W południowo-wschodniej Polsce odkryto „odznakę pielgrzyma” ze średniowiecza, przedstawiającą Tulsi, przerażającą mityczną istotę przypominającą smoka. Takie znaleziska są rzadkie i pomagają archeologom wytyczyć szlaki, którymi przemierzali chrześcijańscy pielgrzymi setki lat temu.
Tomasz Murzyński, niezależny archeolog mieszkający we Wrocławiu, powiedział Live Science w e-mailu, że wykrywacz metalu znalazł odznakę w styczniu we wsi Wołga Nieliska, około 210 kilometrów na południowy wschód od Warszawy. Wynalazca podarował go Murczyńskiemu.
Takie znaleziska należą do państwa na prawie polskim, dlatego Murczyński przekazał zabytek wojewódzkiemu kustoszowi zabytków w pobliskim Lublinie, który niedawno opublikował jego opis i zdjęcia. Facebook.
Powiązany: Wczesnośredniowieczny miecz wydobyty z polskiej rzeki jest w stanie „prawie idealnym”.
Według przetłumaczonego wpisu na Facebooku odznaka jest wykonana z ołowiu zmieszanego z cyną. Jest okrągły, ma około 0,04 cala (około 1 milimetra) grubości i nieco ponad 1 cal (2,8 centymetra) średnicy. Symbol Tulsi, który wygląda jak smok ze skrzydłami zamiast przednich nóg, jest „wycięty” z otaczającego go koła i jest dobrze ozdobiony.
Średniowieczni chrześcijańscy pielgrzymi często nosili tego typu odznaki, aby pokazać, że odwiedzili lub udali się do określonego świętego miejsca, i wierzyli, że chronią one noszącego przed chorobami, wypadkami i przestępstwami podczas podróży.
Odznaki były także sposobem na wyróżnienie się przez pielgrzymów, a niektórzy pielgrzymi nosili wiele odznak na swoich ubraniach.
Odznaka pielgrzyma
Z postu na Facebooku wynika, że w innych miejscach Polski odnaleziono kilka średniowiecznych odznak pielgrzymkowych – w tym sześć z północno-zachodniego Stargardu – a duże zbiory takich odznak znajdują się obecnie w muzeach w całej Europie Zachodniej.
Odznaki pielgrzymów zazwyczaj przedstawiały różne kształty, takie jak spirale, kwadraty, krzyże lub tarcze, ale niektóre zawierały także wizerunki konkretnych świętych, rycerzy i zwierząt – czytamy w poście.
Jedna z najstarszych odznak, datowana na XI wiek i spotykana w całej Europie, ma kształt muszli i wskazuje, że jej posiadacz przebył Camino de Santiago, czyli „Droga św. Jakuba„Pielgrzymka do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Muszla do dziś jest symbolem regionu.
Odznaki pielgrzymkowe z wizerunkiem Thomasa Becketa – sygn Pielgrzymka do katedry w Canterbury Został zabity w południowej Anglii w 1170 r. przez rycerzy Henryka II, którzy również cieszyli się popularnością – napisano w poście.
Jest to jednak pierwsza średniowieczna odznaka pielgrzymkowa przedstawiająca symbol Tulsi; Chociaż nie jest pewien, co to oznacza, polska strona internetowa Historia do Rzesi („Historia do rzeczy”) zauważył jego podobieństwo 1770 km na północny wschód do mitycznego stworzenia o imieniu Zyland, oficjalnego symbolu rosyjskiego miasta, w którym znaleziono odznakę.
Przez większą część średniowiecza Kazań znajdował się pod panowaniem islamskiego państwa tatarskiego Chanatu Kazańskiego, które zabraniało artystycznego przedstawiania ludzi i zwierząt; I chociaż uważa się, że Jilant pochodzi od mitologicznego stworzenia tatarskiego Yilan, co oznacza „wąż”, pojawia się jako symbol miasta dopiero po upadku panowania tatarskiego pod panowaniem chrześcijańskich rosyjskich najeźdźców w latach pięćdziesiątych XVI wieku.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35