24 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Voyager 1 przesyła dane po tym, jak NASA zdalnie naprawiła 46-letnią sondę |  przestrzeń

Voyager 1 przesyła dane po tym, jak NASA zdalnie naprawiła 46-letnią sondę | przestrzeń

Najdalszy statek kosmiczny na Ziemi, Voyager 1, zaczął ponownie prawidłowo komunikować się z NASA po tym, jak inżynierowie przez miesiące pracowali nad zdalną naprawą 46-letniej sondy.

Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA (JPL), które buduje i obsługuje należący do tej agencji zrobotyzowany statek kosmiczny, – powiedział w grudniu Że sonda – oddalona o ponad 24 miliardy kilometrów – wysyłała na Ziemię bzdurny kod.

W Aktualizacja wydana w poniedziałekJPL ogłosiło, że zespołowi odpowiedzialnemu za misję „po kilku innowacyjnych badaniach” udało się uzyskać użyteczne dane na temat stanu i stanu systemów inżynieryjnych Voyagera 1. „Następnym krokiem jest umożliwienie statkowi kosmicznemu ponownego rozpoczęcia przesyłania danych naukowych” – oznajmił JPL. Dodała, że ​​pomimo usterki Voyager 1 przez cały czas działał normalnie.

Wystrzelony w 1977 roku Voyager 1 został zaprojektowany z myślą o wykonaniu z bliska badań Jowisza i Saturna podczas pięcioletniej misji. Jednak jego podróż była kontynuowana i statek kosmiczny zbliża się już do półwiecza swojej działalności.

Voyager 1 wleciał w przestrzeń międzygwiazdową w sierpniu 2012 roku, co czyni go pierwszym obiektem stworzonym przez człowieka, który opuścił Układ Słoneczny. Obecnie porusza się z prędkością 37 800 mil na godzinę (60 821 km/h).

Ostatni problem dotyczył jednego z trzech komputerów znajdujących się na pokładzie statku kosmicznego, który odpowiada za uzupełnianie danych naukowych i inżynieryjnych przed wysłaniem ich na Ziemię. Nie mogąc naprawić uszkodzonego chipa, zespół JPL zdecydował się przenieść uszkodzony kod w inne miejsce, co było trudnym zadaniem ze względu na przestarzałą technologię.

Komputery znajdujące się na Voyagerze 1 i jego siostrzanym Voyagerze 2 miały łącznie mniej niż 70 kilobajtów pamięci, co odpowiada obrazowi komputerowemu o niskiej rozdzielczości. Do nagrywania danych używają starej taśmy cyfrowej.

Poprawka została wysłana z Ziemi 18 kwietnia, ale ocena, czy się powiodła, zajęła dwa dni, ponieważ dotarcie sygnału radiowego do Voyagera 1 trwało około 22 i pół godziny, a odpowiedź na sygnał trwała kolejne 22 i pół godziny. wrócić w kosmos. Grunt. „Kiedy 20 kwietnia zespół wykonujący misję otrzymał odpowiedź ze statku kosmicznego, stwierdził, że modyfikacja zadziałała” – powiedział JPL.

READ  Tajemnicze „gwiezdne” gwiazdy krążą po świecie od miliardów lat

Wraz ze swoim ogłoszeniem firma JPL zamieściła zdjęcie członków zespołu pokładowego Voyagera wiwatujących i klaszczących w sali konferencyjnej po otrzymaniu z powrotem użytecznych danych, z laptopami, notatnikami i ciasteczkami na stole przed nimi.

Emerytowany kanadyjski astronauta Chris Hadfield, który brał udział w dwóch misjach promu kosmicznego i był dowódcą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, porównał misję JPL do długodystansowej konserwacji starego samochodu.

„Wyobraźcie sobie, że w 1977 roku w waszym samochodzie zepsuł się chip komputerowy. A teraz wyobraźcie sobie, że znajduje się on w przestrzeni międzygwiazdowej, 25 miliardów mil stąd”. Hadfielda Napisane w dniu X. „Sonda NASA Voyager została naprawiona przez zespół niesamowitych mechaników oprogramowania.

Sondy Voyager 1 i 2 dokonały wielu odkryć naukowych, w tym szczegółowych nagrań Saturna i odkrycia, że ​​Jowisz również ma pierścienie, a także aktywnej aktywności wulkanicznej na jednym z jego księżyców, Io. Sondy odkryły później 23 nowe księżyce wokół planet zewnętrznych.

Ponieważ droga oddala ich od Słońca, sondy Voyagera nie mogą wykorzystywać paneli słonecznych i zamiast tego przekształcają ciepło wytwarzane w wyniku naturalnego radioaktywnego rozpadu plutonu w energię elektryczną, która zasila systemy statku kosmicznego.

NASA ma nadzieję kontynuować zbieranie danych z dwóch sond kosmicznych Voyager przez kilka kolejnych lat, ale inżynierowie spodziewają się, że sondy znajdą się zbyt daleko poza zasięgiem, aby umożliwić komunikację w ciągu około dziesięciu lat, w zależności od tego, ile energii będą w stanie wygenerować. Voyager 2 pozostaje nieco za swoim bliźniakiem i porusza się nieco wolniej.

Za około 40 000 lat obie sondy przejdą stosunkowo blisko, w ujęciu astronomicznym, dwóch gwiazd. Voyager 1 znajdzie się na odległość 1,7 roku świetlnego od gwiazdy w konstelacji Małej Niedźwiedzicy, natomiast Voyager 2 znajdzie się w podobnej odległości od gwiazdy zwanej Ross 248 w konstelacji Andromedy.