22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wybory w Turcji: Opozycja ogłasza zwycięstwo w Stambule i Ankarze

Wybory w Turcji: Opozycja ogłasza zwycięstwo w Stambule i Ankarze

  • Napisane przez Paula Kirby'ego i Kagila Kasapoglu
  • W Londynie i Stambule

Źródło obrazu, Reuters/Umit Bektaş

Skomentuj zdjęcie,

Gdy skala zwycięstwa stała się jasna, zwolennicy opozycji w Stambule i innych miastach świętowali

Główna partia opozycyjna Turcji ogłosiła zwycięstwo w wyborach prezydenckich odbywających się w głównych miastach Stambułu i Ankarze.

Ekrem Imamoglu, który w 2019 r. po raz pierwszy został opozycyjnym burmistrzem Stambułu, powiedział: „To zdjęcie bardzo nas cieszy”.

Rok po tym, jak Recep Tayyip Erdogan zapewnił sobie trzecią kadencję na stanowisku prezydenta, za cel postawił sobie odzyskanie miasta, w którym dorastał, i został burmistrzem.

Ale noc należała do głównej opozycji, która była coraz bliżej zwycięstwa.

Warto zaznaczyć, że świecka CHP była na dobrej drodze do zwycięstwa także w kilku innych dużych miastach Turcji, m.in. w Izmirze, Bursie, Adanie i kurorcie Antalya.

Rezultatem był ciężki cios dla człowieka, który przewodzi Turcji przez ostatnie 21 lat. Po raz pierwszy od dojścia do władzy jego partia, Partia Sprawiedliwości i Rozwoju, przegrała w sondażach w całym kraju.

Prezydent Erdogan (70 l.) przyznał, że wybory nie odbyły się tak, jak oczekiwano, ale powiedział swoim zwolennikom w Ankarze, że „nie będą one dla nas końcem, a raczej punktem zwrotnym”.

Prowadził kampanię wyborczą swojej partii w Stambule, obiecując rozpocząć nową erę w największym mieście Turcji.

Jednak po podliczeniu w mieście 85% głosów Imamoglu wyprzedził rywala z Partii Sprawiedliwości i Rozwoju Erdogana o ponad 10 punktów.

W stolicy Ankarze jego kolega ze świeckiej opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej Mansur Yavaş tak daleko wyprzedził rywala z 59%, że ogłosił zwycięstwo po podliczeniu mniej niż połowy głosów. Kibice zamknęli wszystkie główne drogi w mieście, wymachując flagami i trąbiąc klaksonami.

Źródło obrazu, Tolga Bozoglu/EPA-EFI

Skomentuj zdjęcie,

Ekrem Imamoglu wygrał Stambuł z opozycji w 2019 roku

Lider partii Ozgur Ozil pochwalił wyborców, którzy w historycznym głosowaniu postanowili zmienić oblicze Turcji: „Chcą otworzyć drzwi do nowego klimatu politycznego w naszym kraju”.

Tłumy zebrały się w Stambule, dużym mieście liczącym około 16 milionów mieszkańców, przed jednym z głównych budynków miejskich. Wymachiwali tureckimi flagami i transparentami przedstawiającymi zdjęcie Imamoglu obok ojca założyciela Turcji Kemala Ataturka, którego plakat wisiał na ścianach budynku władz lokalnych.

„Mogę powiedzieć, że zaufanie i wiara naszych obywateli w nas zostały nagrodzone” – powiedział Imamoglu.

On i Mansur Yavaş są uważani za potencjalnych kandydatów do kandydowania na prezydenta w 2028 roku.

Zwolennicy Imamoglu skandowali „Wszystko będzie dobrze”, tańcząc do bębnów i klarnetu w Saracane, jednej z najstarszych dzielnic Stambułu.

Obecny burmistrz Stambułu po raz pierwszy użył tego hasła, gdy pięć lat temu wygrał miasto z partią Erdogana. Na niektórych znakach w Sarachan widniał aktualny slogan „Naprzód z pełną prędkością”.

Zwolennik Imamoglu, 25-letni Yesim Albayrak, powiedział BBC: „To tylko wybory lokalne, ale zwycięstwo opozycji w dużych miastach to wielki pokaz siły przeciwko partii rządzącej”.

27-letni Mehmet Pankashi powiedział BBC, że w Turcji potrzebne są zmiany: „Gdyby Imamoglu lub Mansur Yavaş byli kandydatami CHP w zeszłorocznych wyborach prezydenckich, z pewnością by wygrali”.

Pięć lat temu Imamoglu obalił wieloletnie rządy AKP w Stambule przy wsparciu innych partii opozycji. Jednak jedność opozycji upadła po porażce w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, a AKP wiązała duże nadzieje na obalenie zwycięstwa z 2019 roku.

Miasto jest domem dla jednej piątej populacji Turcji, liczącej około 85 milionów ludzi. Rządź Stambułem, a będziesz kontrolować większość tureckiej gospodarki, w tym handel, turystykę i finanse.

Przed niedzielnymi wyborami głosowanie było postrzegane jako bardzo bliskie, a urzędujący burmistrz stanął przed poważnym wyzwaniem ze strony kandydata AKP Murata Kuruma.

Partii rządzącej nie udało się jednak pozbyć kryzysu gospodarczego, który spowodował wzrost inflacji do 67%, a stóp procentowych do 50%.

Większe sukcesy Partia Sprawiedliwości i Rozwoju Erdogana odniosła w południowo-wschodnich regionach zniszczonych przez podwójne trzęsienie ziemi, które miało miejsce w lutym 2023 r. Przewodzi w miastach Kahramanmaras i Gaziantep.

W niedzielnych wyborach uprawnionych jest około 61 milionów Turków, a ponad milion młodych wyborców po raz pierwszy oddało swój głos. W 81 województwach kraju frekwencja została oszacowana na ponad 76%.

Źródło obrazu, Murat Kulu/PPO/Biuletyn

Skomentuj zdjęcie,

Niedzielne głosowanie postrzegane jest jako sprawdzian popularności prezydenta Erdogana po 21 latach sprawowania władzy

READ  Były prezydent Peru Castillo skazany na 18 miesięcy więzienia, gdy protestujący ogłosili „bunt”