25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wyłącznie: Stany Zjednoczone łagodzą sankcje naftowe nałożone na Wenezuelę po porozumieniu wyborczym – oficjalnie

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro przemawia podczas spotkania z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim w pałacu Miraflores w Caracas w Wenezueli, 12 czerwca 2023 r. REUTERS/Leonardo Fernandez Viloria/zdjęcie pliku Uzyskanie praw licencyjnych

WASZYNGTON, 18 października (Reuters) – Administracja Bidena niemal natychmiast złagodzi sankcje nałożone na wenezuelski sektor naftowo-gazowy w odpowiedzi na porozumienie wyborcze w 2024 r. osiągnięte pomiędzy rządem Wenezueli a opozycją w tym kraju, powiedział w środę agencji Reuters wyższy rangą urzędnik Departamentu Stanu USA.

Urzędnik, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że Stany Zjednoczone poczyniły postępy w zakresie szerokiego złagodzenia sankcji nałożonych na państwo członkowskie OPEC. Stany Zjednoczone zagroziły jednak odwróceniem tych kroków, jeśli rząd prezydenta Nicolasa Maduro nie pójdzie dalej i nie zgodzi się na zniesienie zakazu wobec kandydatów na prezydenta opozycji i uwolnienie więźniów politycznych.

Amerykańskie posunięcia następują po miesiącach negocjacji, podczas których Waszyngton wywierał presję na Caracas, aby podjęło konkretne kroki w celu przeprowadzenia demokratycznych wyborów w zamian za zniesienie części – choć nie wszystkich – surowych sankcji nałożonych za czasów byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

W wyniku ustępstw Maduro na rzecz wspieranej przez USA opozycji administracja prezydenta Joe Bidena wydaje licencje i upoważnienia, które będą obejmować umożliwienie Wenezueli wznowienia długo zawieszonego handlu z krajami karaibskimi – powiedział urzędnik.

Stanowi to znaczący krok w kierunku zwiększonego zaangażowania administracji Bidena wobec Maduro w kwestiach od energii po imigrację, odchodząc od kampanii „maksymalnego nacisku” Trumpa przeciwko krajowi rządzonemu przez socjalistów.

Rząd Maduro i opozycja osiągnęły we wtorek na Barbadosie porozumienie w sprawie gwarancji wyborczych umożliwiających przeprowadzenie wyborów międzynarodowych obserwatorów w drugiej połowie 2024 roku.

Porozumienie nie zniosło jednak zakazu nałożonego na kandydatów opozycji, któremu rząd zabronił sprawowania urzędów publicznych, ani nie wspomniało o uwolnieniu więźniów politycznych, czego mniej niż oczekiwały Stany Zjednoczone.

Urzędnik powiedział, że Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują porozumienie wyborcze, ale uważają je za „częściowe porozumienie w sprawie planu działania dotyczącego wyborów”, dodając, że Stany Zjednoczone są gotowe podjąć dalsze kroki w sprawie kluczowego sektora energetycznego Wenezueli. „Dziś, jutro stanie się to szybko”.

Urzędnik ostrzegł jednak, że decyzje USA o złagodzeniu sankcji będą zależeć od tego, czy Maduro zastosuje się do najnowszego porozumienia i będzie dążył do wolnych i uczciwych wyborów.

„Jesteśmy gotowi podjąć konkretne działania, ale jeśli nie wywiążą się ze swoich zobowiązań, z pewnością będziemy mogli wycofać te pozytywne zachęty” – powiedział urzędnik.

Urzędnik wyraził także optymizm, że operacja doprowadzi do „stosunkowo wkrótce” uwolnienia Amerykanów przetrzymywanych w Wenezueli, których Stany Zjednoczone uznają za przetrzymywanych niesprawiedliwie.

Rząd Wenezueli nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Stany Zjednoczone nałożyły surowe sankcje na Wenezuelę, aby ukarać rząd Maduro po jego reelekcji w 2018 r., którą Stany Zjednoczone i inne rządy zachodnie odrzuciły jako fikcję. Od 2019 r. amerykańskie sankcje uniemożliwiają państwowemu koncernowi naftowemu PDVSA eksport na wybrane rynki.

Porozumienie na Barbadosie

Urzędnik Departamentu Stanu podał kilka szczegółów na temat złagodzenia sankcji, ale wyjaśnił, że nie będzie to oznaczać całkowitego zniesienia środków karnych.

Rozważany pakiet obejmował wznowienie eksportu gazu na Karaiby; rozszerzenie licencji Wenezueli na amerykańskie przedsiębiorstwa świadczące usługi naftowe i inne zagraniczne przedsiębiorstwa świadczące usługi naftowe, dostawców paliw i wykonawców; Według źródła bliskiego negocjacjom umożliwiło ono co najmniej jednemu dodatkowemu zagranicznemu koncernowi naftowemu transport wenezuelskiej ropy w celu spłaty długów.

Stany Zjednoczone szukają sposobów na zwiększenie światowych przepływów ropy, aby złagodzić wzrost cen wynikający z sankcji nałożonych na Rosję i decyzji OPEC+ o ograniczeniu wydobycia. Eksperci twierdzą jednak, że szanse na zrekompensowanie tych cięć przez eksport Wenezueli są nikłe, jeśli nie nastąpi znaczny wzrost inwestycji w uszkodzonym sektorze naftowym kraju.

We wtorek po raz pierwszy od prawie roku odbyły się rozmowy rządu z opozycją, których celem jest wyjście z trwającego w Wenezueli kryzysu polityczno-gospodarczego. Uzgodnili, że odbędą się kolejne spotkania w bliżej nieokreślonym terminie.

Ogłoszone przez nich porozumienie stanowi, że każda ze stron może wybrać swojego kandydata na rok 2024 zgodnie ze swoimi wewnętrznymi zasadami, ale nie znosi zakazu nałożonego na niektóre osobistości opozycji – w tym Marię Corinę Machado, faworytkę prawyborów 22 października – który im uniemożliwia od objęcia urzędu.

Źródła opozycji podały, że nie poddały się w próbach zniesienia tego zakazu.

Raportowanie Matta Spitalnicka; Dodatkowe raporty Mariany Parraja i Myli Armas; Montaż: Josie Cow i Lisa Shoemaker

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę