26 listopada, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Toksyczne glony obwiniane za 300 ton śmiertelności ryb w Odrze na granicy polsko-niemieckiej: „katastrofa ekologiczna spowodowana przez człowieka”

Niemcy powiedziały w piątek Masowa śmiertelność ryb w Odrze „Klęska ekologiczna spowodowana przez człowieka”, obwiniana o toksyczny wzrost glonów, została wywołana wprowadzeniem soli do wody.

„Nagły wzrost zasolenia” – podało niemieckie Ministerstwo Środowiska w raporcie na temat katastrofy, w której tego lata zginęło co najmniej 300 ton ryb w rzekach w Niemczech i Polsce.

Stwierdzono, że „wprowadzona sól” „doprowadziła do masowego przerostu słonawych glonów wodnych, które są toksyczne dla ryb”.

Niemcy Odra
Martwy kleń i inne martwe ryby pływają w Odrze w pobliżu Briscoe-Fingenheard we wschodnich Niemczech, czwartek, 11 sierpnia 2022 r. Duża liczba martwych ryb wypłynęła na brzegi Odry między Niemcami a Polską. (AP przez Franka Hammerschmidta/dpa)

Frank Hammerschmidt / AB


Dodał jednak, że „z powodu braku dostępnych informacji eksperci musieli pozostawić otwartą kwestię, co spowodowało nienaturalnie wysoką zawartość soli”.

Niemiecka minister środowiska Steffi Lemke powiedziała, że ​​jest jasne, że winna jest „działalność ludzka”.

Polskie władze wydały w czwartek osobne oświadczenie, w którym obwiniały o śmierć ryb toksyczne glony. Ponad 500 strażaków Tego lata brał udział w staraniach o uporządkowanie bałaganu po polskiej stronie rzeki.

Jednak polski raport mówi, że katastrofa mogła być spowodowana złą jakością wody wynikającą z wysokich temperatur w lecie i bardzo niskiego poziomu wody.

Polska i Niemcy od dawna kłócą się w sprawie katastrofy.

Berlin początkowo oskarżał Warszawę o brak zakomunikowania tej kwestii, jednocześnie oskarżając Niemcy o rozpowszechnianie „fałszywych wiadomości” o odkryciu herbicydów i pestycydów w polskiej wodzie.

Opublikowany w piątek w niemieckim magazynie Der Spiegel raport oskarżył polskie władze o brak współpracy z ich niemieckimi odpowiednikami w badaniu śmiertelności ryb.

Cytowana była szefowa śledztwa Lilian Busse, która powiedziała, że ​​polskie władze były „skrajnie odizolowane, czasem prawie tajne”.

Raport Spiegla powiedział, że dochodzenia Greenpeace wykazały, że wysoki poziom soli w kopalni miedzi w mieście Gloucester mógł przyczynić się do katastrofy.

„Wydaje mi się jasne, że polski rząd chce ukryć przyczyny śmiertelności ryb w Odrze” – powiedział gazecie Ralf Lenkert, rzecznik polityki środowiskowej skrajnie lewicowej partii Die Linke.

W sierpniu Sascha Maier, specjalista ds. polityki wodnej ekosystemu BUND, powiedział CBS News, że nie tylko ryby zostały dotknięte. Wiele zwierząt, w tym małże i małe kręgowce, w rzece i wokół niej jest również dotkniętych, powiedział Meyer.

Meyer powiedział CBS News, że ekosystem był już pod wielkim stresem tego lata, z ekstremalnym upałem i bez opadów. Takie warunki mogą pogorszyć problem, ponieważ niższy poziom wody oznacza wyższe stężenie jakichkolwiek toksyn.

„Z powodu niskiej wody mamy ciepłą Odrę” – powiedział. To samo w sobie może powodować znaczny stres fizyczny u wielu gatunków ryb, a „po dodaniu zanieczyszczenia stają się one mniej odporne”.

Katastrofa ekologiczna na Odrze
Strażnik z brandenburskim strażnikiem przyrody stoi w ochronnym ubraniu usuwając martwe ryby na niemiecko-polskiej granicznej rzece Westoder, w pobliżu zbiegu głównej rzeki Odry, 16 sierpnia 2022 r.

Patrick Blue/Image Alliance/Getty


Anna Noriskiewicz przyczyniła się do powstania tego raportu.

READ  Lekarze i pielęgniarki z Uniwersytetu w Toledo przyjeżdżają do Polski uczyć ukraińskich lekarzy