Według nowych danych GUS produkt krajowy brutto (PKB) Polski wzrósł w drugim kwartale o 5,3%, znacznie poniżej oczekiwań rynkowych. Oznacza to, że polska gospodarka wzrosła o 8,5% w I kwartale 2022 r., co oznacza znaczne spowolnienie w porównaniu do prognozy 6% przez analityków.
W ujęciu kwartalnym polska gospodarka skurczyła się w drugim kwartale o 2,3%. Był to najgorszy odczyt od 1996 r., z wyłączeniem drugiego kwartału 2020 r., kiedy gospodarka została sparaliżowana przez ograniczenia związane z pandemią.
Szczegółowe dane o strukturze PKB zostaną opublikowane przez państwową agencję GUS pod koniec sierpnia. Pokaże, co przyczyniło się do spowolnienia aktywności gospodarczej w Polsce.
Z dostępnych już danych wynika, że kilka kluczowych sektorów polskiej gospodarki, takich jak budownictwo i handel detaliczny, rosło wolniej niż oczekiwali analitycy w czerwcu, ostatnim miesiącu II kwartału. Walczy z rosnącymi cenami i bardzo napiętym rynkiem pracy.
Badanie przemysłu na początku tego miesiąca pokazało, że spadek w sektorze pogorszył się w lipcu. Ekonomiści powszechnie szacują, że bieżący kwartał będzie słabszy niż poprzedni, a jeśli te przewidywania się sprawdzą, Polska czeka recesja techniczna, rozumiana jako dwa kolejne kwartały spadku PKB.
„Gospodarka zaczęła już gwałtownie spadać w drugim kwartale 2022 roku” – napisał na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista Banku PKO BP. „Spadek aktywności gospodarczej pogłębi się pod koniec 2022 r…. Dalszy głęboki spadek złotego jest groźniejszy niż decyzja NBP. [National Bank of Poland] Cykl podwyżek stóp procentowych.
Gospodarka zaczęła ostro hamować już w 2q22. W dalssej części 2022 odst. ekonomii gospodarczej pogłębi się. Policy-mix jest zbyt ekspansywne. Dla #zł bardziej pozężyczny bydky wynikie wynikowe wyniky pody niż Koniec cywyżek stóp procentowych NBP. https://t.co/RFX5CsA0jx
— Piotr Bujak (@pbujak) 17 sierpnia 2022
Polska zmagała się w ostatnich miesiącach z wysoką inflacją, która w lipcu wyniosła 15,6%, najwyższa od marca 1997 roku. W odpowiedzi na szybko rosnące ceny Narodowy Bank Polski rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych. Teraz 6,5%, najwyższy poziom od lutego 2005 r.
Jednocześnie stopa bezrobocia w Polsce W czerwcu spadła do 4,9%Najniższa liczba od 1990 r., kiedy kraj wychodził z komunizmu.
Stopa bezrobocia w Polsce należy do najniższych w UE, a najnowsze dane Eurostatu za maj pokazują, że tylko Czechy i Malta mają niższe poziomy.
Polski bank centralny podniósł referencyjną stopę procentową o 50 pb (mniej niż przewidywali analitycy) do 6,5%, najwyższego poziomu od lutego 2005 roku.
Dziesiąta z rzędu podwyżka od października ubiegłego roku, ponieważ bank zareagował na najwyższą inflację w Polsce od 25 lat. pic.twitter.com/VJNBy8sZ6o
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 7 lipca 2022
Główne zdjęcie kredytowe: Aleksander Isreb / Pexels.com
Alicja Ptak jest starszym redaktorem i dziennikarzem multimedialnym magazynu Notes z Polski. Wcześniej pracował w Reuters.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35