25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Trwają protesty po tym, jak pierwszym aktem nowego urzędnika będzie zdjęcie krzyża i przywrócenie flag UE

Przedstawiciele byłego narodowo-konserwatywnego obozu rządzącego w Polsce, odsuniętego od władzy w zeszłym tygodniu, skrytykowali jednego z członków nowego rządu za niezwłoczne zdjęcie chrześcijańskiego krzyża wiszącego na jego budynku. Przywrócił także flagi UE usunięte za jego poprzedników.

„Barbarzyńcy atakują” – napisał Jan Gantak, który od 2021 r. do bieżącego miesiąca był wiceministrem w byłym rządzie Prawa i Sprawiedliwości (PiS). „Nowy wojewoda lubelski nakazał zdjęcie krzyża i usunięcie żłóbka z Jezusem”.

Wspomniany urzędnik – Krzysztof Komorski z centrowej Platformy Obywatelskiej (PO), głównej partii nowej koalicji rządzącej w Polsce – odpowiedział, że nie widzi w swoich decyzjach nic niezwykłego.

„To nie jest akcja przeciwko komukolwiek” – powiedział dziennikarzom. „Dla mnie, jako funkcjonariusza, jest to normalne. Nie widzę w tym nic niezwykłego. To standardowe, rutynowe czynności, które jako pierwsze przychodzą mi na myśl, gdy wchodzę na salę, w której odbywa się większość publicznych spotkań.

Pomieszczenie, o którym mowa, to Sala Kolumnowa Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie (na zdjęciu powyżej, przed przeróbkami), w której często odbywają się oficjalne uroczystości i spotkania. Komorski został w środę tego tygodnia mianowany przez nowy rząd wojewodą lubelskim.

Komorski dodał, że „na chwilę obecną” nie ma planów nakazania usunięcia krzyży wiszących w innych częściach budynku. Później powiedział, że według lokalnej gazety zarówno krzyż, jak i żłób z sali kolumnadowej są obecnie wystawione w innym miejscu budynku. Kurier Lubelski.

Przemysław Czarnek z PiS, jeden z poprzedników Komorskiego na stanowisku gubernatora, późniejszy minister edukacji, nakazał w 2016 roku usunięcie z sali flag UE.

Na pytanie lokalnej prasy Kurier Lubelski Teraz, odnosząc się do decyzji Komorskiego o usunięciu krzyża, Czarnek stwierdził, że jest to „praktycznie dyktatura Tuska” – nawiązując do szefa nowego rządu Donalda Tuska.

Relacje między kościołem a państwem mogą stać się punktem zapalnym pod rządami nowej administracji, która – choć większość jej czołowych osobistości to katolicy – ​​ma bardziej świeckie nastawienie niż poprzedni rząd PiS, który postrzegał katolicyzm jako integralną część życia publicznego.

Ktokolwiek podniesie rękę na Kościół, [is] Polska też ma rękę” – mówił w zeszłym roku lider PiS Jarosław Kaczyński. W 2020 r. oświadczył, że Kościół jest „składnicą jedynego powszechnie znanego w Polsce systemu moralnego” i „odrzucenie go byłoby nihilizmem”.

Natomiast nowy premier Donald Tusk wezwał do usunięcia symboli religijnych z budynków publicznych, w tym słynnego krzyża wiszącego w parlamencie, podkreślając jednocześnie swoją osobistą wiarę katolicką.

„Chcę, żeby kościoły były miejscami, w których gromadzą się i modlą ludzie wiary, a nie urzędami czy szkołami” – powiedział w 2021 roku.

O wyraźny rozdział Kościoła od państwa w podobny sposób wzywał inny z przywódców nowej koalicji rządzącej Szymon Hołownia – katolik i były ksiądz w trakcie stażu.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Katarzyna link/LUW (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)