy uchodźców, wysoki poziom formalnych kwalifikacji uchodźców oraz obecność znacznych sieci diaspor w wielu krajach przyjmujących ułatwiły tę integrację.

„Ukraińscy uchodźcy, ogólnie rzecz biorąc, integrują się na rynkach pracy krajów przyjmujących w znacznie szybszym tempie niż inne grupy uchodźców” – czytamy w raporcie. „Przeciętnie tak [previously] Znalezienie pracy co najmniej połowie uchodźców zajmuje od pięciu do dziesięciu lat.

Organizacja zauważyła jednak, że znaczna część możliwości początkowego zatrudnienia ukraińskich uchodźców skupiała się na stanowiskach wymagających niskich kwalifikacji, mimo że uchodźcy posiadali ponadprzeciętne wykształcenie. Narodowy Bank Polski (NBP) ostrzegał przed podobnymi niespójnościami w zeszłym roku.

Dane zebrane przez OECD obejmują zatrudnienie uchodźców w 12 z 38 krajów członkowskich i pochodzą z różnych źródeł krajowych i międzynarodowych. W Polsce, Anglii, Czechach i we Włoszech opierały się one na badaniach ankietowych.

Dane zbierano w różnym czasie dla różnych krajów. Dane dla Polski są bardzo stare i pochodzą z raportu NBP z listopada ubiegłego roku.

Jednak od października ubiegłego roku Polska straciła część populacji uchodźców, co skłoniło największe grupy biznesowe w kraju do ostrzeżenia przed niepowodzeniem Polski w „wyścigu o Ukraińców”.

Polska, jeden z najszybciej starzejących się krajów Europy, boryka się z coraz dotkliwszymi niedoborami rąk do pracy, zwłaszcza w branżach takich jak budownictwo czy transport.

Zdaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), aby utrzymać obecną relację liczby ludności w wieku produkcyjnym do liczby emerytów, Polska będzie musiała w ciągu najbliższej dekady przyciągnąć prawie dwa miliony pracowników migrujących.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: freestocks.org / Pexels