Polski premier Donald Tusk zapowiedział, że on i inni europejscy przywódcy przedstawią w nadchodzących dniach szczegóły dotyczące „paneuropejskiego systemu obrony powietrznej” nazwanego „Żelazną Kopułą”.
W poniedziałek Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ogłosił 300 mln euro wsparcia dla Polski na rozwój satelitarnego systemu obserwacji Ziemi. Bank zauważył, że stanowi to część jego nowych inicjatyw mających na celu „wspieranie europejskiego sektora bezpieczeństwa i ochrony”.
„To znacząca kwota, dzięki której nasz plan budowy Żelaznej Kopuły w Polsce i Europie po raz kolejny stanowi krok naprzód” – powiedział Tusk w poniedziałek w Warszawie z prezes EBI Nadią Calvino.
„Systemy satelitarne i wywiadowcze będą istotną częścią tego planu, który za kilka dni przedstawię wraz z innymi europejskimi premierami” – dodał premier. „Idea paneuropejskiej obrony powietrznej będzie coraz mniej marzeniem, a coraz bardziej realnym, praktycznym projektem”.
🎥 Umowa, jakku dzisiaj podpisaliśmy, polski program satelitarny współpracujemy z Francją. Mówimy o 300 milionach euro, dzięki którym nasz plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i nad Europą znowu posunął się o krok do przodu – Premier @Donald Tusk. pic.twitter.com/lrlNoH6dnN
— Cancelaria Premier (@PremierRP) 20 maja 2024 r
Później w rozmowie z TVN Tusk powiedział, że on i jego grecki odpowiednik Kyriakos Mitsotakis przygotowują wspólny list skierowany do instytucji unijnych w sprawie potrzeby wspólnej inicjatywy w zakresie obrony powietrznej.
„Powoli, [even] Najbardziej ostrożni i sceptyczni przywódcy zaczynają rozumieć, że jeśli mamy poważnie mówić o bezpieczeństwie i sile militarnej Europy, to od tej kopuły musimy zacząć, gdyż europejska przewaga nad Rosją – finansowa, gospodarcza i technologiczna – znajdzie swoje pełne odbicie wyrażenie. – powiedział Tusk.
Dodał, że „powinien to być wspólny wysiłek” mający na celu wyeliminowanie irracjonalnej konkurencji między państwami członkowskimi.
Polska pragnie przyłączyć się do projektu budowy systemu obrony powietrznej „Żelazna Kopuła” w Europie, premier @donaldsk Powiedział o tym swojej duńskiej odpowiedniczce Mette Frederiksen podczas spotkania w Warszawie https://t.co/WzAtjvUdj2
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 16 kwietnia 2024 r
W zeszłym miesiącu Tusk podczas spotkania ze swoją duńską odpowiedniczką Mette Frederiksen wyraził chęć przystąpienia do Europejskiego Programu Obrony Powietrznej.
„Dania, Niemcy i Wielka Brytania współpracują w ramach europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej” – powiedział Tusk, dodając, że „Frederiksen pozytywnie zareagował na mój zamiar włączenia Polski do programu”.
Europejska Inicjatywa Tarcza Narciarska (ESSI), bo tak brzmi jej oficjalny tytuł, została zapoczątkowana w 2022 roku przez kanclerza Niemiec Olala Scholza przy udziale 15 krajów europejskich, z których wszystkie należą do NATO. Do wysiłków przyłączyło się więcej krajów.
Minister obrony #pistorius: Witamy 🇬🇷 i 🇹🇷 jako nowych członków Europejskiej Inicjatywy Tarcza Nieba #ESSI, ma teraz więcej członków, większe bezpieczeństwo i niższe koszty. Kolejnym osiągnięciem było zawarcie kontraktu na zakup ze Słowenią zestawu ogniowego IRIS-T SLM. https://t.co/pWYWTbe5jS
— Niemcy w NATO (@NiemcyNATO) 15 lutego 2024 r
Plany te spotkały się jednak z krytyką ze strony głównej opozycji Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która odmówiła przyłączenia się do ESSI, sprawując tę funkcję do grudnia ubiegłego roku.
Jak w ubiegły weekend opisał ESSI lider PiS Jarosław Kaczyński, argumentuje on, że PiS powinien skupić się na istniejących planach obrony powietrznej, kiedy był u władzy, zamiast przyłączać się do nowego, „kosztownego i czasochłonnego” projektu.
Część PiS sugerowała także, że ESSI ma służyć przede wszystkim Niemcom. To „sprzyja niemieckiemu przemysłowi zbrojeniowemu” – stwierdził w zeszłym miesiącu były minister obrony PiS Mariusz Błasczak.
„Czy możemy sfinansować dwa tzw. systemy europejskie, które są znacznie droższe i znacznie mniej zaawansowane niż system polski?” – zapytał wówczas Błaszczak.
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Premia Cancellarii / flickr.com (poniżej Licencja CC BY-NC-ND 2.0)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich w różnych publikacjach Polityka zagraniczna, Europa polityczna, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35