Kopenhaga, Dania – wg Magazyn naukowy W raporcie Huan Bharaal, zwierzę znane również jako niebieska owca. Ludzkie żebro zidentyfikowano poprzez analizę białek występujących w kolagenie z wykorzystaniem zooarcheologii metodą spektrometrii mas (ZooMS). Stwierdzono, że sekwencja aminokwasów żebra dokładnie odpowiada sekwencji znalezionej w szczątkach dziewczynki z Denisovana, która żyła w górach Ałtaj na Syberii około 50 000 lat temu. Wiele kości zwierząt objętych badaniem nosiło ślady nacięć, które prawdopodobnie zostały wykonane narzędziami kamiennymi znalezionymi w tych samych warstwach jaskini, co sugeruje, że Denisowianie przetwarzali zwierzęta w celu uzyskania mięsa, szpiku i skór, a z niektórych kości mogli wytwarzać narzędzia . Stronę denisowianską datuje się na okres od 48 000 do 32 000 lat temu, kiedy na tym obszarze żyli także współcześni ludzie. Wiadomo, że współcześni Tybetańczycy są nosicielami wariantu genetycznego, który – jak się uważa – odziedziczył od Denisowian, pomaga im oddychać na dużych wysokościach. Naukowcy sugerują, że ten kontakt między Denisowianami a współczesnymi ludźmi mógł mieć miejsce na Płaskowyżu Tybetańskim. Przeczytaj oryginalny artykuł naukowy na temat tych badań pod adresem NaturaWięcej na temat analizy kolejnej kości odkrytej w jaskini przeczytasz w książce Denisovans at High, jednej z książek poruszających ten temat. Aarcheologia10 najważniejszych odkryć 2019 roku.
„Odkrywca. Nieprzepraszający przedsiębiorca. Fanatyk alkoholu. Certyfikowany pisarz. Wannabe tv ewangelista. Fanatyk Twittera. Student. Badacz sieci. Miłośnik podróży.”
More Stories
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Według skamieniałości prehistoryczna krowa morska została zjedzona przez krokodyla i rekina
Wystrzelenie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX zostało wstrzymane ze względu na zbliżanie się dwóch głównych misji załogowych lotów kosmicznych