5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukrainka uczy w Kijowie gotowości na wypadek kryzysu i umiejętności samoobrony

Viktor Krevsky demonstruje podstawowe ruchy samoobrony podczas treningu praktycznego. (Iwana Kucowa/CNN)

Kiedy Ukraińska Straż Kobiet wystosowała zaproszenie na szkolenie przetrwania i samoobrony, zapisało się 700 kobiet. Ale sala w Radzie Miejskiej Kijowa, w której zaplanowano szkolenie na sobotę, mogła pomieścić maksymalnie 300 osób, więc dodano kolejne terminy.

Kobiety uczyły się wszystkiego, od tego, jak spakować torbę ratunkową, gdzie zdobyć niezbędne zapasy i jak zatamować krwawienie.

W pewnym momencie jeden z trenerów, Ołeksandr Biletskij, zaczął opowiadać o pozostaniu w mieście odciętym od podstawowych usług, mówiąc uczestnikom, że nadszedł czas na planowanie z sąsiadami.

Zdecyduj, jak podzielić zadania. „Kto będzie gotować, kto zaopiekuje się starszymi, kto będzie z dziećmi” – powiedział Beltsky, ekspert wojskowy.

Natalia Skryabina powiedziała, że ​​udział w kursie pomógł jej zrozumieć, jakiego nastawienia może potrzebować w sytuacji kryzysowej.
Natalia Skryabina powiedziała, że ​​udział w kursie pomógł jej zrozumieć, jakiego nastawienia może potrzebować w sytuacji kryzysowej. (Iwana Kucowa/CNN)

Następnie stwierdził, jak ważne jest utrzymanie dobrej higieny w warunkach polowych: zlokalizować toaletę, trzymać śmieci w workach, aw najgorszym przypadku być przygotowanym na szybkie chowanie zmarłych. W pewnym momencie powiedział, że w sytuacji kryzysowej zakopywanie ludzi w pionie może zaoszczędzić miejsce i czas.

Natalia Skryabina, 36-letnia animatorka, brała udział w próbach, ponieważ chciała przygotować się na kryzys, czy to klęskę żywiołową, czy wojnę.

Nie możemy przewidzieć, co stanie się po drugiej stronie. Tu w Kijowie wciąż czujemy się bardzo daleko, ale ludzie na Wschodzie mówią inaczej, bo już to przeżyli i wiedzą, że wszystko może się zdarzyć – powiedziała.

– Osiem lat temu nikt nie spodziewał się, że coś takiego się wydarzy – powiedziała, odnosząc się do wojny na wschodzie i decyzji Rosji o aneksji Krymu.

Około 240 kobiet wzięło w sobotę udział w ćwiczeniach przetrwania w kijowskim ratuszu.
Około 240 kobiet wzięło w sobotę udział w ćwiczeniach przetrwania w kijowskim ratuszu. (Iwana Kucowa/CNN)

Scriabina powiedziała, że ​​po tym, jak koleżanka opowiedziała jej o kursie, przeczytała notatki napisane przez osoby, które wcześniej uczestniczyły.

Ale to nauczyło mnie więcej, jak myśleć o kryzysach. Jak się przygotować i jak zachować spokój”, powiedziała, dodając, że korzysta ze szkolenia, aby upewnić się, że jest przygotowana na każdą ewentualność. „Teraz kupię gaśnicę” – powiedziała.

READ  Wojna między Izraelem a Hamasem: aktualizacje na żywo - The New York Times

Podczas praktycznej samoobrony dwie kobiety ćwiczą używanie rąk, aby uniknąć potencjalnego agresora.

„Nigdy nie rób pięści. To nie działa, złamiesz palce, użyjesz dłoni” – powiedział Wiktor Kreevsky, jeden z instruktorów, kobietom zgromadzonym w ozdobnej sali.

Kobiety uczestniczące w kursie przyglądają się przedmiotom, które mogą być przydatne w sytuacjach kryzysowych.
Kobiety uczestniczące w kursie przyglądają się przedmiotom, które mogą być przydatne w sytuacjach kryzysowych. (Iwana Kucowa/CNN)

Julia Kasaeva przyczyniła się do powstania tego raportu.