25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraina atakuje fabrykę dronów Shahid i rafinerię ropy naftowej w głębi Rosji – Politico

Ukraina atakuje fabrykę dronów Shahid i rafinerię ropy naftowej w głębi Rosji – Politico

Ukraińskie mediaPowołując się na źródła w agencji wywiadu wojskowego HUR w Kijowie, doniesiono, że Ukraina zaatakowała fabrykę produkującą drony Shahed w Jełabudze.

Pracownicy HUR, którym zapewniono anonimowość ze względu na brak upoważnienia do wypowiadania się publicznie, powiedzieli Politico, że „nie mogą potwierdzić ani zaprzeczyć, że ukraińskie drony zaatakowały fabrykę produkującą drony i rafinerię ropy naftowej głęboko na terytorium Rosji”.

Chociaż za atakiem na Jełabugę stała Izba Reprezentantów, atak na rafinerię ropy naftowej w Niżniekamsku był wspólną operacją Izby Reprezentantów i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), powiedział zaznajomiony ze sprawą funkcjonariusz ukraińskich organów ścigania: któremu zapewniono anonimowość, aby mógł swobodnie wypowiadać się. , dla Politico. .

Ukraiński dron dalekiego zasięgu uderzył w główny zakład przerobu ropy naftowej rafinerii w Niżniekamsku, po czym wybuchł tam pożar. Jest to jedna z największych rafinerii w Rosji.

„Kontynuujemy systematyczne prace nad tym, aby Rosja miała coraz mniejsze możliwości finansowania agresywnej wojny z Ukrainą. Będziemy w dalszym ciągu odcinać tlen do krajowej stacji benzynowej, aby ograniczyć dopływ pieniędzy z ropy do budżetu wojskowego Federacji Rosyjskiej .” Urzędnik powiedział.

W lipcu 2023 r AP Stwierdzono, że Iran pomaga Rosji w budowie fabryki dronów w Yelabuga, powołując się na dane wywiadu USA opublikowane przez Biały Dom. Rosja niemal codziennie wykorzystuje domowe drony „Shahed”, które nazywa „Sąsiadami”, do ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną i cywilną.

Choć Minnikhanov powiedział, że ataki na zakłady produkcyjne nie spowodowały poważnych szkód, nie miało to wpływu na proces technologiczny firm i pozostało tylko sześć osób. Byli ranniI rosyjskie media kabel Kanały satelitarne podały, że dron uderzył w kompleks rafinerii ropy naftowej w Taniko w Niżniekamsku i opublikowały zdjęcia eksplozji na jednej z platform wiertniczych.