24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wojna na Ukrainie: Zełenski nalega, aby kraj zwyciężył w drugą rocznicę

  • Napisane przez Katherine Armstrong
  • wiadomości BBC

Skomentuj zdjęcie,

W całej Europie odbyły się marsze solidarności z Ukrainą

Prezydent Ukrainy wydał okrzyk bojowy, przysięgając, że jego kraj zwycięży, ponieważ minęły dwa lata od totalnej inwazji Rosji.

Wołodymyr Zełenski powiedział w przemówieniu w stolicy, Kijowie: „Nikt z nas nie pozwoli na koniec Ukrainy”.

Zachodni przywódcy dołączyli do niego w geście solidarności.

Rocznica przypada w chwili, gdy Ukraina boryka się z szeregiem niepowodzeń w wysiłkach mających na celu wypędzenie Rosji ze swojego terytorium.

Zełenski powiedział w sobotnim przemówieniu, że chociaż każdy zwykły człowiek chciałby zakończenia wojny, może się to odbyć jedynie na warunkach Ukrainy.

„Dlatego do wyrażenia „koniec wojny” zawsze dodajemy wyrażenie „na naszych warunkach”. Dlatego słowo „pokój” zawsze rymuje się ze słowem „tylko”.

„Walczyliśmy o to. Już 730 dni naszego życia. I zwyciężymy w najlepszym dniu naszego życia”.

W Kijowie dołączyli do niego przywódcy Włoch, Belgii i Kanady – a także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Złożyli wieńce na ścianie ku pamięci tych, którzy stracili życie w konflikcie.

Jednakże wśród odwiedzających można było dostrzec pewne rażące pominięcia. Nie było w nim żadnego wyższego szczebla przedstawicieli USA, podczas gdy w zeszłym roku w rocznicę był obecny prezydent Joe Biden.

Pani von der Leyen pochwaliła siły ukraińskie, które broniły kraju w pierwszych dniach inwazji, i pomyliła oczekiwania co do ich zdolności do blokowania rosyjskich sił inwazyjnych.

„Byliście w stanie powstrzymać rosyjski atak na serce Ukrainy” – powiedziała. „Uratowaliście swój kraj i uratowaliście całą Europę”.

Włochy i Kanada wykorzystały rocznicową wizytę do ogłoszenia podpisania dwustronnych porozumień o bezpieczeństwie z Kijowem, których celem było zwiększenie nadziei Ukrainy na członkostwo w sojuszu wojskowym NATO.

Później członkowie G7 – w tym Kanada, Włochy, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – podczas wirtualnego spotkania zadeklarowali wsparcie dla Ukrainy i nałożyli nowe sankcje na Rosję.

Źródło obrazu, Walka o akcje

Skomentuj zdjęcie,

Zachodni przywódcy dołączyli do prezydenta Ukrainy w Kijowie, aby uczcić rocznicę

W całej Europie odbyły się także marsze solidarności z Ukrainą. Uczestnicy wezwali prezydenta Rosji Władimira Putina do zakończenia wojny.

Poinformowano, że w sobotę w Moskwie podczas antywojennego protestu zorganizowanego przez żony zmobilizowanych żołnierzy aresztowano co najmniej cztery osoby.

Takie demonstracje są rzadkie, biorąc pod uwagę wiele przepisów obowiązujących obecnie w Rosji, które karzą sprzeciw.

Tymczasem walki trwają. Co najmniej cztery osoby zginęły podczas niedawnych rosyjskich ataków na ukraińskie miasta.

Kijów powiedział, że wczesną sobotę w wyniku ataku dronów uderzył w jedną z największych hut stali w Rosji.