18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wynalezienie polskiej walki z ograniczeniami praw obcych

W związku z przejęciem Warnermedia, właściciela CNN, amerykańska firma medialna Discovery jest uwikłana w narastające kontrowersje z polskim rządem dotyczące przyszłości niezależnego nadawania.

Wcześniej w tym tygodniu izba niższa polskiego parlamentu zatwierdziła projekt ustawy, która uniemożliwi firmom spoza Europy przetrzymywanie polskich mediów. Widzowie mówią, że proponowana ustawa jest planowana dla Discovery, którego właścicielem jest czołowy polski niezależny nadawca TVN, w skład którego wchodzi popularny 24-godzinny kanał informacyjny TVN24.

TVN24, w przeciwieństwie do placówek kontrolowanych przez rząd, krytykuje nacjonalistyczny rząd w Polsce.

Zaangażowanie Polski w wolność mediów i demokrację jest zagrożone, podobnie jak jej ambicje, by stać się światowym punktem medialnym Discovery.

Trzy miesiące temu Discovery wydało jedną Odważne przejęcie Warner Media o wartości 43 miliardów dolarów, Jest właścicielem CNN, HBO, TNT, Cartoon Network, Turner Classic Movies oraz słynnego studia filmowego i telewizyjnego Warner Bros. w Burbank. Połknięcie największego Warner Media, które jest obecnie własnością AT&T, przekształci średniej wielkości centrum programowania telewizji kablowej w jedną z najpotężniejszych firm medialnych na świecie.

Jednak globalne ambicje firmy uderzyły w potencjalną przeszkodę w Europie Środkowej, gdzie napięcia nasilają się.

Discovery oskarżył polski rząd o kilka prób ingerencji w jego zdolność do dokładnego raportowania. Discovery powiedział w czwartek, że proponowana ustawa jeszcze bardziej podważy wolność prasy.

Wręcz przeciwnie, zwolennicy tego ruchu twierdzą, że wzmocni on bezpieczeństwo narodowe. Premier Polski Matos Morawicki odrzucił w czwartek tezę, że projekt ustawy jest wymierzony w TVN lub Discovery.

Moraviki powiedział dziennikarzom, że ruch „zaostrza przepisy, aby firmy spoza UE nie miały możliwości kupowania mediów w Polsce”. Według Reutersa.

Polska już zabroniła firmom spoza Europy posiadania większościowego pakietu akcji pozamedialnych. TVN rządzi kontrolując TVN za pośrednictwem trzeciej spółki z siedzibą w Amsterdamie. Proponowane prawo położyłoby kres zdolności Discovery do sprawowania pośredniej kontroli nad holenderską firmą.

READ  Polska: Tu bije serce Europy 2023 Grand Final Tonight! - Wiadomości Eurowizji | Muzyka

W ramach walki KRRiT odmówiła rozpatrzenia wniosku Discovery o odnowienie koncesji TVN24, co zwykle jest normą. Discovery powiedział, że złożył wniosek o odnowienie 18 miesięcy temu. Licencja wygasa 26 września. Bez niego pierwsza w Polsce sieć wyłącznie informacyjna może zostać zlikwidowana.

Discovery powiedział w czwartek, że walczy z działaniami rządu. Nowojorska firma HGTV, Food Network and Animal Planet ostrzega, że ​​podjęte zostaną działania prawne na podstawie dwustronnej umowy mającej na celu poprawę stosunków handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Rzeczpospolitą Polską. Ogłoszenie uruchamia sześciomiesięczny okres schładzania.

Własność TVN TVN jest wart około 3 miliardy dolarów, co czyni go jedną z największych inwestycji w Stanach Zjednoczonych w Polsce. TVN zatrudnia 3500 osób, z czego połowa to pracownicy etatowi i dociera do około 17 milionów widzów.

„Mamy nadzieję, że ta ustawa będzie miała fajny wpływ na amerykańskie i europejskie inwestycje w polską gospodarkę i będziemy aktywnie bronić naszych praw” – powiedział w czwartkowym oświadczeniu prezes Discovery International JB Beret.

Sekretarz Stanu USA Anthony Blingen powiedział, że Stany Zjednoczone były „bardzo zaniepokojone” w tym tygodniu Zgodnie z projektem ustawy musi on zostać zatwierdzony przez Izbę Wyższą Sejmu RP.

TVN24 jest wiodącym źródłem niezależnych wiadomości telewizyjnych dla wielu Polaków. Według Associated Press, Proponowane represje protestowały tłumy w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce, „Wolne media!” Doszło do starć z policją poza legislatywą AB.

Grupa Nadawców TVN posiada 24 różne kanały, w tym cztery bezpłatne sieci nadawcze. Wynalazek zyskał funkcjonalność w ramach swojego procesu Przejęcie Scripps Networks Interactive za 12 miliardów dolarów W 2018 roku. Scripps przejął większościowy pakiet trzy lata temu Umowa o wartości około 600 milionów dolarów z ITI i francuskim nadawcą Canal + Group W gotówce. Scripps pochłonął ponad 900 milionów dolarów długu TVN.

READ  Amazon Fire TV dla Polski

W tym czasie Scripps powiedział, że sieci TVN przyciągały ponad 20% polskich widzów, co czyniło ją „wiodącą na rynku” akcją.