24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wojna Rosji, spotkanie obronne objęte zakazem Ławrowa

ŁÓDŹ, Polska (AP) – W czwartek rozpoczęło się spotkanie największego europejskiego organu bezpieczeństwa, podczas którego ministrowie spraw zagranicznych i inni przedstawiciele zdecydowanie potępili wojnę Rosji z Ukrainą, jedno z największych wyzwań tego organu od prawie pół wieku.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, powołana obok Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu utrzymania pokoju i stabilności na kontynencie, zapewniła Rosji i mocarstwom zachodnim rzadkie międzynarodowe forum do dyskusji o sprawach bezpieczeństwa.

Ale od czasu, gdy Rosja najechała Ukrainę w lutym, OBWE zrzeszająca 57 krajów stała się kolejnym miejscem ostrego konfliktu między Rosją a Zachodem, obnażając własne niedoskonałości organizacji w zakresie pomocy w rozwiązaniu konfliktu.

Dwudniowe spotkanie ministerialne w Łodzi będzie pierwszym od lutowej inwazji Rosji na Ukrainę. Warto zauważyć, że rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow otrzymał zakaz wjazdu do Polski. Kraj jest obecnym przewodniczącym OBWE i członkiem 27-osobowej Unii Europejskiej, co umieściło Ławrowa na liście sankcyjnej.

Ławrow potępił w czwartek zakaz i Polskę.

„Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że przewodnictwo polskiej opozycji w OBWE będzie jednym z najgorszych w historii tej organizacji” – powiedział. „Nikt nie wyrządził takiej szkody, kierując OBWE”.

Aleksander Łukaszewicz, stały przedstawiciel Rosji przy organizacji, zastąpił Ławrowa w kierowaniu rosyjską delegacją do Chłopców. Łukaszewicz potępił Zachód po serii wypowiedzi potępiających rosyjską agresję na Ukrainie.

„To, co usłyszeliśmy dzisiaj w tej sali, tylko wzmacnia smutną myśl: Zachód celowo dewaluuje narzędzia dyplomacji i zdecydowanie wkracza na drogę konfliktu” – powiedział.

Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że jest odpowiedzialny za obronę „fundamentalnych zasad” OBWE i argumentował, że to Rosja, a nie Polska, wpłynęła na organizację, blokując budżety, nominacje i inne ważne aspekty jej funkcjonowania. Wszystkie decyzje muszą być podejmowane w drodze konsensusu.

„Powiedziałbym, że to oburzające słyszeć, jak Rosja oskarża kierownictwo OBWE o ciągnięcie OBWE w przepaść, niszczenie jej fundamentów i naruszanie jej regulaminu” – powiedział Rao, który nadzoruje polskie kierownictwo tej organizacji.

OBWE działała jako mediator na Ukrainie przed rosyjską inwazją na Ukrainę na pełną skalę. Pomógł wynegocjować układy pokojowe dla wschodniej Ukrainy po wspieranej przez Rosję wojnie separatystycznej, która rozpoczęła się w regionie Donbasu w 2014 roku. W marcu OBWE zawiesiła swoją Specjalną Misję Obserwacyjną na Ukrainie.

Na spotkaniu w Łodzi nieobecny był także minister spraw zagranicznych Białorusi Władimir Maghi, który zmarł nagle w wieku 64 lat w miniony weekend. I został pochowany na początku tego tygodnia. Władze białoruskie nie ujawniły przyczyny śmierci Mackeya i nie wiadomo, czy cierpiał on na jakąkolwiek przewlekłą chorobę, co podsyca spekulacje o możliwej nieczystej grze.

Przedstawiciel Białorusi Andrij Dapkyunas powiedział, że Mackie wyprodukował go przed śmiercią. Potępił wykluczenie Ławrowa, mówiąc, że to „zabijanie OBWE” i oskarżył mocarstwa zachodnie o podważanie ram bezpieczeństwa Europy poprzez niesprawiedliwą izolację Rosji i Białorusi.

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szyjardo, który znajduje się w niezwykłej sytuacji, będąc sojusznikiem Polski, utrzymując bliskie stosunki gospodarcze i dyplomatyczne z Rosją, obwinił Polskę za wykluczenie Ławrowa.

„Kanały komunikacji muszą być utrzymane” – powiedział Szjjardo.

Szijjardo powiedział zgromadzonym, że Węgry chcą pokoju na Ukrainie, ale nie wymienił nazwy Rosji.

OBWE powstała w 1975 roku i stała się platformą dialogu podczas zimnej wojny. Nacisk na prawa człowieka i rozwój gospodarczy podważa jej podejście do bezpieczeństwa. Znana jest z monitorowania wyborów, ale prowadziła również prace związane z zapobieganiem konfliktom i budowaniem pokoju po ich zakończeniu w miejscach takich jak Bośnia, Mołdawia, Gruzja i Tadżykistan.

Przedstawicielka USA, podsekretarz stanu Victoria Nuland, powiedziała, że ​​wracała ze spotkania w Łodzi z odnowioną nadzieją, że 55 z 57 członków OBWE — nie licząc Rosji i Białorusi — znalazło nowe sposoby obrony zasad demokracji.

Prezydent Rosji Władimir Putin „nie zdołał pokonać Ukrainy” – powiedział Nuland. „Pomimo swojej brutalnej agresji, zbrodni wojennych i zaciekłych walk, które teraz próbują zamrozić ludność cywilną w środku zimy, Putinowi nie udało się podzielić i zniszczyć OBWE”.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine