16 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Walter Cunningham, który pomógł utorować drogę na Księżyc, zmarł w wieku 90 lat

Walter Cunningham, który pomógł utorować drogę na Księżyc, zmarł w wieku 90 lat

NASA podniosła medale astronautów Apollo 7 do Certyfikatu za Wybitną Służbę podczas ceremonii w październiku 2008 roku, odnotowując sukces misji, pomimo kłótni z kontrolerami lotu. Ale pan Cunningham był wtedy jedynym żyjącym członkiem załogi. Majora Eisell, który zmarł w 1987 roku, reprezentowała wdowa po nim, Susan Eisell Black. Kapitan Schirra, który zmarł w 2007 roku, został zabity przez astronautę Billa Andersa.

Pan Kraft zajął ugodowe stanowisko. „Kiedyś przeprowadziliśmy cię przez ciężkie chwile, ale z pewnością dałeś radę i od tego czasu radzisz sobie bardzo dobrze” – powiedział pan Cunningham w nagranej wiadomości. „Wykonałeś dobrą robotę samodzielnie, wykonałeś dobrą robotę z NASA i jestem szczerze bardzo dumny, że mogę nazywać cię przyjacielem”.

Ronnie Walter Cunningham urodził się 16 marca 1932 roku w Creston w stanie Iowa jako najstarsze z pięciorga dzieci. Jego ojciec, Walter, miał małą firmę budowlaną. Kiedy był młody, jego rodzina przeniosła się do Venice w Kalifornii.

Wstąpił do marynarki wojennej w 1951 roku i latał na samolotach piechoty morskiej. Po opuszczeniu czynnej służby w 1956 roku uzyskał tytuł licencjata i magistra fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Będąc w RAND w październiku 1963 roku, kontynuując studia doktoranckie, został przydzielony do trzeciej grupy astronautów NASA.

Wkrótce po Apollo 7 Cunningham został mianowany dyrektorem tak zwanego programu Skylab, w ramach którego zbudowano pierwszą amerykańską stację kosmiczną. Jego następcą został astronauta Pete Conrad w 1970 roku. Pan Cunningham zrezygnował z NASA w następnym roku po tym, jak nie udało mu się uzyskać misji latania w kolejnych misjach Skylab.

Pan Cunningham został później dyrektorem wyższego szczebla w firmach finansowych i zajmujących się nieruchomościami. W 2012 roku dołączył do grupy byłych astronautów i pracowników NASA, którzy wysłali list do agencji, w którym skrytykowali to, co uważali za niesprawdzone twierdzenia, że ​​dwutlenek węgla wytwarzany przez człowieka był głównym czynnikiem globalnego ocieplenia.

READ  Złożone wzorce zwierzęce: nowe badanie może odpowiedzieć na to pytanie