18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Trzy gigantyczne asteroidy zderzą się z Ziemią w Boże Narodzenie

Trzy gigantyczne asteroidy zderzą się z Ziemią w Boże Narodzenie

Nie jedna, nie dwie, ale trzy masywne asteroidy składają nam wakacyjną wizytę, a to ze względu na ich prędkość stosunkowo blisko Ziemi W urodziny Chrystusa. Jeśli chodzi o przestrzenie we wszechświecie, nie panikuj.

Trzy asteroidy zostały nazwane 2022 YL1, 2013 YA14 i 2022 TE14 i szacuje się, że mierzą odpowiednio od 124 do 278 stóp średnicy, od 167 do 360 stóp średnicy i od 312 do 689 stóp.

Tak więc YL1 2022 ma taką samą wielkość jak Boeing 777, YA14 2013 jest podobny rozmiarem do boiska do futbolu amerykańskiego, a TE14 2022 będzie miał taki sam rozmiar jak 50-piętrowy budynek. Nazwiemy je odpowiednio planetoidami A, B i C.

Zdjęcie Seryjne – Wiele planetoid zbliżających się do Ziemi. Oczekuje się, że w Boże Narodzenie trzy duże asteroidy przelecą blisko naszej planety.
iStock/Getty Images Plus

Trzy asteroidy krążą wokół Słońca i zwykle przechodzą blisko Ziemi. Większość asteroid w Układzie Słonecznym krąży wokół Słońca w pasie planetoid między Marsem a Jowiszemgdzie uważa się, że jest ich około 1,1 miliona.

„Asteroidy to 'części planety, które się nie wydarzyły’, krążące wokół Słońca między Marsem a Jowiszem w głównym pasie asteroid. Jednakże, ponieważ są stosunkowo małe, asteroidy można dość łatwo zakłócić, dzięki czemu mogą rozwijać orbity, które przecinają te planety”, Jay Tate, dyrektor Centrum Obserwacyjnego Spaceguard UK, wcześniej powiedział Newsweek.

Każda asteroida minie Ziemię w odległości 0,01959, 0,00691 i 0,02872 jednostek astronomicznych, w zależności od NASA Dane zbliżenia do Ziemi w pobliżu Ziemi. Jedna jednostka astronomiczna równa odległości między Ziemią a Słońcem — 93 miliony mil — co oznacza, że ​​asteroida A minie około 1 820 000 mil od Ziemi, asteroida B w odległości 642 000 mil, a asteroida C w odległości 2 670 000 mil.

READ  Mars Express rejestruje wspaniałe obrazy ogromnej marsjańskiej doliny

Chociaż może się to wydawać trochę odległe, w kategoriach Układu Słonecznego asteroidy zbliżają się dość blisko Ziemi: Księżyc znajduje się zaledwie około 238 900 mil, podczas gdy nasza najbliższa planeta, Wenus, jest obecnie oddalona o 153,6 miliona mil.

Wiele asteroid, które przelatują blisko Ziemi, jest klasyfikowanych jako obiekty bliskie Ziemi i są one klasyfikowane jako takie na podstawie tego, jak blisko się znajdują i jak duże są. Do tej pory znanych nam jest około 30 000 NEO, a niektóre z nich należą również do innej kategorii, zwanej obiektami „potencjalnie niebezpiecznymi”. Są one zdefiniowane jako znajdujące się w odległości 4,6 miliona mil od orbity Ziemi, a także Ma ponad 460 stóp średnicy.

Dlatego asteroida C należy tylko do kategorii potencjalnego zagrożenia.

„Potencjalnie niebezpieczna nazwa oznacza po prostu, że na przestrzeni wieków i tysiącleci orbita asteroidy może ewoluować w orbitę, która ma szansę zderzyć się z Ziemią. Nie oceniamy tych długoterminowych, wielowiekowych możliwości zderzenia” — powiedział Paul Chodas, dyrektor Centrum Studiów NASA w pobliżu obiektów naziemnych, wcześniej powiedział Newsweek.

Pomimo bliskości tych świątecznych asteroid do Ziemi, szanse na ich zderzenie z naszą planetą lub którąkolwiek z tysięcy innych asteroid w Układzie Słonecznym są bardzo małe.

„Żadna znana asteroida nie stwarza znaczącego ryzyka zderzenia z Ziemią w ciągu najbliższych 100 lat” – mówi Biuro Koordynacji Obrony Planetarnej NASA.

Czy masz radę na opowiadanie naukowe? Newsweek Czy powinieneś zakrywać? Czy masz pytanie dotyczące asteroid? Poinformuj nas o tym pod adresem [email protected].