24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Według gubernatora stanu Kaduna, Nigeria: 137 uczniów porwanych przez bandytów zostało uwolnionych

Według gubernatora stanu Kaduna, Nigeria: 137 uczniów porwanych przez bandytów zostało uwolnionych

Niedziela Alamba/AP

Rodzice czekają na wieści o porwanych uczniach szkoły podstawowej i średniej Korija w Korija, Kaduna, Nigeria, 9 marca 2024 r.CNN

Uzbrojeni mężczyźni porwali co najmniej 137 dzieci w wieku szkolnym Nigeria Zostali wypuszczeni na początku tego miesiąca, potwierdził gubernator stanu Kaduna w Nigerii Oba Sani w niedzielnym wywiadzie telewizyjnym.

W wywiadzie wyemitowanym przez Nigeria Television Sani powiedział, że spotkał się z rodzinami dzieci.

Powiedział radiu: „Jestem szczęśliwy, rodziny są szczęśliwe, wszyscy jesteśmy szczęśliwi, że dzieci zostały uratowane”.

Sani powiedziała jednak, że jeden z nauczycieli zmarł w wyniku „pewnych powikłań” w niewoli, nie podając dalszych szczegółów.

7 marca uzbrojeni bandyci na motocyklach uprowadzili ponad 300 uczniów i wtargnęli do szkoły podstawowej i średniej LEA w wiosce Korega, w dzielnicy Chikun w Kadunie, poinformowała wówczas CNN policja stanowa.

Stan Kaduna, który graniczy od południowego zachodu ze stolicą Nigerii Abudżą, jest świadkiem częstych przypadków porwań przez bandytów dla okupu, a w ostatnich latach był także świadkiem kilku masowych porwań.

W poprzednim poście na stronie internetowej X Sani przemawiał do dziesiątek dzieci i napisał, że „jest szczęśliwy, widząc w niedzielny wieczór nasze uwolnione dzieci w dobrym humorze”.

Będą nadal „przechodzić poradnictwo psychospołeczne” i „odpowiedni nadzór medyczny” – napisał.

Byli bojownicy Według członka społeczności zażądał okupu w wysokości miliarda naira (620 000 dolarów) i zagroził, że zabije wszystkich uczniów, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione.

Sani powiedział, że doradca Nigerii ds. bezpieczeństwa narodowego Nuhu Ribadu koordynował „działania agencji bezpieczeństwa, co ostatecznie doprowadziło do pomyślnego wyniku”.

„Armia nigeryjska również zasługuje na specjalne wyróżnienie za wykazanie, że dzięki odwadze, determinacji i zaangażowaniu elementy przestępcze można zdegradować i przywrócić bezpieczeństwo w naszych społecznościach” – powiedział Sani.

Podziękował także prezydentowi Nigerii Boli Tinubu za „całodobową pracę”, aby zapewnić dzieciom bezpieczny powrót.

READ  Ukraina: Rosjanie wycofują się z Charkowa, region wschodni

Z wcześniejszymi relacjami Nimi Princewale z CNN w Abudży i Marii Knight.