16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wojna między Izraelem a Hamasem: Izrael wznawia walkę w Strefie Gazy wraz z wygaśnięciem rozejmu

Wojna między Izraelem a Hamasem: Izrael wznawia walkę w Strefie Gazy wraz z wygaśnięciem rozejmu

KHAN YOUNIS (Strefa Gazy) – W piątek wojna Izraela z Hamasem ponownie wybuchła, a naloty uderzyły w domy i budynki w Strefie Gazy kilka minut po bombardowaniu z powietrza. Rozejm na tydzień Wygasły. Czarny dym uniósł się nad oblężoną Strefą, gdy władze odpowiedzialne za służbę zdrowia poinformowały o śmierci kilkudziesięciu Palestyńczyków, a Izrael zrzucił ulotki na temat miasta Gaza i południowej części Strefy, wzywając ludność cywilną do ucieczki, aby uniknąć walk.

Bojownicy w Gazie wznowili ostrzał rakietowy w kierunku Izraela i wybuchły walki między Izraelem a bojownikami Hezbollahu działającymi wzdłuż jego północnej granicy z Libanem.

Wznowienie wojny grozi zaostrzeniem cierpień w Gazie. Około dwóch milionów ludzi – prawie cała populacja Strefy – żyje na południu Strefy, gdzie Izrael na początku wojny namawiał ludzi do przeniesienia się gdzie indziej i od tego czasu obiecał rozszerzyć swoją ofensywę lądową. Nie mogąc udać się do północnej Gazy ani do sąsiedniego Egiptu, jedyną opcją jest przemieszczanie się na obszarze 85 mil kwadratowych (220 kilometrów kwadratowych).

Wznowiono także działania wojenne Zwiększone lęki Uwolnić około 140 zakładników nadal przetrzymywanych przez Hamas i innych bojowników, po uwolnieniu ponad 100 z nich. Podczas rozejmu.

Katar który Pełnił rolę mediatora Egipt podał, że negocjatorzy nadal próbują osiągnąć porozumienie w sprawie wznowienia zawieszenia broni. Izrael i Hamas wymieniły się winą za zakończenie rozejmu, ale Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kataru podkreśliło rolę Izraela we wznowieniu walk, stwierdzając, że „komplikuje to wysiłki mediacyjne i zaostrza katastrofę humanitarną”.

Dzień wcześniej sekretarz stanu USA Anthony Blinken spotkał się z izraelskimi urzędnikami Nawoływał ich do podjęcia większych wysiłków w celu ochrony palestyńskiej ludności cywilnej W ich dążeniu do zniszczenia Hamasu. Blinken ma spotkać się w piątek z arabskimi ministrami spraw zagranicznych podczas światowych rozmów klimatycznych w Dubaju.

Nie było jasne, w jakim stopniu izraelski premier Benjamin Netanjahu odpowie na wezwania Stanów Zjednoczonych, najważniejszego sojusznika Izraela.

Biuro Netanjahu oświadczyło w piątek, że Izrael jest „zaangażowany w osiągnięcie celów wojny”, w tym uwolnienie zakładników i wyeliminowanie Hamasu, który rządzi Gazą od 2007 roku.

READ  Irańskie władze aresztują zdobywczynię Oscara aktorkę filmową

W odpowiedzi na wezwania Ameryki armia izraelska opublikowała mapę dzielącą Strefę Gazy na setki losowo ponumerowanych i narysowanych części. Poproszono mieszkańców o podanie numeru powiązanego z ich lokalizacją na wypadek ewentualnej ewakuacji. Nie było od razu jasne, dokąd udadzą się Palestyńczycy, ponieważ na mapie nie wskazano żadnych bezpiecznych obszarów.

Hamas uwolnił ośmiu dodatkowych izraelskich zakładników, a Izrael uwolnił kolejną grupę 30 więźniów palestyńskich na mocy zawartego w ostatniej chwili porozumienia o przedłużeniu zawieszenia broni w Gazie o kolejny dzień. (1 grudzień)

Kilka godzin po ponownym zamachu Ministerstwo Zdrowia Gazy poinformowało, że zginęło 109 osób, a dziesiątki zostały ranne. Izrael oświadczył, że uderzył w ponad 200 celów Hamasu.

Odkąd zaczęła się wojna, Ponad 13 300 Według raportu Gazy zginęli Palestyńczycy, z czego prawie dwie trzecie to kobiety i nieletnie Ministerstwo ZdrowiaCo nie rozróżnia cywilów i kombatantów.

Liczba ofiar śmiertelnych jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ponieważ urzędnicy aktualizują te statystyki od 11 listopada. Ministerstwo twierdzi, że istnieją obawy, że pod gruzami zginą kolejne tysiące.

Rozpoczęła się wojna Po ataku z 7 października Przez Hamas i innych bojowników palestyńskich, W wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, w południowym Izraelu Schwytano około 240 osób. „The New York Times” doniósł, że armia izraelska była tego świadoma podniecenie ′ Plan ataku na terytorium Izraela na ponad rok przed wyniszczającą operacją.

Minister obrony Izraela Yoav Galant (z prawej) i sekretarz stanu USA Anthony Blinken podają sobie ręce przed spotkaniem w Tel Awiwie, Izrael, czwartek, 30 listopada 2023 r. (Saul Loeb/Pool Photo za pośrednictwem AP)

Powrót do bitwy

Na około godzinę przed wygaśnięciem zawieszenia broni w piątek Izrael oświadczył, że przechwycił grad rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy. Kilka minut po upływie terminu armia ogłosiła wznowienie działań bojowych, a wkrótce potem ogłosiła nowe strajki.

READ  Wenezuela organizuje referendum w sprawie bogatego w ropę regionu spornego z Gujaną

W ulotkach rozrzuconych w południowej Strefie Gazy Izrael nawoływał ludzi do opuszczenia domów na wschód od Khan Yunis, ostrzegając, że południowe miasto stało się obecnie „niebezpieczną strefą walk”. Inne ulotki ostrzegały mieszkańców szeregu dzielnic Gazy na północy przed koniecznością przeniesienia się na południe.

Setki tysięcy ludzi Uciekł z północnej Gazy do Khan Yunis i innych części południa na początku wojny w ramach nadzwyczajnego masowego exodusu, który spowodował wysiedlenie trzech czwartych populacji i stanął w obliczu powszechnych niedoborów żywności, wody i innych zapasów.

Palestyńczycy odwiedzają swoje domy zniszczone przez izraelskie bombardowania w rejonie Al-Zahraa na obrzeżach miasta Gaza, w czwartek, 30 listopada 2023 r. Podczas tymczasowego zawieszenia broni między Hamasem a Izraelem.  (AP Photo/Adel Hanna)

Palestyńczycy odwiedzają swoje domy zniszczone przez izraelskie bombardowania w rejonie Al-Zahraa na obrzeżach miasta Gaza, czwartek, 30 listopada 2023 r. (AP Photo/Adel Hana)

Ludzie obserwują przejazd konwoju sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena przez Zachodni Brzeg po jego spotkaniu z szefem Autonomii Palestyńskiej w Ramallah na Zachodnim Brzegu, czwartek, 30 listopada 2023 r. (Saul Loeb/Pool Photo za pośrednictwem AP)

Ludzie obserwują przejazd konwoju sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena przez Zachodni Brzeg, czwartek, 30 listopada 2023 r. (Saul Loeb/Pool Photo przez AP)

Międzynarodowy Komitet Ratunkowy, organizacja humanitarna działająca w Gazie, ostrzegł, że powrót do walk „wyeliminuje nawet minimalną pomoc” zapewnioną przez rozejm i „będzie katastrofalny dla palestyńskiej ludności cywilnej”.

Naloty na Khan Yunis dotyczyły mieszkania na osiedlu mieszkaniowym i zniszczyły duży budynek. Mieszkańcy gorączkowo przeszukiwali gruzy budynku w poszukiwaniu ocalałych, a wiele rannych dzieci przewieziono do pobliskiego szpitala.

„Jesteśmy tu kobietami i dziećmi. Nie mamy nic” – powiedziała Fatima Nashasi, krewna rodziny mieszkającej w budynku, podczas gdy kobiety płakały w pobliżu. „Żyliśmy jak zwykle, mając nadzieję na przedłużenie rozejmu”.

Do nalotów doszło także w pobliżu miasta Gaza na północy oraz w obozie dla uchodźców Maghazi w środkowej Gazie, gdzie stacjonują ratownicy. Przedziera się przez gruz Z dużego budynku. Stopy utknęły w plątaninie betonu i drutu.

Izrael stwierdził, że celuje w działaczy Hamasu i obwinia ten ruch za ofiary wśród ludności cywilnej, oskarżając bojowników o działalność w dzielnicach mieszkalnych. Izrael twierdzi, że 77 jego żołnierzy zginęło w ataku lądowym na północną Strefę Gazy. Twierdzi, że zabiła tysiące bojowników, nie przedstawiając dowodów.

Gal Tarchansky, która została zwolniona wczoraj wieczorem, siedzi z ojcem w helikopterze IDF w drodze z bazy lotniczej Hatzerim do szpitala Schneider w Izraelu, czwartek, 30 listopada 2023 r. (GPO/ulotka za pośrednictwem AP)

Gal Tarchansky, która została zwolniona wczoraj wieczorem, siedzi z ojcem w helikopterze IDF w drodze z bazy lotniczej Hatzerim do szpitala Schneider w Izraelu, czwartek, 30 listopada 2023 r. (GPO/ulotka za pośrednictwem AP)

Zbrojne skrzydło Hamasu oświadczyło, że wystrzeliło grad rakiet ze Strefy Gazy w stronę izraelskich miast. Kolumny białego dymu widziano nad izraelskim miastem Sderot na granicy z północną Strefą Gazy po uruchomieniu izraelskich systemów ochrony przeciwrakietowej.

READ  Na Oceanie Atlantyckim tworzy się burza tropikalna Fiona. To właśnie tam zmierzasz

W Libanie Hezbollah powiedział w piątek, że jego bojownicy otworzyli ogień do grupy izraelskich żołnierzy wzdłuż granicy, co było pierwszym atakiem tej grupy od czasu wejścia w życie rozejmu. Nie było od razu jasne, czy są ofiary.

Izrael powiedział, że pewna liczba rakiet z Libanu wycelowała w obiekty wojskowe w pobliżu granicy, a niektóre skierowano w stronę miasta Kiryat Szmona, ale zostały przechwycone. Armia odpowiedziała artylerią.

Upadły rozejm

Netanjahu powiedział, że Hamas naruszył warunki rozejmu. W oświadczeniu stwierdził: „Nie wypełnił swojego zobowiązania polegającego na uwolnieniu dzisiaj wszystkich zakładników i wystrzelił rakiety w kierunku obywateli Izraela”.

Hamas obwinił Izrael, stwierdzając w oświadczeniu, że odrzucił wszystkie oferty Hamasu dotyczące uwolnienia większej liczby zakładników i ciał zmarłych. Osama Hamdan, wyższy rangą urzędnik Hamasu, powiedział Associated Press w Bejrucie, że Hamas odmówił ujawnienia izraelskiej listy 10 zakładników, ponieważ były to żołnierki przetrzymywane na obiektach wojskowych.

Oczekiwano, że Hamas ustali wyższą cenę za uwolnienie izraelskich żołnierzy i zakładników płci męskiej, a negocjacje w sprawie przedłużenia stały się trudniejsze, ponieważ niewielka liczba kobiet i dzieci pozostała zakładnikami w Gazie.

Netanjahu jest poniżej Presja jest intensywna Od rodzin zakładników o powrót ich do ojczyzny. Ale jego skrajnie prawicowi partnerzy rządzący również namawiali go, aby kontynuował wojnę aż do zniszczenia Hamasu i mogą porzucić jego koalicję, jeśli ludzie zobaczą, że idzie na zbyt wiele ustępstw.

Podczas rozejmu, który rozpoczął się 24 listopada, Hamas i inni bojownicy w Gazie uwolnili ponad 100 zakładników w zamian za uwolnienie 240 Palestyńczyków z więzień w Izraelu. Prawie wszyscy po obu stronach to kobiety i dzieci.

Razem 81 IzraelczycyWśród nich są podwójne obywatele i zostali zwolnieni. Uwolniono także kolejnych 24 zakładników – 23 Tajlandczyków i jednego Filipińczyka – w tym kilku mężczyzn.

the 240 Palestyńczyków Większość uwolnionych to nastolatkowie oskarżeni o rzucanie kamieniami i koktajlami Mołotowa podczas konfrontacji z siłami izraelskimi. Wiele z nich to kobiety skazane przez sądy wojskowe za usiłowanie ataków na żołnierzy.

___

Jeffrey donosił z Kairu, a Frankel z Jerozolimy. Powiązani autorzy prasowi Wafaa Al-Shurafa w Deir Al-Balah w Strefie Gazy; Lee Keith w Kairze; Matthew Lee w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich miał swój wkład.

___

Pełny zasięg AP o godz https://apnews.com/hub/israel-hamas-war.