16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wiadomości z kosmosu i astronomii 2023: czego się spodziewać

Wiadomości z kosmosu i astronomii 2023: czego się spodziewać

NASA po raz pierwszy podniosła gigantyczny Space Launch System z Ziemi w 2022 roku, oświetlając noc na Florydzie niesamowitym strumieniem płomieni, gdy niósł misję Artemis I w kierunku Księżyca. To zwróciło uwagę na SpaceX, który buduje rakietę nowej generacji, Starship, który jest również centralnym elementem próby lądowania na Księżycu przez NASA Artemis III.

SpaceX zatwierdził poważny przegląd środowiskowy, który pozwoliłby mu rozpocząć bezzałogowy lot testowy na orbicie z południowego Teksasu, jeśli spełni określone warunki. Ale rakieta nie była gotowa do lotu w 2022 roku. Firma nie ogłosiła daty testów w tym roku, ale regularne testy naziemne wyposażenia statku kosmicznego wskazują, że pracuje w tym kierunku.

Kilka innych rakiet może polecieć po raz pierwszy w 2023 roku. Główny z nich, Vulcan Centaur należący do United Launch Alliance, ostatecznie zastąpi Atlas V, pojazd, który przez dwie dekady odgrywał kluczową rolę w amerykańskich lotach kosmicznych. Vulcan jest oparty na silniku BE-4 zbudowanym przez Blue Origin, firmę rakietową założoną przez Jeffa Bezosa. Ten sam silnik będzie z kolei zastosowany w rakiecie New Glenn firmy Blue Origin, której lot testowy może odbyć się jeszcze w tym roku.

Oczekuje się, że wiele prywatnych firm amerykańskich przetestuje nowe pociski w 2023 r., w tym Relativity i ABL. Mogą do nich dołączyć zagraniczni producenci rakiet, w tym Mitsubishi Heavy Industries, który może przetestować japońską rakietę H3 w lutym, oraz Arianespace, która pracuje nad testowym lotem europejskiej rakiety Ariane 6.

Gwarantujemy, że w 2023 roku nastąpi co najmniej jedna próba lądowania na Księżycu. Japońska firma Ispace wystrzeliła w grudniu misję M1 na rakiecie SpaceX. Leci powolną, oszczędną pod względem zużycia paliwa drogą na Księżyc i ma przybyć w kwietniu, kiedy spróbuje rozmieścić łazik wyprodukowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, robota zbudowanego przez japońską agencję kosmiczną JAXA, a także inne ładunki. .

READ  Megalozaur, skamielina, która wprowadziła na świat dinozaury

W tym roku może być jeszcze pięć prób lądowania na Księżycu.

NASA zatrudniła dwie prywatne firmy do transportu ładunków na powierzchnię Księżyca. Zarówno Intuitive Machines z Houston, jak i Astrobotic Technology z Pittsburgha napotkały opóźnienia w 2022 r., ale mogły odbyć podróż w nadchodzących miesiącach.

Mogłyby do nich dołączyć trzy misje księżycowe w ramach rządowych programów kosmicznych. Indyjska misja Chandrayaan-3 została opóźniona w zeszłym roku, ale może być gotowa w 2023 r. Japońska misja Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) ma na celu przetestowanie technologii lądowania na Księżycu w tym kraju. Wreszcie rosyjska misja Luna-25 z września ubiegłego roku została opóźniona, ale rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos może spróbować w tym roku.

Teleskop Webba olśnił amatorów kosmosu i naukowców swoimi poglądami na wszechświat, ale możemy uzyskać nowe korzyści z różnych obserwatoriów orbitalnych.

Najważniejszą misją może być Xuntian, chińska misja, która rozpocznie się jeszcze w tym roku i będzie przypominać bardziej zaawansowaną wersję Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Statek kosmiczny będzie badał wszechświat w zakresie optycznym i ultrafioletowym na orbicie okołoziemskiej w pobliżu krajowej stacji kosmicznej Tiangong.

Kierowana przez Japonię misja XRISM, zwana Almiron, również mogłaby wystartować wcześniej w tym roku. Misja wykorzysta spektroskopię rentgenowską do badania obłoków plazmy, co może pomóc w wyjaśnieniu powstawania wszechświata. Europejski teleskop kosmiczny Euclid może zostać wystrzelony na rakiecie SpaceX po tym, jak rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała, że ​​statek kosmiczny stracił miejsce w rosyjskiej rakiecie Sojuz. Będzie badał ciemną energię i ciemną materię wszechświata.

W tym roku nowy statek kosmiczny skieruje się w stronę Jowisza, mając na celu stać się pierwszym, który okrąży księżyc innej planety. Jupiter Icy Moon Explorer (JUICE) Europejskiej Agencji Kosmicznej wystartuje z rakiety Ariane 5 już 5 kwietnia, aby wystrzelić w układ Jowisza, docierając do niego w 2031 roku. przeloty. Uważa się, że z trzech gigantycznych księżyców świata: Kallisto, Europa i Ganimedes, wszystkie mają podziemne oceany. W 2034 roku JUICE zacznie krążyć wokół Ganimedesa, największego księżyca w Układzie Słonecznym.

READ  Należąca do NASA sonda Voyager 2 kontynuuje pościg naukowy dzięki innowacyjnej strategii energetycznej

Rocket Lab jest coraz bliżej słońca, mała firma startowa założona w Nowej Zelandii. Ma na celu wykorzystanie swojej cyberrakiety do wysłania misji na Wenus. Satelita Photon firmy podejmie próbę rozmieszczenia małej sondy, zbudowanej przez naukowców z MIT, która będzie krótko badać toksyczną atmosferę planety. Misja została zaplanowana na maj, ale oczekuje się, że napotka opóźnienia, ponieważ firma priorytetowo traktuje misje dla innych klientów.

W 2023 roku będą dwa zaćmienia Słońca.

Całkowite zaćmienie 20 kwietnia będzie bardziej wydarzeniem na półkuli południowej, a księżyc zablokuje słońce tylko w odległych częściach Australii i Indonezji. (Może nie jest to zły czas na pływanie łodzią w niektórych częściach Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku).

Ale Amerykanie mogą równie dobrze być na pokazie 14 października, kiedy obrączkowe zaćmienie odwiedzi Amerykę Północną. Zaćmienia tego typu są czasami nazywane zaćmieniami „pierścienia ognia”, ponieważ Księżyc znajduje się zbyt daleko od Ziemi, aby całkowicie zasłonić Słońce, ale po osiągnięciu całkowitego zaćmienia tworzy efekt podobny do pierścienia. Ścieżka zaćmienia przechodzi przez części Oregonu, Kalifornii, Nevady, Utah, Arizony, Nowego Meksyku i Teksasu, zanim pogrąży się w Ameryce Środkowej i Południowej. Gdy pogoda dopisze, powinien to być wspaniały pokaz słoneczny i miłe preludium do całkowitego zaćmienia 8 kwietnia 2024 r., Które przetnie Stany Zjednoczone z południowego zachodu na północny wschód.