16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraina kontynuuje ofensywę na Charków pomimo widocznego rosyjskiego odwetu | Ukraina

Siły ukraińskie kontynuowały kontratak w Charkowie, dążąc do przejęcia kontroli nad prawie całą prowincją, a Rosja przeprowadziła dziesiątki ataków powietrznych i rakietowych na elektrownie i inne miejsca. W pozornej zemście za sukces Kijowa.

Ukraińskie wojska skierowały się na północ, podobno odbijając kraj aż do granicy z Rosją, a nagranie wideo przedstawiające ukraińskiego żołnierza krążyło W centrum strategicznego miasta Iseum Ponieważ trwa tygodniowa kontrofensywa na północnym wschodzie.

Późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły ukraińskie odzyskały 6000 kilometrów kwadratowych (2320 mil kwadratowych) od rozpoczęcia kontrofensywy na początku września.

„Od początku września nasi żołnierze wyzwolili już 6000 kilometrów kwadratowych ukraińskich ziem na wschodzie i południu, a my posuwamy się dalej” – powiedział Zełenski w swoim codziennym przemówieniu.

Gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Senehubow powiedział, że „wróg pospiesznie porzuca swoje pozycje i ucieka w głąb wcześniej okupowanych terytoriów” i że „na niektórych obszarach frontu nasi obrońcy doszli do granicy państwowej”.

Rosja odpowiedziała atakami rakietowymi, które po raz drugi w ciągu niecałych 24 godzin odcięły Charkowie dopływ energii elektrycznej i wody, i odwołały w poniedziałek rano zaledwie kilka godzin po tym, jak władze miasta przywróciły 80% obiektów wyłączonych w nocy.

Ukraina poinformowała również, że Rosja brała udział w 18 pociskach i 39 nalotach w nocy. Biuro prezydenckie w Kijowie poinformowało, że w atakach rosyjskich w dziewięciu regionach zginęło co najmniej czterech cywilów, a 11 zostało rannych.

Ukraińska deputowana Inna Sovson powiedziała w poniedziałek, że śledczy ds. zbrodni wojennych znaleźli cztery „zwłoki noszące ślady tortur” w jednej z nowo wyzwolonych wiosek w obwodzie charkowskim. Dodała, że ​​po opuszczeniu obszaru przez wojska rosyjskie odzyskano inne ciała cywilów.

Urzędnik Izimu powiedział, że co najmniej 1000 mieszkańców zginęło w wyniku sześciu miesięcy walk, ale ostrzegł, że prawdziwa liczba może być znacznie wyższa. Maxim Strelnikov, członek rady miejskiej, powiedział, że miejskie placówki medyczne i 80% jego infrastruktury zostały zniszczone, dodając: „Izyum bardzo ucierpiało z powodu rosyjskiej agresji”.

READ  Rishi Sunak twierdzi, że wyraził „bardzo poważne obawy” w związku z chińską ingerencją w demokrację parlamentarną w Wielkiej Brytanii

Mapa Charkowa

Kreml powiedział w poniedziałek, że Rosja zrealizuje na Ukrainie wszystkie swoje cele. W swojej pierwszej publicznej odpowiedzi na zdobycze Ukrainy w obwodzie charkowskim, które rozpoczęły się niecały tydzień temu, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że „operacja wojskowa jest kontynuowana” i „będzie kontynuowana do czasu osiągnięcia pierwotnie założonych celów”. ”.

Później Władimir Putin wystąpił w telewizji państwowej, przewodnicząc spotkaniu ekonomicznemu, na którym nie wspomniał o sytuacji militarnej i powiedział, że Rosja balansuje w obliczu zachodnich sankcji. „Taktyka gospodarczego blitzkriegu i ofensywa, na którą liczyli, nie zadziałały” – powiedział rosyjski prezydent.

W odpowiedzi na ataki rakietowe jego wyzywający ukraiński odpowiednik powiedział, że ataki na krajową sieć energetyczną – które są szczególnie przerażające w okresie poprzedzającym zimę – nie przestraszą ludzi.

„Czy nadal uważasz, że możesz nas zastraszyć, zmiażdżyć, zmusić do ustępstw?” – powiedział Zełenski. „Zimno, głód, ciemność i pragnienie nie są dla nas tak przerażające i śmiertelne jak twoja przyjaźń i braterstwo. Będziemy z gazem, światłem, wodą i jedzeniem, a bez ciebie.”

Ukraina mówi, że elektrownia w Charkowie uderzyła w odwet za rosyjskie porażki – wideo

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w poniedziałek rano, że uważa, iż Rosja prawdopodobnie nakazała swoim siłom wycofanie się z „całego okupowanego terytorium Charkowa na zachód od rzeki Oskil”, co wydaje się pojawiać na mapach opublikowanych przez rosyjskie Ministerstwo Obrony Niedziela.

Kieszenie rosyjskiego oporu pozostają, ale brytyjskie ministerstwo stwierdziło: „Od środy Ukraina odzyskała terytorium co najmniej dwa razy większe od Wielkiego Londynu”, odnosząc sukcesy, które mogą mieć „znaczące implikacje dla ogólnego projektu operacyjnego Rosji”.

Od zeszłego wtorku Ukraina odzyskała ponad 1160 mil kwadratowych (3 000 kilometrów kwadratowych), co skłoniło siły rosyjskie do opuszczenia terytorium na zachód od rzeki Oskil, które planowali okupować na stałe od Izyum do granicy.

Filmy w mediach społecznościowych pokazywały czołgi i inne pojazdy opancerzone porzucone w rosyjskim obozie. Ukraiński wywiad wojskowy powiedział, że uciekający żołnierze brali udział w „masowych grabieżach, ładowaniu generatorów, telefonów i komputerów, które zostały przeniesione przez Ukraińców do ich samochodów”. Urząd poinformował, że niektóre szkoły zostały okradzione, a sprzęt sportowy skradziony z siłowni.

Rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzili, że celem Kremla jest utworzenie nowego frontu wzdłuż Oskila, choć nie jest jasne, czy uda się to osiągnąć i czy Ukraina będzie w stanie ruszyć do przodu w obwodzie ługańskim, który od lipca jest niemal w całości kontrolowany przez Rosjan. .

Gubernator Ukrainy w Ługańsku, Serhij Heyday, powiedział, że rosyjskie wojska uciekły ze Swatowa, około 50 mil na wschód od Oskila, który został zdobyty w weekend, pierwszego ważnego miasta Kobianska, które niedawno zostało odbite. W poniedziałek powiedział, że pozostały tylko siły separatystyczne Ługańska.

Celem Ukrainy było zdobycie Izyum, co, jak potwierdził Zełenski, odbyło się w niedzielę wieczorem. Izyum, brama do miast Donbasu, wciąż pod kontrolą Ukrainy, przegrała w marcu w ciężkich walkach.

„Siły ukraińskie zadały Rosji poważną porażkę operacyjną, odbierając niemal cały region Charkowa w szybkim kontrataku” – powiedział amerykański think tank Institute for the Study of War.

GUR twierdził, że generał dowodzący Zachodnią Grupą Armii Rosji został odwołany po wycofaniu się w obwodzie charkowskim. Poinformowano, że generał Roman Berdnikov został zastąpiony po niespełna trzech tygodniach urzędowania, ale nie było potwierdzenia z Rosji.