22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wspaniałe pierścienie Saturna „znikną” w 2025 roku. Wiń za to złudzenie optyczne

Wspaniałe pierścienie Saturna „znikną” w 2025 roku. Wiń za to złudzenie optyczne

Uważa się, że pierścienie Saturna to fragmenty komet i asteroid.

Saturn, szósta planeta od Słońca w naszym Układzie Słonecznym, słynie z niesamowitych i kultowych pierścieni. Składające się głównie z niezliczonych cząstek lodu i drobnych fragmentów skał, pierścienie te otaczają planetę, tworząc hipnotyzujący pokaz naturalnego piękna. Te oszałamiające struktury, doskonale widoczne przez teleskopy, od wieków fascynują astronomów i entuzjastów kosmosu. Ostatnie badania wykazały, że struktury te znikną, chociaż stanie się to po milionach lat. Jednak według raportu opublikowanego w 2025 r. chętnych do fotografowania słynnych odcinków czeka niespodzianka, ponieważ znikną one z pola widzenia w wyniku złudzenia optycznego. metro.

Saturn nie jest w doskonałej linii z Ziemią, ponieważ jest nachylony pod kątem około 9 stopni. Do 2024 roku kąt ten zmniejszy się do około 3,7 stopnia.

Rok później, w związku z oddaleniem się Saturna od Ziemi, oś Saturna przyjmie pozycję pionową w porównaniu z obecnym nachyleniem, co sprawi, że pierścienie będą wyglądać jak cienki poziomy pasek równoległy do ​​Ziemi. To sprawi, że ta struktura będzie zbyt cienka, aby była widoczna. Aby lepiej to zrozumieć, przypomina to trzymanie kartki papieru równolegle do naszych oczu.

Zjawisko to będzie trwało do 2032 roku, kiedy to odsłonięta zostanie spodnia strona pierścieni.

Jak powstały te pierścienie?

Nasz Układ Słoneczny i jego planety powstały około 4,6 miliarda lat temu, ale według amerykańskiej agencji kosmicznej struktury te są stosunkowo nowe.

NASA podała, że ​​uważa się, że pierścienie Saturna to fragmenty komet i asteroid, które oddzieliły się przed dotarciem do planety i zostały rozerwane na skutek silnej grawitacji. Składają się z miliardów maleńkich kawałków lodu i skał pokrytych innymi materiałami, takimi jak pył.

Układ pierścieni Saturna rozciąga się na odległość do 282 000 kilometrów od planety, jednak wysokość pionowa w przypadku siedmiu głównych pierścieni wynosi zazwyczaj około 30 stóp.

READ  Odkryto związek między fotosyntezą a „piątym stanem materii”.