3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Według oficjalnych doniesień rosyjskich, zatrzymanie Britney Grenier w Rosji zostało przedłużone co najmniej do 2 lipca

Według oficjalnych doniesień rosyjskich, zatrzymanie Britney Grenier w Rosji zostało przedłużone co najmniej do 2 lipca

31-letni Greiner został oficjalnie uznany za „niesłusznie przetrzymywany”, jak twierdzi urzędnik Departamentu Stanu USA. Do CNN w maju.

Greiner została aresztowana na moskiewskim lotnisku w lutym, kiedy rosyjskie władze twierdziły, że ma w bagażu olej z konopi indyjskich i oskarżyły ją o przemyt dużych ilości substancji odurzającej, przestępstwo zagrożone karą do 10 lat więzienia. Dwukrotny złoty medalista olimpijski i gwiazda WNBA Phoenix Mercury gra w Rosji podczas tej ligi poza sezonem.

CNN zwrócił się do Departamentu Stanu o komentarz.

Sprawą Greniera zajmuje się Biuro Specjalnego Wysłannika Prezydenta USA ds. Zakładników, Urzędnik Departamentu Stanu potwierdzony przez CNN w zeszłym miesiącu. Biuro kieruje dyplomatycznymi wysiłkami rządu mającymi na celu uwolnienie Amerykanów niesłusznie przetrzymywanych za granicą i odegrało kluczową rolę w zapewnieniu uwolnienia obywatela USA Trevora Reida w wymianie więźniów z Rosją pod koniec kwietnia.

Koledzy z drużyny „chcą, żeby wróciła do domu”

Wiadomość o przedłużeniu aresztu Greniera nadchodzi dzień po tym, jak urzędnicy Departamentu Stanu – w tym pracownicy Biura ds. Zakładników – Poinformowała swoich kolegów z drużyny o sytuacji Griner i staraniach o sprowadzenie jej do domu.

„Jesteśmy w 116 dniu, odkąd BJ został niesłusznie aresztowany”, powiedziała kierownik zespołu Mercury, Vanessa Nygaard, dodając: „Ona jest naszą koleżanką z drużyny, jest Amerykanką i chcemy, żeby wróciła do domu”.

Dla gwiazdy Diany Torassi oświadczenie Departamentu Stanu, że aresztowanie Greniera było błędem, sygnalizuje zespołowi, że urzędnicy traktują sytuację poważnie.

„To coś, o czym wszyscy rozmawialiśmy jako grupa, a teraz znamy Departament Stanu na najwyższym szczeblu – od prezydenta USA Joe Bidena po zespół pracujący nad sprowadzeniem z powrotem wszystkich niesprawiedliwie przetrzymywanych Amerykanów – mamy wielką pewność, że pracują nad tym” – powiedział Turasi.

„Wszystko, co możemy zrobić z naszej strony, aby wzmocnić i postawić BG na pierwszym miejscu, będzie naszym najwyższym priorytetem” – powiedziała.

Osobno Reed – amerykański weteran, który spędził prawie trzy lata w rosyjskim więzieniu – Złóż petycję do Organizacji Narodów Zjednoczonych Oświadczając, że Rosja naruszyła prawo międzynarodowe, przetrzymując go i znęcając się nad nim, powiedział we wtorek CNN.

Pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności „zmusi Rosję do zaprzestania tej praktyki dla wszystkich Amerykanów, których tam trzyma”, powiedział Reid CNN, w tym Greinerowi i Paulowi Whelanowi. Whelan, obywatel USA i były kapitan piechoty morskiej, został zatrzymany w moskiewskim hotelu w 2018 roku i aresztowany pod zarzutem szpiegostwa, czemu zaprzeczył.

READ  Źródła – Bobby Witt Jr. zgadza się na 11-letni kontrakt o wartości 288,8 miliona dolarów z Royals

CNN zwróciło się do Organizacji Narodów Zjednoczonych i Stałej Misji Rosji przy ONZ w celu skomentowania petycji Reade’a.

Jennifer Hansler z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.