22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„To państwo świeckie”: Polski rząd kończy dotacje dla wydawnictw religijnych

„To państwo świeckie”: Polski rząd kończy dotacje dla wydawnictw religijnych

Minister kultury zapowiedział koniec dotacji państwowych na publikacje religijne. Obiecał jednak przyznanie takich grantów publikacjom prezentującym szeroki wachlarz stanowisk politycznych, w tym krytykę rządu.

„Celem rządu nie jest szerzenie wiary i zbawienia. To państwo świeckie” – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz. Minister podkreślił, że podatki pochodzą od obywateli o różnych poglądach religijnych i nie powinny być przeznaczane na wspieranie żadnej konkretnej religii.

Ministerstwo Kultury co roku przyznaje granty różnym czasopismom, czasopismom i innym publikacjom, które zostaną uznane za godne wsparcia.

W czasach narodowokonserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która rządziła Polską do końca ubiegłego roku i była blisko związana z Kościołem katolickim, publikacje o charakterze religijnym często otrzymywały takie granty.

Lista z zeszłego rokuNa przykład w zestawie ChrześcijaninWydane przez Fundację Świętego Benedykta i Civitas Christiana.

Obecny rząd Polski – koalicja partii od lewicy do centroprawicy, która przejęła władzę w grudniu – zobowiązał się do ograniczenia dotacji państwowych przeznaczonych dla Kościoła i roli religii w życiu publicznym.

Sienkiewicz ogłosił wczoraj nową listę publikacji otrzymujących granty z jego ministerstwa. Potwierdził wprawdzie wykluczenie osób religijnych, ale podkreślił, że czasopism konserwatywnych jest wiele.

„W grupie czasopism, które otrzymały granty, są takie, za które mogę zostać skrytykowany przez część mojego obozu politycznego” – powiedział Sienkiewicz. Podkreślił np ArkanaWydawany jako dwumiesięcznik Statystyka Powiązana z PiS.

READ  Polska wróciła do Europy – mówi francuski minister

Sienkiewicz zauważył, że gdy ją założył Andrzej Nowak, „intelektualista bardzo krytyczny wobec mojego obozu politycznego, [it] Absolutnie godny grantów, gdyż wnosi ważny kontekst do debaty publicznej w Polsce.

Niektóre czasopisma i czasopisma, które w tym roku otrzymały granty, są powiązane z katolickimi grupami intelektualnymi, ale nie są bezpośrednio powiązane z żadną organizacją religijną. Tygodnik Powszechny, Komunikacja I Znak.

Minister oświadczył, że chce, aby dotacje były „symbolem zasady nie wykluczania nikogo”. [high] Poziom dyskusji i wiarygodność.” Zauważył także, że łączna kwota dotacji została zwiększona z 2,8 mln zł do 3,7 mln zł (860 tys. euro).

„Staraliśmy się tak zrównoważyć program, aby odzwierciedlał całe spektrum opinii publicznej w Polsce” – dodał Sienkiewicz, kontrastując z tym, co nazywał „raczej jednostronną polityką” przez osiem lat rządów PiS.

Powiedział, że rząd „nie może wspierać prasy z własnego środowiska, a jednocześnie ignorować prasę po przeciwnej stronie”.

Jednak w tym roku z listy ministerstwa zniknęły niektóre konserwatywne publikacje, które otrzymały granty z PiS. Wpis – Wiara, Patriotyzm i Sztuka, Kurier Wentylator I Luks.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: MKTN (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)