Bruksela (AP) – Komisja Europejska (KE) poinformowała we wtorek, że dzienna grzywna nałożona na Polskę, kraj członkowski UE za nieprzestrzeganie nakazu zawieszającego mechanizm dyscyplinarny dla sędziów, wyniosła już ponad 160 mln euro.
UE i Polska od lat spierają się w kwestiach przestrzegania standardów demokratycznych i podziału władzy na Wschodzie.
W ubiegłym roku 27-narodowy Sąd Najwyższy nałożył na Polskę milion euro (1,06 miliona dolarów) dziennie za zapobieganie temu, co nazwał „poważną i nieodwracalną szkodą” dla prawa, porządku i wartości UE. Rada wykonawcza UE zażądała kar do czasu, aż Warszawa podejmie działania mające na celu usprawnienie funkcjonowania polskiego Sądu Najwyższego i zawiesi nowe ustawy podważające niezawisłość sędziowską.
„Mamy teraz łączną grzywnę w wysokości 160 milionów euro (168,85 dolarów) grzywien do czasu możliwej pozytywnej ewolucji w Polsce” – powiedział w Parlamencie Europejskim komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reinders.
Ludzie też czytają…
Według doniesień medialnych w Polsce, prawicowy polski rząd nadal odmawia zapłaty.
Chociaż prezydent Andrzej Duda planuje zlikwidować znajdującą się w centrum kontrowersji izbę dyscyplinarną Sądu Najwyższego, komisja stwierdziła, że istnieją poważne obawy dotyczące przestrzegania praworządności w kraju.
Izba ma prawo zawieszać w czynnościach sędziów, którzy wydają orzeczenia niezadowalające dla władzy. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w zeszłym roku, że naruszył prawo UE i nakazał zawieszenie w oczekiwaniu na orzeczenie.
Duda zaproponował zmianę prawa Sądu Najwyższego i zamknięcie spornej izby. Powiedział, że jego celem jest pomoc Polsce w zakończeniu konfliktu z Komisją Europejską.
„Pozyskanie inspiracji do zreformowania systemu regulacyjnego dla sędziów w Polsce to pozytywny krok” – powiedział Reinders. Poza sądem ”.
W ostatnich latach polski rząd wielokrotnie ścierał się z Unią Europejską, twierdząc, że warszawskie zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości podważają demokrację i rządy prawa.
Prawa autorskie 2022 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Treści te nie mogą być publikowane, transmitowane, przepisywane ani redystrybuowane bez zezwolenia.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.