29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Wielki obiad” zbliża sąsiadów po koronacji króla Karola

„Wielki obiad” zbliża sąsiadów po koronacji króla Karola

Aktualności

7 maja 2023 | 13:28

LONDYN (AP) – Po pozłacanym spektaklu koronacji króla Karola III podczas starożytnej ceremonii religijnej, uroczystości koronacyjne przybrały bardziej realistyczny obrót w niedzielę z tysiącami pikników i imprez ulicznych organizowanych w całej Wielkiej Brytanii na jego cześć.

Spotkania społecznościowe, będące częścią brytyjskiej tradycji znanej jako Wielki Lunch, miały na celu zebranie sąsiadów w celu uczczenia nowo koronowanego monarchy, nawet gdy poparcie dla monarchii osłabło. Krytycy narzekali na koszt koronacji w czasie, gdy koszty utrzymania były wygórowane w obliczu dwucyfrowej inflacji.

W ramach niedzielnych uroczystości zorganizowano tysiące obiadów, a także wieczorną imprezę w zamku Windsor z udziałem Katy Perry, Lionela Richie i zespołu Tack That One z 1990 r. Charles zachęcał mieszkańców do zaangażowania się w wolontariat w poniedziałek, który był dzień wolny.

Król i królowa Camilla nie mieli uczestniczyć w żadnych obiadach, ale planowali wziąć udział w koncercie, na którym będzie przemówienie jego syna, księcia Williama, następcy tronu.

Rodzeństwo króla, Edward, książę Edynburga i Anna, księżniczka królewska, oraz ich małżonkowie zajęli się obiadami dla rodziny królewskiej. Edward był w Cranley, a jego siostra miała imprezę w Swindon. Siostrzenice króla, księżniczka Beatrice i księżniczka Eugenie, córki księcia Andrzeja, miały wziąć udział w obiedzie w Windsorze.

Książę William i Kate Middleton na obiedzie po koronacji.
AP
Spotkania społecznościowe, będące częścią brytyjskiej tradycji znanej jako Wielki Lunch, miały na celu zebranie sąsiadów w celu uczczenia nowo koronowanego monarchy, nawet gdy poparcie dla monarchii osłabło.
AP

Premier Rishi Sunak gościł pierwszą damę USA Jill Biden i jej wnuczkę Finnegan Biden na uroczystym obiedzie przed jego biurem. Wśród gości byli także uchodźcy ukraińscy i działacze społeczni.

Podobnie jak w innych dzielnicach, w których odbywały się imprezy uliczne, Downing Street zostało z tej okazji udekorowane chorągiewkami Union Jack.

Niskie kluczowe wydarzenia Następnie odbył się konkurs piękności podczas której odbyła się wspólna koronacja króla i królowej w Opactwie Westminsterskim. Przedstawiono im wielowiekowe miecze i włócznie oraz złotą kulę wysadzaną klejnotami, które symbolizowały władzę króla w średniowiecznej tradycji celebrowanej religijnymi rytuałami, pieśniami i szczerymi pieśniami „Boże chroń króla”.

READ  Nick Carter i Aaron Carter zostaną przesłuchani w dokumencie tożsamości „Fallen Idols”

Następnie para paradowała ulicami pozłacanego rydwanu zaprzężonego w konie, prowadzona przez największą ceremonialną procesję wojskową od czasów Koronacja matki Karola, królowej Elżbiety II, 70 lat temu. Około 4000 żołnierzy maszerowało ulicami w formacjach, ich szkarłatne rękawy i białe rękawiczki kołysały się harmonijnie przy dźwiękach bębnów i trąbek granych przez zespoły, w tym grupę muzyków na koniach.

Setki tysięcy widzów ustawiło się wzdłuż drogi w deszczu, aby zobaczyć ją osobiście. Prawie 19 milionów więcej ogląda go w telewizji w Wielkiej Brytanii, według ocen organizacji badawczej Barb Barb. To o 40% mniej niż liczba widzów, którzy oglądali Pogrzeb królowej Elżbiety II we wrześniu.

W niedzielę Charles i Camilla powiedzieli w oświadczeniu, że byli „głęboko poruszeni” uroczystością i „niezwykle wdzięczni wszystkim, którzy pomogli w stworzeniu tak wspaniałej okazji – oraz wielu, którzy przybyli, aby okazać swoje wsparcie”.

Koronację potępiono ze względu na jej cenę i rolę monarchii.
AP
Około 40% mniej osób oglądało koronację niż pogrzeb królowej Elżbiety II.
AP

Jednak nie wszyscy byli tam, aby świętować, aw niedzielę trwała krytyka aresztowania ponad 50 demonstrantów, w tym członków krzyczącej grupy republikańskiej. „To nie moje” oraz ekolodzy, którzy dążą do zaprzestania stosowania paliw kopalnych.

Graham Smith, przywódca Republika, grupy opowiadającej się za zniesieniem monarchii, powiedział, że został aresztowany podczas planowania pokojowego protestu i spędził 16 godzin w policyjnym areszcie.

„Te aresztowania są bezpośrednim atakiem na naszą demokrację i podstawowe prawa każdej osoby w kraju” – powiedział Smith. „Każdy zaangażowany policjant na ziemi powinien zwiesić głowę ze wstydu”.

Metropolitan Police przyznała się do obaw związanych z aresztowaniami, ale broniła działań sił.

„Koronacja jest wydarzeniem zdarzającym się raz na pokolenie i jest to kluczowa kwestia w naszej ocenie” – powiedziała komandor Karen Findlay.

Oprócz uroczystego obiadu setki żołnierzy przemaszerowało w niedzielę przez centrum Glasgow, aby uczcić koronację.https://nypost.com/2023/05/07/big-lunch-brings-neighbors-together-following-king-charles-coronation/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj udostępniony adres URL