4 października, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ujgurska praca przymusowa: komisja Senatu rozszerza dochodzenie w sprawie chińskich części do BMW

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, BMW twierdzi, że „podjęło kroki, aby zaprzestać importu produktów, których dotyczy problem”.

  • autor, João da Silva
  • Rola, Reporter biznesowy

Przewodniczący komisji finansów Senatu USA rozszerzył dochodzenie w sprawie BMW po tym, jak wyszło na jaw, że producent samochodów importował do Ameryki samochody zawierające zakazane chińskie części.

W liście do BMW North America senator Ron Wyden zapytał, czy firma zaprzestała importu komponentów podejrzanych o wytwarzanie przez osoby z chińskiej mniejszości ujgurskiej w warunkach pracy przymusowej.

Grupa BMW nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

W zeszłym miesiącu BMW oświadczyło, że „podjęło kroki w celu zaprzestania importu produktów, których dotyczy problem”.

Nastąpiło to po dwuletnim dochodzeniu prowadzonym przez personel senatora Wydena, które ujawniło, że do Stanów Zjednoczonych sprowadzono co najmniej 8 000 BMW Mini Cooper z zakazanymi częściami.

Z raportu wynika, że ​​w samochodach znajdowały się podzespoły wyprodukowane przez chińską firmę Sichuan Jingweida Technology Group (JWD).

„Czy BMW jest pewne, że obecnie nie importuje pojazdów zawierających komponenty wyprodukowane przez JWD?” – napisano w piśmie senatora Wydena, w którym prosi się o udzielenie odpowiedzi do 21 czerwca.

Inni producenci samochodów wymienieni w raporcie to Jaguar Land Rover i Volkswagen.

Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął w 2021 r. ustawę o zapobieganiu pracy przymusowej ujgurskiej (UFLPA).

Ustawodawstwo ma na celu uniemożliwienie importu towarów z północno-zachodniego chińskiego regionu Xinjiang, gdzie żyje większość Ujgurów.

JWD została wpisana na listę podmiotów UFLPA w grudniu 2023 r., co oznacza, że ​​jej produkty rzekomo powstają przy użyciu pracy przymusowej.

W ostatnich latach Chiny spotkały się z oskarżeniami o przetrzymywanie w Xinjiangu ponad miliona Ujgurów wbrew ich woli.

Pekin odrzucił wszystkie zarzuty dotyczące łamania praw człowieka w Xinjiangu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin potępiło UFLPA, stwierdzając, że „szkodzi ona prawom do przetrwania i zatrudnienia mieszkańców Xinjiangu”.