W 2021 r. Google skutecznie wznowił wysiłki w zakresie urządzeń Pixel wraz z pojawieniem się pierwszego procesora Tensor. Doprowadziło to do pewnych dużych zmian, ale rok 2024 wreszcie wyznacza rok, w którym transformacja wchodzi w końcową fazę.
Snapdragon Pixels są (prawie) martwe.
Wydanie w tym tygodniu pierwszej deweloperskiej wersji zapoznawczej Androida 15 przypieczętowało losy najnowszych Snapdragon Pixels. Wprowadzone na rynek w 2020 i 2021 roku Pixel 4a, 4a 5G, 5 i Pixel 5a to najnowsza partia smartfonów Google wyposażonych w chipsety Qualcomm.
Android 15 oficjalnie obsługuje tylko urządzenia Pixel wydane po końcu 2021 roku. Pixel 6 i Pixel 6 Pro to najstarsze obsługiwane urządzenia, które zostały wprowadzone na rynek w październiku tego roku. Warto zaznaczyć, że będzie to ostatnia większa aktualizacja nawet dla tych urządzeń. Google będzie jednak kontynuować aktualizacje zabezpieczeń na Pixelach 6 i Pixelach 6 Pro przez kolejne dwa lata.
Wracając do tematu, wszystkie Pixele 4a, 4a 5G, 5 i 5a były smartfonami pandemicznymi. Jego premiery były najbardziej niekonwencjonalne w najnowszej historii Google. Pixel 4a został wprowadzony na rynek z kilkumiesięcznym opóźnieniem, a Pixel 5 okazał się rozwiązaniem tymczasowym, w którym zrezygnowano z głównego procesora i niestandardowych koprocesorów Google, a ponadto po raz pierwszy miał wyświetlacz tylko jednego rozmiaru. Dziwne jest również to, że w USA wydano go miesiąc później w porównaniu z innymi regionami, a ostatecznie został wycofany kilka miesięcy wcześniej.
Ta grupa pikseli miała swoje zalety i wady – zawsze będę kochać projekt Pixela 5 – ale ostatecznie wydawało mi się, że jest to wielka przerwa w oczekiwaniu na coś innego. Coś już się gotowało.
Wczesne lata Google Tensor
W drugiej połowie 2021 roku Google ogłosił premierę Pixela 6 i Pixela 6 Pro na kilka miesięcy przed ich oficjalnym debiutem, a wszystko po to, aby dać podgląd wysiłków zmierzających do zbudowania nowego chipa.
Google Tensor reprezentuje nową odsłonę serii Pixel. Zniknęły chipy Snapdragon i zastąpiono je chipem Google, który skupiał się na konkretnych zadaniach, które Google chciał wykonać. Na przykład Google zachwalało, że chip pomógł Pixelowi 6 zastosować HDR do każdej klatki wideo, a kiedy chip oficjalnie pojawił się w Pixelu 6, omówiliśmy przydatne dodatki, jakie zapewnia.
Po wyjściu z bramki Tensor pokazał się z bardzo dobrej strony. Nie był to najszybszy chipset na rynku, ale był bardzo szybki. Nie był najwydajniejszy, ale Pixel 6 i Pixel 6 Pro zrobiły dobre pierwsze wrażenie, jeśli chodzi o czas pracy baterii. Ale nie obyło się bez problemów. Wielu doświadczyło czkawek, szczególnie podczas grania, a modem Samsunga zastosowany w urządzeniu okazał się mieć kilka poważnych wad w porównaniu z tym, co było dostępne od Qualcomma. Problemy z modemem również przyczyniły się do pogorszenia żywotności baterii, szczególnie w miarę starzenia się telefonów.
Wygląda również na to, że przejście na Tensor spowodowało pewne problemy, jeśli chodzi o aktualizacje oprogramowania. Aktualizacja z grudnia 2021 r. szczególnie zapadła w pamięć, ponieważ spowodowała między innymi poważne problemy z siecią dla wielu użytkowników. Ale z biegiem czasu wszystko się wyjaśniło i seria Google Pixel 6 mogła wywrzeć wpływ.
Drugą dużą zmianą, którą wniósł Tensor, jest umieszczenie flagowego chipsetu w tańszym smartfonie Google’a. W 2022 roku Pixel 6a zadebiutował z tym samym procesorem Tensor i był najlepszym telefonem Pixel ze „średniej półki” od lat, w dużej mierze dzięki Tensorowi.
Od tego momentu kolejnym krokiem była kontynuacja. Po raz pierwszy pojawiło się to w Tensorze G2, który pojawił się na rynku w Pixelach 7 i Pixel 7 Pro w październiku 2022 roku. Google twierdzi, że chip jest o 60% szybszy i bardziej energooszczędny. Odkryliśmy również, że przyniosło to pewne drobne ulepszenia w zakresie komórkowym, ale ostatecznie G2 nie był tak dużym skokiem.
Tensor G2 pojawi się później w Pixelu 7a, Pixel Fold i Pixel Tablet w 2023 roku.
Gdzie dziś znajduje się Tensor?
W październiku ubiegłego roku Google zaprezentował swój najnowszy układ tensorowy, G3. W przypadku Pixel 8 i Pixel 8 Pro Tensor G3 stanowi znacznie większy skok. Modem jest lepszy, chip jest znacznie mocniejszy i jest bardziej energooszczędny. Nadal tak nie jest Bardzo Potężny, nawet nie najlepszy w AI, ale całkiem niezły.
To, co dalej z Tensorem, to znacznie większe pytanie i w dodatku ekscytujące. Mówi się, że Tensor G4 jest stosunkowo niewielkim ulepszeniem, ale Tensor G5 jest uważany za duże ulepszenie. Mówi się, że chip jest produkowany przez TSMC, a nie przez Samsunga, co ma poważne konsekwencje w zakresie wydajności, ale poza tym twierdzi się, że jest to pierwszy w pełni samodzielnie wykonany chip przez Google.
Każdy dotychczasowy procesor Tensor ma głębokie korzenie w projektach Exynos firmy Samsung, chociaż są one mocno modyfikowane. Czas pokaże, czy przejście na TSMC i projekty Google się utrzyma, ale jest co najmniej ekscytujące.
Czy Google słusznie zrezygnował ze Snapdragona?
Ostatecznie, gdy piksele Snapdragona zanikają, głównym pytaniem jest, czy Google podjął właściwą decyzję.
Jak powiedział Rick Osterloh w 2021 roku, głównym celem Google w przypadku Tensora było zawsze dostarczanie „przełomów w zakresie sztucznej inteligencji bezpośrednio do Pixela”. Wydaje się, że w ten sposób Google osiągnął swój cel. Na długo zanim wszyscy zaczęli zwracać uwagę na sztuczną inteligencję, telefony Pixel tworzyły funkcje sztucznej inteligencji, których nie trzeba było nazywać sztuczną inteligencją, żeby były fajne. Dzięki Pixelowi 8 Google podwoił wysiłki w tym zakresie droga Trudniej. Oczywiście kontrargumentem jest to, że wiele funkcji AI Google'a i tak nie działa na tym urządzeniu, ale skoro Samsung robi to samo w serii Galaxy S24 pomimo użycia mocniejszego Snapdragona 8 Gen 3, nie jestem pewien ten argument nawet jest aktualny. Lepszym argumentem jest jednak to, dlaczego tak wiele funkcji jest dostępnych tylko w Pixelu 8 Pro, a nie w mniejszym modelu.
Osobiście, gdybym miał sprowadzić Tensor tylko do jednej korzyści, która sprawia, że jest on opłacalny, powiedziałbym, że jest to koszt.
Od debiutu Tensora Google nieustannie podcina cenę swojej konkurencji. Ceny Pixela 6 i Pixela 6 Pro zaczynały się odpowiednio od 599 dolarów i 899 dolarów. To o 200–300 dolarów mniej niż porównywalne flagowce Samsunga i, co ważniejsze, iPhone firmy Apple.
I tak, handlowałeś czasem pracy baterii, wydajnością i innymi rzeczami w zamian za rezygnację z chipa Snapdragon, ale zawsze uważałem, że jest to akceptowalny kompromis. Seria Pixel 8 nieco wypełnia różnicę cenową – oba telefony są o 100 dolarów droższe, ale nadal oferują większość wydajności i funkcji w niższej cenie.
Dla mnie osobiście to wystarczyło. Zawsze podobały mi się telefony Google Pixel, ale urządzenia takie jak na przykład Pixel 4 nigdy nie wydawały mi się warte swojej ceny w porównaniu z konkurencją. Od czasów Tensora piksele już czuły, że mają pewną przewagę.
co myślisz? Czy wolałbyś, aby Pixele pozostały z chipsetem Snapdragon, być może za wyższą cenę? Jakie są Twoje doświadczenia z pikselami zasilanymi Tensorem? Podyskutujmy!
Więcej o Google Pixelu:
Podążaj za Benem: Twitterze/X, WątkiI Instagrama
FTC: Używamy automatycznych linków partnerskich, aby zarabiać. więcej.
„Specjalista sieciowy. Odwieczny maniak zombie. Kawowy ninja. Przyjazny dla hipsterów analityk.”
More Stories
Premiera PlayStation 5 Pro planowana jest za kilka tygodni
Kuo: Aktualizacja pamięci RAM do 12 GB w przyszłym roku będzie ograniczona do iPhone’a 17 Pro Max
Firma zajmująca się sztuczną inteligencją Midjourney zapowiada produkt sprzętowy w nowej formie