15 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wraz z mnożeniem się wstrząsów klimatycznych projektanci poszukują świętego Graala: domów odpornych na katastrofy

John de Saint, emerytowany inżynier oprogramowania, niedawno kupił nieruchomość w pobliżu Bishop w Kalifornii, w surowej dolinie na wschód od Sierra Nevada. Obszar ten jest zagrożony pożarami, upałem w ciągu dnia i silnymi wiatrami, a zimą obfitymi opadami śniegu.

Ale pan duSaint się nie martwi. Planuje zamieszkać w kopule.

Konstrukcja o wysokości 29 stóp zostanie pokryta aluminiowymi panelami, które odbijają ciepło i są również ognioodporne. Ponieważ powierzchnia dachu kopuły jest mniejsza niż prostokątnego domu, łatwiej jest zaizolować przed ciepłem lub zimnem. Może wytrzymać silne wiatry i obfite opady śniegu.

„Sama kopuła jest w zasadzie nieprzepuszczalna” – powiedział Du San.

W miarę pogarszania się pogody kopuły geodezyjne i inne odporne projekty domów zyskują nowe zainteresowanie świadomych klimatu nabywców domów oraz architektów i budowniczych, którzy im służą.

Tendencja może zacząć odkrywać inercję stojącą za walką Ameryki o przystosowanie się do zmian klimatu: istnieją technologie chroniące domy przed trudnymi warunkami pogodowymi – ale te innowacje powoli wkradają się do głównego nurtu budownictwa mieszkaniowego, przez co większość Amerykanów jest coraz bardziej narażona na szoki klimatyczne, mówią eksperci . .

W atrium Narodowego Muzeum Historii Ameryki w Smithsonian studenci z Katolickiego Uniwersytetu Ameryki niedawno zakończyli ponowne składanie „Weatherbreak”, kopuły geodezyjnej zbudowanej ponad 70 lat temu i używanej przez krótki czas jako dom w Hollywood Hills. Jak na tamte czasy było to awangardowe: prawie tysiąc aluminiowych kratownic połączonych śrubami w półkulę o wysokości 25 stóp i szerokości 50 stóp, przypominającą ogromne metalowe igloo.

Konstrukcja, zaprojektowana przez Jeffreya Lindsaya i zainspirowana pracami Buckminstera Fullera, nabrała nowego znaczenia w miarę ocieplania się Ziemi.

„Zaczęliśmy zastanawiać się, w jaki sposób nasze muzeum mogłoby zareagować na zmiany klimatyczne”, Abeer Saah, kurator, który nadzorował Rekonstrukcja kopuły, Powiedział. „Kopuły geodezyjne pojawiły się jako sposób, w jaki przeszłość może zaoferować rozwiązanie naszego kryzysu mieszkaniowego, w sposób, który tak naprawdę nie zyskał wystarczającej uwagi”.

Kopuły to tylko jeden z przykładów wprowadzanych innowacji. Domy ze stali i betonu mogą być bardziej odporne na ciepło, pożary i burze. Nawet tradycyjne domy szkieletowe można budować na różne sposoby znacznie zmniejszyć szanse przed poważnymi zniszczeniami spowodowanymi przez huragany lub powodzie.

Ale koszty dodatkowej elastyczności mogą być o około 10 procent wyższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Ta premia, która często zwraca się dzięki niższym kosztom naprawy po katastrofie, stanowi problem: większość nabywców domów nie wie wystarczająco dużo o budownictwie, aby domagać się surowszych norm. Z kolei konstruktorzy niechętnie dodają elastyczność, obawiając się, że konsumenci nie będą skłonni płacić więcej za funkcje, których nie rozumieją.

Jednym ze sposobów wypełnienia tej luki jest zaostrzenie przepisów budowlanych wprowadzonych na szczeblu stanowym i lokalnym. Ale większość miejsc Nie używaj najnowszego kodujeśli w ogóle mają jakieś obowiązkowe normy budowlane.

Niektórzy architekci i projektanci sami reagują na rosnące obawy związane z katastrofą.

Na wybitnej działce nad rzeką Wareham, w pobliżu Cape Cod w stanie Massachusetts, Dana Levy obserwuje, jak powstaje jego nowy fort. Konstrukcja zostanie zbudowana z izolowanych form betonowych (ICF), które tworzą ściany odporne na silne wiatry i latające odłamki, a także utrzymują stabilną temperaturę w przypadku przerwy w dostawie prądu – co jest mało prawdopodobne dzięki panelom słonecznym. akumulatory zapasowe i generator awaryjny. Dach, okna i drzwi będą odporne na huragany.

Według pana Levy’ego, 60-letniego emeryta, który pracował przy energii odnawialnej, chodzi o to, aby on i jego żona nie musieli wyjeżdżać, gdy następnym razem uderzy wielka burza.

„Będzie wielu ludzi wylewających się na ulice w poszukiwaniu niewielkich zasobów rządowych” – powiedział Levy. Jego celem jest przetrwanie burzy „i wezwanie moich sąsiadów do działania”.

Nowy dom pana Levy’ego został zaprojektowany przez Ilyę Azarova, nowojorskiego architekta, który specjalizuje się w elastycznych projektach, z projektami na Hawajach, Florydzie i Bahamach. Pan Azarow powiedział, że użycie tego typu betonowej konstrukcji zwiększa koszt domu o 10 do 12 procent. Aby zrekompensować ten dodatkowy koszt, niektórzy z jego klientów, w tym pan Levy, decydują się na zmniejszenie swojego nowego domu, niż planowano, poświęcając na przykład dodatkową sypialnię, aby zwiększyć szanse na przeżycie katastrofy.

Gdy ryzyko pożaru jest duże, niektórzy architekci zwracają się ku stali. W Boulder, Kolorado, Rene del Gaudio Zaprojektuj dom który wykorzystuje stalową konstrukcję i bocznicę do tego, co nazywa osłoną ognioodporną. Dachy wykonane są z drewna żelaznego, które jest drewnem ognioodpornym. Pod dachami wokół domu znajduje się osłona chwastów zwieńczona kruszonym kamieniem, aby zapobiec wzrostowi roślin, które mogłyby podsycać ogień. Zbiornik o pojemności 2500 galonów może dostarczać wodę do węży w przypadku zbliżającego się poważnego pożaru.

Według pani Del Gaudio, te cechy zwiększyły koszty budowy nawet o 10 procent. Powiedziała, że ​​składkę można obniżyć o połowę, stosując tańsze materiały, takie jak sztukateria, które zapewnią podobny stopień ochrony.

Pani Del Gaudio miała powód, by użyć najlepszych materiałów. Zaprojektowała dom dla swojego ojca.

Ale być może żaden rodzaj odpornego projektu domu nie inspiruje do poświęcenia, tak jak kopuły geodezyjne. W 2005 roku huragan Rita zdewastował wyspę Pecan, małą społeczność w południowo-zachodniej Luizjanie, niszcząc większość z kilkuset domów w okolicy.

Kopuła Joela Viazziego o powierzchni 2300 stóp kwadratowych nie była jedną z nich. Stracił tylko kilka półpasiec.

Ludzie przychodzili do mojego domu, przepraszali mnie i mówili: Śmialiśmy się z ciebie z powodu tego, jak wygląda twój dom. Nigdy nie powinniśmy byli tego robić. powiedział pan Veese, emerytowany pracownik naftowy.

Dr Max Peggy stracił dom w pobliżu Nowego Orleanu w wyniku huraganu Katrina. W 2008 roku zbudował i wprowadził się do kopuły na tej samej posiadłości, która przetrwała każdą burzę, w tym huragan Ida.

Dwie cechy zapewniają kopułom odporność na wiatr. Po pierwsze, kopuły składają się z wielu małych trójkątów, które mogą przenosić większe obciążenia niż inne kształty. Po drugie, kształt kanałów kopuły owija się wokół niej, pozbawiając te wiatry płaskiej powierzchni, na którą mogłyby wywierać siłę.

„On nie mruga na wietrze” – powiedział dr Biggie, weterynarz zajmujący się końmi wyścigowymi. „Trochę się kołysze – bardziej niż bym chciał. Ale myślę, że to część jego siły.”

Według Dennisa Odina Johnsona, który jest właścicielem firmy wraz z żoną Tessą Hill, Veazey i Dr. Powiedział, że spodziewa się sprzedać w tym roku 30 lub 40 kopuł, w porównaniu z 20 w zeszłym roku, i musi podwoić liczbę swoich pracowników.

Typowa kopuła jest o około 10 do 20 procent tańsza w budowie niż standardowy dom z drewnianą ramą, powiedział Johnson, z całkowitymi kosztami budowy w przedziale od 350 000 do 450 000 USD na obszarach wiejskich i około 50 procent wyższymi w miastach i wokół nich.

Johnson powiedział, że większość klientów nie jest szczególnie zamożna, ale mają dwie wspólne cechy: świadomość zagrożeń klimatycznych i ryzyko związane z poszukiwaniem przygód.

„Oni chcą czegoś, co będzie trwałe” – powiedział. „Ale oni szukają czegoś innego”.

Jednym z nowych klientów pana Johnsona jest Kaitlin Horowitz, 34-letnia konsultantka ds. księgowości, która buduje kopułę w Como w Kolorado. Powiedziała, że ​​przyciągnęła ją zdolność kopuły do ​​ogrzewania i chłodzenia wnętrza bardziej wydajnie niż inne konstrukcje oraz fakt, że wymagała ona mniej materiałów niż tradycyjne domy.

„Uwielbiam zwrot akcji” — powiedziała pani Horowitz — „ale uwielbiam zrównoważony rozwój”.