28 września, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wieczorne programy telewizyjne stają się ciemne, gdy scenarzyści strajkują, by uzyskać lepsze wynagrodzenie

Wieczorne programy telewizyjne stają się ciemne, gdy scenarzyści strajkują, by uzyskać lepsze wynagrodzenie

NOWY JORK (AP) – pierwszy strajk w Hollywood od 15 lat rozpoczął się we wtorek, ponieważ presja ekonomiczna ery telewizji skłoniła związkowców i scenarzystów filmowych do pikietowania w sprawie lepszych zarobków poza głównymi studiami, co już powoduje zwolnienie większości nocnych programów do ponownego wyemitowania.

„Bez umów, bez treści!” Członkowie Writers Guild of America wiwatowali, trzymając transparenty na zewnątrz budynku na Manhattanie, gdzie NBCUniversal promował swoją usługę przesyłania strumieniowego Peacock wśród reklamodawców.

Około 11 500 scenarzystów ekranowych i telewizyjnych reprezentowanych przez związek odłożyło swoje pióra i laptopy po tym, jak nie udało im się osiągnąć nowego kontraktu ze związkiem zawodowym reprezentującym hollywoodzkie studia i firmy produkcyjne.

Konsorcjum domaga się między innymi wyższych płac minimalnych, większej liczby scenarzystów na program, krótszych umów na wyłączność – wszystkie warunki, które według niego zostały zmniejszone w związku z boomem na treści napędzane strumieniowaniem.

„To za dużo pracy i za mało płacy” – powiedział protestujący Sean Crespo, 46-letni pisarz, którego zasługi obejmują były program TBS „Full Frontal With Samantha Bee”.

Spór pracowniczy może mieć kaskadowy wpływ na produkcje telewizyjne i filmowe, w zależności od tego, jak długo potrwa strajk, i pojawia się, gdy usługi przesyłania strumieniowego są pod rosnącą presją ze strony Wall Street, aby pokazać zyski.

Telewizja nocna jako pierwsza odczuła skutki, podobnie jak podczas 100-dniowego strajku pisarzy w 2007 roku.

Wszystkie nocne programy, w których scenarzyści pisali monologi i dowcipy dla swoich gospodarzy, natychmiast zniknęły. NBC The Tonight Show, Comedy Central’s Daily Show, ABC’s Jimmy Kimmel Live, CBS’s The Late Show i NBC’s Late Night mają zaplanowane powtórki w ciągu tygodnia.

NBC „Saturday Night Live”, który miał wyemitować nowy odcinek w sobotę, również zgaśnie i zamiast tego zostanie ponownie wyemitowany na antenie.

READ  Kolumna Jeremy'ego Clarksona Meghan Markle usunięta przez The Sun - The Hollywood Reporter

„Wszyscy, łącznie ze mną, mam nadzieję, że obie strony dojdą do porozumienia. Ale myślę też, że żądania scenarzystów nie są nierozsądne” – powiedział prowadzący Stephen Colbert w poniedziałkowym „The Late Show”.

„Ten naród wiele zawdzięcza związkom” – powiedział Colbert. „Związki zawodowe są powodem weekendów i dlatego mamy piątki TGI”.

Dramaturg Tony Kushner („The Fabelmans”) i autor „Dopesick” Danny Strong byli we wtorek wśród protestujących w Nowym Jorku.

Wpływ strajku na scenariusze seriali i filmów będzie widoczny po dłuższym czasie. Jeśli strajk będzie trwał przez całe lato, jesienią programy telewizyjne mogą się zmienić. Tymczasem ci, którzy mają ukończone scenariusze, mogą kontynuować filmowanie.

Podczas strajku w 2007 roku nocni gospodarze wrócili na antenę i improwizowali podczas pokazów. Gospodarz „Tonight”, Jay Leno, rozgniewał kierownictwo WGA, kiedy zaczął pisać własne monologi.

Jeden nocny program, który nie ściemnia. „Gutfeld!” z Fox News Fox powiedział, że we wtorek z Gregiem Gutfeldem będą nadal emitować nowe odcinki.

Stowarzyszenie Producentów Filmowych i Telewizyjnych, które reprezentuje studia i firmy produkcyjne, poinformowało, że złożyło ofertę przewidującą „hojny wzrost wynagrodzenia scenarzystów, a także poprawę przepływu odpadów poflotacyjnych”.

Stowarzyszenie branżowe stwierdziło w oświadczeniu, że jest skłonne poprawić swoją ofertę, „ale nie było tego skłonne ze względu na liczbę innych propozycji, na które związek nadal nalega”.

Przez kilka miesięcy spodziewano się zamknięcia na dużą skalę. W zeszłym miesiącu pisarze głosowali przytłaczającą większością głosów za zezwoleniem na strajk, z poparciem 98% członków. Pisarze twierdzą, że ich pensje nie nadążają za inflacją, że pokoje scenarzystów telewizyjnych za bardzo się skurczyły i że stare obliczenia dotyczące opłat za odpady poflotacyjne powinny zostać przerysowane..

Nadawanie zwiększyło liczbę produkowanych seriali i filmów rocznie, co oznacza więcej możliwości pracy dla pisarzy. Ale pisarze twierdzą, że zarabiają mniej niż kiedyś, pracując w bardziej stresujących warunkach. „Zachowanie korporacyjne stworzyło gospodarkę opartą na pracy w związkowej sile roboczej” – powiedział WGA.

READ  Umiera William Hurt, aktor znany z piosenek Body Heat i Kiss of the Spider Woman

Związek domaga się wyższego odszkodowania dla pisarzy z góry. Dzieje się tak dlatego, że wiele partii, których scenarzyści w przeszłości korzystali z zaplecza — takich jak konsorcjum i międzynarodowe licencje — zostało w dużej mierze wycofanych wraz z początkiem nadawania.

Stowarzyszenie branżowe studia powiedziało w poniedziałek, że główne punkty sporne w umowie dotyczyły tak zwanych małych pokoi – związek szuka minimalnej liczby urzędników na pokój scenarzystów – oraz czasu trwania umów o pracę.

Związek Pisarzy mówi, że scenarzyści potrzebują większej elastyczności, ponieważ są kontraktowani na seriale, które zwykle trwają krócej niż standardowy 20-odcinkowy sezon nadawczy. Dążą również do większej regulacji dotyczącej korzystania ze sztucznej inteligencji, co według książki może dać producentom skrót do zakończenia pracy pisarza WGA.

„Zrozum, że nasza bitwa jest tą samą bitwą, która w następnej kolejności wkroczy do twojego sektora zawodowego: jest to redukcja ludzkiego wysiłku, umiejętności i talentów na rzecz automatyzacji i zysków” – powiedziała scenarzystka i reżyserka Justine Bateman.

Wiele studiów i firm produkcyjnych tnie wydatki. The Walt Disney Company zwolniła 7000 miejsc pracy. Warner Bros. Discovery tnie koszty, aby zmniejszyć swoje zadłużenie. Netflix zahamował wzrost wydatków.

Ponieważ od dawna oczekiwano wycofania się, scenarzyści starali się wydobyć scenariusze, a studia starały się przygotować swoje rurociągi, aby kontynuować produkcję treści przynajmniej przez krótki czas. Ale straty dla lokalnych gospodarek mogą być znaczące. Szacuje się, że podczas ostatniego strajku Los Angeles straciło 2,1 miliarda dolarów produkcji gospodarczej.

– powiedział dyrektor generalny Warner Bros., David Zaslav. Discovery, ostatni miesiąc: „Z biznesowego punktu widzenia zakładamy najgorsze”. „Przygotowaliśmy się. Wyprodukowaliśmy dużo treści.”

Seria za granicą mogłaby wypełnić część pustki. „Mamy ogromną bazę programów i filmów pochodzących z całego świata” — powiedział Ted Sarandos, jeden z dyrektorów generalnych Netflix, podczas kwietniowego wezwania do zarobków firmy.

READ  Al Pacino wspomina swoją niesamowitą rolę w Ojcu chrzestnym

Strajk WGA może być dopiero początkiem. Kontrakty zarówno Directors Guild of America, jak i SAG-AFTRA, związku aktorów, wygasają w czerwcu. Niektóre z tych samych problemów związanych z modelem biznesowym przesyłania strumieniowego będą uwzględniane w tych sesjach negocjacyjnych.

We wtorek Gildia Aktorów zachęcała swoich członków do solidarnego wstąpienia w szeregi pisarzy. ___

Aaron Ranen i David Boder przyczynili się do powstania tego raportu.

___

Śledź scenarzystę AP Film Jake’a Coyle’a na Twitterze pod adresem: http://twitter.com/jakecoyleAP