W trosce o uchodźców polskie miasta odrzucają pamiątkowe syreny

W trosce o uchodźców polskie miasta odrzucają pamiątkowe syreny

WARSZAWA, Polska (AP) – W trosce o dobro swoich ukraińskich uchodźców, burmistrzowie miast w całej Polsce ignorują instrukcje rządu, aby w niedzielę uruchomić syreny ostrzegawcze o nalotach w ramach obchodów upamiętniających katastrofę polskiego samolotu prezydenckiego w 2010 roku.

Prawicowy rząd federalny chce włączyć syreny o 0641 GMT w niedzielę, 12 lat po katastrofie lotniczej w Rosji, w której zginął prezydent Lech Kaczyński i 95 kluczowych Polaków.

Kaczyński był bliźniakiem Jarosława Kaczyńskiego, lidera rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość oraz czołowego polskiego polityka.

Ale burmistrzowie miast, którzy reprezentują lokalne władze, odmawiają tego, twierdząc, że byłby to niepotrzebny szok dla ludzi – zwłaszcza dzieci – którzy niedawno uciekli ze swoich domów na dźwięk nalotów i udali się do schronów, aby uniknąć rosyjskich bombardowań. Zaatakował Ukrainę 24 lutego.

Ponad 2,5 miliona uchodźców z Ukrainy szukało schronienia w sąsiedniej Polsce i przebywa w wyspecjalizowanych ośrodkach recepcyjnych lub u osób indywidualnych. Wiele osób potrzebuje pomocy psychologicznej, aby poradzić sobie z traumą.

Premier Polski Mateusz Morawiecki podkreślił w sobotę, że katastrofa lotnicza z 2010 roku była tragedią narodową, a jej ofiary zasługują na wszelką pamięć. Powiedział, że do uchodźców wysyłano syreny, aby wyjaśnić, że nie ma niebezpieczeństwa.

W związku z rosyjską okupacją Ukrainy, polski rząd ponawia kontrowersyjne oskarżenie, że zabójstwo prezydenta, pierwszej damy i innych kluczowych osobistości politycznych z 10 kwietnia 2010 r. było częścią spisku Kremla. Szczególny nacisk kładzie się na niedzielną regulację.

Jednak samorządy, często kierowane przez polityków opozycji, twierdzą, że użycie syren alarmowych z okazji rocznicy jest „bardzo nieodpowiedzialne”.

Syreny przynoszą przerażające powiązania wielu Polakom, którzy jako dzieci doświadczyli II wojny światowej lub oglądali filmy dokumentalne o zniszczeniu kraju podczas wojny.

„Nie wydamy syren w rocznicę”, powiedział Rafael Brusky, burmistrz centralnego miasta Bizancjum. „Widziałem wiele dzieci przestraszonych wojną”.

READ  Belg Łukasz Kaczmarek rozgromił rywali. ME siatkarze

Brusky powiedział, że był przyzwyczajony do wielu „niemądrych” decyzji obecnego prawicowego rządu, „ale istnieją granice głupoty”.

___

Śledź wszystkie historie AP o postępach wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *