15 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Włoski rząd stara się ukarać używanie angielskich słów

Rzym (CNN) Zgodnie z nowym ustawodawstwem wprowadzonym premier Giorgia Meloni Partia Włoskiego Bractwa.

Fabio Rampelli, poseł izby niższej, przedstawił ustawę, którą popiera premier.

Chociaż ustawodawstwo obejmuje wszystkie języki obce, jest szczególnie skierowane przeciwko „anglomanii” lub używaniu angielskich słów, które według projektu „degradują” i obrażają język włoski, dodając, że jest jeszcze gorszy, ponieważ Zjednoczone Królestwo Nie jest już częścią Unii Europejskiej.

Projekt ustawy, który nie został jeszcze poddany debacie w parlamencie, nakłada na każdą osobę zajmującą stanowisko w administracji publicznej wymóg „pisemnej i ustnej znajomości oraz biegłości w języku włoskim”. Zakazuje również używania języka angielskiego w oficjalnych dokumentach, w tym „skrótów i nazw” stanowisk pracy w firmach działających w kraju.

Podmioty zagraniczne muszą posiadać włoskojęzyczne wersje wszystkich regulaminów i umów o pracę, zgodnie z projektem ustawy, który widziało CNN.

W ustawie stwierdza się, że „nie chodzi tylko o modę, tak jak w przypadku mody, ale angielski szum ma konsekwencje dla całego społeczeństwa”.

Pierwszy artykuł ustawy zapewnia, że ​​nawet w urzędach zajmujących się cudzoziemcami nie mówiącymi po włosku, język włoski musi być językiem podstawowym.

Artykuł 2 sprawia, że ​​język włoski jest „obowiązkowy do promocji i korzystania z dóbr i usług publicznych na terytorium kraju”. Niezastosowanie się do tego może skutkować grzywną w wysokości od 5 000 EUR (5 435 USD) do 100 000 EUR (108 705 USD).

Nie mów „bru-shetta” zamiast „bru-sketta”

Zgodnie z proponowaną ustawą Ministerstwo Kultury powoła komisję, której zakres uprawnień obejmuje „poprawne używanie i wymowę języka włoskiego” w szkołach, mediach, handlu i reklamie.

Oznacza to, że powiedzenie „bru-szetta” zamiast „bru-sketta” może być karalne.

Akcja ochrony języka włoskiego łączy się z istniejącymi wysiłkami rządu mającymi na celu ochronę kuchni tego kraju.

ona ma Wprowadzono przepisy zakazujące tak zwanej żywności syntetycznej lub opartej na komórkach Minister zdrowia Meloni, Orazio Schellaci, powiedział na konferencji prasowej, że wynika to z braku badań naukowych na temat wpływu sztucznej żywności, a także „ochrony dziedzictwa naszego narodu i naszego rolnictwa opartego na diecie śródziemnomorskiej”.

W zeszłym tygodniu włoscy ministrowie kultury i rolnictwa oficjalnie włączyli kuchnię włoską do swojej nominacji na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która ma zostać wpisana na grudzień 2025 r.