5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ustawodawcy opozycji w Indiach protestowali przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu ich członkostwa w parlamencie

Ustawodawcy opozycji w Indiach protestowali przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu ich członkostwa w parlamencie

Nowe Delhi – Dziesiątki posłów opozycji zawieszonych w parlamencie przez rząd indyjskiego premiera Narendry Modiego za utrudnianie postępowań zorganizowało w czwartek protest uliczny, oskarżając rząd o tłumienie demokracji w kraju.

Krótko maszerowali przed budynkiem parlamentu w New Delhi za ogromnym banerem z napisem „Ratuj demokrację” i niosąc plakaty z napisem „Demokracja jest w niebezpieczeństwie”. Zawieszenie nastąpiło w czasie, gdy prawodawcy mieli omawiać kontrowersyjną ustawę o reformie prawa karnego.

W zeszłym tygodniu ponad 140 deputowanych opozycji zostało zawieszonych w izbach parlamentu za żądanie oświadczenia ministra spraw wewnętrznych Amita Shaha w sprawie naruszenia bezpieczeństwa, które miało miejsce 13 grudnia, kiedy dwóch intruzów włamało się do sali, wyskakując z poczekalni dla gości i emitując żółty dym. Bomby. Wywołały panikę wśród legislatorów i zakłóciły procedury parlamentarne.

Jeden z intruzów przeskakiwał z jednego siedzenia na drugie, po czym został obezwładniony przez niektórych prawodawców i pracowników ochrony, a następnie aresztowany. Policja aresztowała także kilku ich partnerów poza parlamentem. Hakerzy twierdzili, że chcieli podkreślić zainteresowanie rządu wysoką stopą bezrobocia w kraju.

Przedstawiciele opozycji domagali się dyskusji w parlamencie na temat zakłócania bezpieczeństwa, ale zostali oskarżeni o wywoływanie chaosu.

Sharad Pawar, starszy przywódca opozycji, powiedział, że działanie rządu stanowi najwyższe w historii zawieszenie prawodawców na sesjach parlamentu.

Lider Kongresu Mallikarjun Kharge powiedział: „Jeśli premier i minister spraw wewnętrznych nie będą przemawiać w parlamencie, gdzie będą przemawiać?”

Przywódcy rządów zwrócili się do członków opozycji, aby zaczekali na wyniki śledztwa wszczętego w celu zbadania naruszenia bezpieczeństwa. Opozycja przez kilka dni blokowała prace parlamentu, wznosząc antyrządowe hasła i wnosząc transparenty na salę.

Aresztowanym posłom obowiązuje teraz zakaz wstępu do sali parlamentu. Zawieszenie potrwa do piątku, kiedy zakończy się obecna zimowa sesja parlamentu.

Rząd rządzącej Hinduskiej Partii Nacjonalistycznej kontynuował prace legislacyjne pomimo zawieszenia parlamentarzystów, obejmującego przyjęcie trzech ustaw mających na celu zreformowanie prawa karnego.

READ  Macron atakuje Le Pen na Rosję, przysięga zakaz noszenia chust

Prawa autorskie 2023 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, rozpowszechniany, przepisywany ani rozpowszechniany bez pozwolenia.