24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Tusk musi rozszerzyć apel o odzyskanie władzy

Donald Tusk, lider polskiej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, będzie musiał mówić o komunistycznej spuściźnie, jeśli chce obalić Prawo i Sprawiedliwość.

Upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej nastąpił błyskawicznie. Z wyjątkiem Rumunii, państwa zdobyte przez Stalina po II wojnie światowej używały pokojowych środków do obalenia autorytarnych reżimów.

W Polsce przemiany demokratyczne z 1989 roku pozostawiły trudną spuściznę, z którą Polacy wciąż się liczą. Ta walka jest wszechobecnym tłem, ponieważ kraj przygotowuje się do jednych z najbardziej napiętych wyborów parlamentarnych w swojej demokratycznej historii, które prawdopodobnie odbędą się w połowie października.

Rządząca nacjonalistyczno-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) ma nadzieję na trzecią kadencję jako jedyna partia postkomunistyczna w Polsce. I stara się to osiągnąć, pozycjonując się jako jedyny obrońca polskiej suwerenności w obliczu dążeń do integracji europejskiej. Aby doprowadzić punkt do domu, wprowadził Akt z ostatniej chwili W tym samym dniu co wybory, Polacy przeprowadzą referendum w sprawie przyjęcia planu Unii Europejskiej (UE) wysyłania do kraju migrantów z krajów rozwijających się.

Platforma Obywatelska chce obalić liberalno-centrową opozycję Prawo i Sprawiedliwość, skupiając się na atakowaniu jej dorobku i oskarżaniu jej o zagrażanie demokratycznym rządom w Polsce. Donald Tusk, szef Platformy Obywatelskiej i były przewodniczący Rady Europejskiej, podczas swojego pierwszego dużego wiecu wyborczego celował w bezkompromisowe stanowisko PiS w sprawie UE. Były premier Powiedział też tłumowi W południowo-zachodnim Wrocławiu „Każdy, kto w tej chwili wypowiada wojnę Zachodowi, zagraża bezpieczeństwu naszej ojczyzny”.

Korzenie tego trudnego terenu politycznego sięgają wstecz Rozmowy Okrągłego Stołu W 1989 r. negocjowano przejście od komunizmu. Gdy po fali strajków gospodarka centralnie planowana zaczęła się załamywać, generał PZPR Wojciech Jaruselski wezwał do rozmów z ruchem antyjednościowym Lecha Wałazy.

Po długiej debacie obie strony zgodziły się na przeprowadzenie wolnych wyborów do Senatu. Ale polska izba niższa, Sejm, była kwestionowana tylko marginalnie, a komuniści gwarantowali 65% mandatów.

Dostać najnowszy

Zarejestruj się poniżej, aby otrzymywać informacje o najnowszych wiadomościach, wydarzeniach i nie tylko.

Wicepremier Jarosław Kaczyński, który w 2001 roku wraz ze swoim zmarłym bratem bliźniakiem Lechem współtworzył Prawo i Sprawiedliwość, uważa, że ​​dawne komunistyczne elity Polski po prostu przyjęli proeuropejskie i prorynkowe stanowisko, aby utrzymać władzęi sprzymierzył się z Niemcami.

Kaczyński przekonuje, że Platforma Obywatelska Zmierzchu, która jest ściśle powiązana z przywódcami politycznymi UE i polską elitą biznesową, nosi to piętno. We wrześniowym wystąpieniu do kibiców w Nysie szef PiS zintensyfikował swoje poglądy. Retoryka antyniemiecka Powiedział, że zwycięstwo opozycji w nadchodzących wyborach będzie miało poważne konsekwencje dla rozwoju Polski. Szef Prawa i Sprawiedliwości powiedział„Dzisiaj mamy w Polsce frakcję polską – czyli my [the PiS] – Mamy dywizję niemiecką – to Platforma Obywatelska i człowiek [Donald Tusk] Kto jest ucieleśnieniem tej ścieżki”.

W 2015 roku partia Kaczyńskiego zdobyła bezwzględną większość w wyborach parlamentarnych, dając jej mandat do realizacji kontrowersyjnego programu reform sądownictwa, skutecznie zwiększając władzę państwa na arenie sądowniczej. Według Kaczyńskiego zmiany były konieczne, aby chronić postkomunistyczną transformację Polski przed obcymi mocarstwami wrogimi jej katolickim wartościom, co jest częścią silnej tradycji chrześcijańskiej, której korzenie sięgają chrztu Mieszka I, założyciela pierwszego niepodległego państwa polskiego. 966.

Z drugiej strony liberalno-centrowa opozycja i jej zwolennicy postrzegają kierunek obrany przez Polskę pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jako atak na podstawowe wartości europejskie, w tym demokratyczne funkcjonowanie i rządy prawa. W przemówieniu z okazji powrotu na stanowisko szefa Platformy Obywatelskiej Tusk jednoznacznie skrytykował polski rząd, określając PiS jako „złego” za konsekwentne podważanie niezależności sądownictwa i wolności prasy.

Platforma Obywatelska wzrosła Wsparcie Odkąd Tusk powrócił do kierowania polską polityką i partią jest teraz poważnym wyzwaniem dla Prawa i Sprawiedliwości. Tusk ma nadzieję, że jego ostre ataki na partię rządzącą wystarczą, by odzyskać wyborców, którzy poparli Prawo i Sprawiedliwość w wyborach w 2015 roku.

Ale nawet jeśli PiS notuje spadek sondaży, wcale nie jest pewne, czy Platforma Obywatelska jest na dobrej drodze do wysadzenia swoich nacjonalistyczno-konserwatywnych rywali. Najnowsze ankiety Ustaw prawicową koalicję pod rządami Prawa i Sprawiedliwości na 35% (nieco mniej niż jej 43% udział w głosach w wyborach w 2019 r.), w porównaniu z 31% dla powszechnej koalicji Platformy Obywatelskiej. Liczby te pozostają w dużej mierze niezmienione od ponad roku.

Tak więc Tusk ma jeszcze dużo pracy do wykonania, a wielu wyborców nie wierzy, że jest właściwą odpowiedzią. Lider Platformy Obywatelskiej przez dwie kadencje był premierem (2007-14) i kierował Polską po wejściu do Unii Europejskiej, kiedy wielu Polaków było rozczarowanych swoim przywództwem politycznym. Skandal z podsłuchem telefonicznym w latach 2013-14. Platforma Obywatelska odnotowała spadek udziału w głosowaniu do 24,1% w wyborach w 2015 r., ponieważ wiele rodzin o niskich dochodach uważało, że oderwana od władzy elitarna partia centrowa nie przejmuje się kosztami zmian społecznych i gospodarczych podczas transformacji postkomunistycznej.

Jeśli Tusk, były polityk UE, ma wrócić jesienią na polską prezydencję, musi zaoferować wyborcom pozytywną alternatywę dla sprawdzonego nacjonalistycznego konserwatyzmu Kaczyńskiego. W obecnym stanie rzeczy wydaje się pewne, że polska polityka nadal będzie głęboko dzieląca i wysoce naładowana.

Hugo Blewett-Mundy jest komentatorem i konsultantem. Uzyskał tytuł magistra polityki rosyjskiej i poradzieckiej na UCL School of Slavonic and East European Studies i pisze o sprawach bieżących w Europie Środkowej i Wschodniej.

Kraniec Europy Czasopismo internetowe CEPA obejmujące ważne tematy z dokumentacji polityki zagranicznej w Europie i Ameryce Północnej. Wszystkie opinie są opiniami autora i niekoniecznie reprezentują stanowisko lub poglądy reprezentowanych przez nich instytucji lub Europejskiego Centrum Analiz Politycznych.

Przeczytaj więcej z Europe’s Edge

Czasopismo internetowe CEPA obejmujące ważne tematy z dokumentacji polityki zagranicznej w Europie i Ameryce Północnej.

Czytaj więcej