W środę dziennik „The New York Times” pozwał OpenAI i Microsoft o naruszenie praw autorskich, otwierając nowy front w coraz bardziej intensywnej batalii prawnej dotyczącej nieuprawnionego wykorzystania opublikowanych dzieł do szkolenia technologii sztucznej inteligencji.
The Times jest pierwszą dużą amerykańską organizacją medialną, która pozywa firmy i twórców ChatGPT i innych popularnych platform AI w związku z prawami autorskimi związanymi z jej dziełami pisemnymi. Pozew został złożony w Federalnym Sądzie Rejonowym na ManhattanieMiliony artykułów opublikowanych przez „The Times” rzekomo wykorzystano do szkolenia zautomatyzowanych chatbotów, które obecnie konkurują z mediami jako źródło wiarygodnych informacji.
Pozew nie zawiera konkretnego żądania pieniężnego. Stwierdza jednak, że oskarżeni powinni ponieść odpowiedzialność za „miliardy dolarów ustawowych i rzeczywistych szkód” związanych z „bezprawnym kopiowaniem i wykorzystywaniem wyjątkowo wartościowych dzieł „Timesa”. Wzywa także firmy do niszczenia wszelkich modeli chatbotów i danych szkoleniowych, które korzystają z materiałów chronionych prawem autorskim z „The Times”.
Microsoft odmówił komentarza w tej sprawie. OpenAI nie od razu udzieliło komentarza.
Ten pozew może przetestować wyłaniające się kierunki prawne technik generatywnych AI – tak zwany tekst, obrazy i inne treści, które można wygenerować po uczeniu się z dużych zbiorów danych – i może mieć duże konsekwencje dla branży informacyjnej. „The Times” należy do nielicznych mediów, które zbudowały skuteczne modele biznesowe w oparciu o dziennikarstwo internetowe, jednak migracja czytelników do Internetu utrudniała funkcjonowanie dziesiątek gazet i czasopism.
Jednocześnie OpenAI i inne firmy zajmujące się technologią sztucznej inteligencji, które korzystają z szerokiej gamy tekstów online, od artykułów prasowych po wiersze, scenariusze i szkolenia chatbotów, przyciągają fundusze warte miliardy dolarów.
OpenAI jest obecnie wyceniane przez inwestorów na ponad 80 miliardów dolarów. Microsoft przeznaczył 13 miliardów dolarów na OpenAI i zintegrował technologię firmy ze swoją wyszukiwarką Bing.
„Oskarżeni próbują wykorzystać ogromne inwestycje dziennika Times w jego dziennikarstwo” – czytamy w skardze, oskarżając OpenAI i Microsoft o „wykorzystywanie treści Timesa bez wynagrodzenia do tworzenia produktów, które zastąpią Timesa i okradną jego odbiorców”.
Oskarżeni nie mieli możliwości ustosunkowania się w sądzie.
Obawy dotyczące nieodpłatnego wykorzystania własności intelektualnej przez systemy sztucznej inteligencji rozszerzyły się w branżach kreatywnych, biorąc pod uwagę zdolność tej technologii do naśladowania języka naturalnego i generowania wyrafinowanych pisemnych odpowiedzi na niemal każde monit.
Aktorka Sarah Silverman dołączyła w lipcu do dwóch pozwów, w których oskarżono Meta i OpenAI o „traktowanie” jej wspomnień jako tekstu szkoleniowego dla programów sztucznej inteligencji. Pisarze wyrazili zaniepokojenie, gdy ujawniono, że systemy sztucznej inteligencji pochłonęły dziesiątki tysięcy książek, co doprowadziło do pozwu złożonego przez autorów, w tym Jonathana Franzena i Johna Grishama. Gildia fotograficzna Getty Images złożyła pozew przeciwko firmie zajmującej się sztuczną inteligencją, która tworzy obrazy na podstawie pisemnych podpowiedzi, twierdząc, że platforma opiera się na nieuprawnionym wykorzystaniu materiałów wizualnych Getty'ego chronionych prawem autorskim.
Pozew złożony w środę wydaje się być następstwem impasu w negocjacjach z udziałem The Times, Microsoft i OpenAI. W swojej skardze „The Times” podał, że w kwietniu skontaktował się z Microsoftem i OpenAI, aby wyrazić obawy dotyczące wykorzystania jej własności intelektualnej i zbadać „polubowne rozwiązanie” – być może obejmujące umowę handlową i „bariery technologiczne” wokół jej generatywnych produktów AI – ale to nie pomogło rozmowy nie doprowadziły do rozwiązania.
Oprócz chęci ochrony własności intelektualnej, pozew „Timesa” wymienia ChatGPT i inne systemy sztucznej inteligencji jako potencjalnych konkurentów w branży informacyjnej. Gdy chatboty są pytane o bieżące wydarzenia lub inne ważne tematy, mogą generować odpowiedzi na podstawie wcześniejszego dziennikarstwa „The Times”. Gazeta obawia się, że czytelnicy będą usatysfakcjonowani reakcją chatbota i odmówią odwiedzenia strony internetowej „Los Angeles Times”, co ograniczy ruch w sieci, co mogłoby przełożyć się na przychody z reklam i abonamentów.
W skardze przytacza się kilka przykładów sytuacji, gdy chatbot udostępniał użytkownikom niemal dosłownie fragmenty artykułów „Timesa”, których przeglądanie wymagało płatnej subskrypcji. Podkreśla, że OpenAI i Microsoft położyły szczególny nacisk na wykorzystanie dziennikarstwa Timesa do szkolenia swoich programów AI ze względu na niezawodność i dokładność materiału.
Organizacje medialne spędziły ostatni rok na badaniu prawnych, finansowych i dziennikarskich konsekwencji boomu na sztuczną inteligencję, a niektóre media osiągnęły już porozumienie w sprawie wykorzystania ich dziennikarstwa: Associated Press Zawarto umowę licencyjną W lipcu OpenAI i Axel Springer, niemiecki wydawca będący właścicielem Politico i Business Insider, zrobili to samo. Ten miesiąc. Warunki tych umów nie zostały ujawnione.
Po ogłoszeniu umowy z Axel Springer rzecznik OpenAI powiedział, że firma szanuje „prawa twórców i właścicieli treści i wierzy, że powinni oni korzystać z technologii sztucznej inteligencji”, dodając: „Jesteśmy optymistami, że będziemy nadal znajdować wzajemnie korzystne sposoby pracy .” Razem wspieramy bogaty ekosystem wiadomości.
The Times bada także, w jaki sposób można wykorzystać nowe technologie. Gazeta Niedawno wynajęty Redaktor zarządzający AI Initiatives, którego zadaniem jest opracowywanie protokołów wykorzystania sztucznej inteligencji w newsroomach i badanie sposobów integracji tej technologii z dziennikarstwem korporacyjnym.
Jednym z przykładów wykorzystania przez systemy sztucznej inteligencji materiałów „The Times” z pozwu było to, że Browsing with Bing, funkcja wyszukiwania firmy Microsoft obsługiwana przez ChatGPT, odtwarzała niemal dokładne wyniki z Wirecutter, witryny z recenzjami produktów „The Times”. Jednak wyniki tekstowe z Bing nie zawierały linku do artykułu Wirecutter i usunęły linki polecające w tekście, którego Wirecutter używa do generowania prowizji od sprzedaży na podstawie swoich rekomendacji.
„Spadek ruchu w artykułach Wirecutter, a tym samym spadek ruchu w linkach partnerskich, skutkuje następnie utratą przychodów Wirecutter” – stwierdza skarga.
W pozwie podkreślono także potencjalne szkody dla marki „The Times” wynikające z tak zwanej „halucynacji sztucznej inteligencji” – zjawiska polegającego na wprowadzaniu przez chatboty fałszywych informacji fałszywie przypisanych do źródła. W skardze przytacza się kilka przypadków, w których usługa Bing Chat firmy Microsoft dostarczyła nieprawidłowe informacje rzekomo pochodzące z „The Times”, w tym wyniki dotyczące „15 produktów spożywczych najzdrowszych dla serca”, z których 12 nie zostało wspomnianych w artykule gazety.
„Jeśli „The Times” i inne organizacje informacyjne nie będą w stanie tworzyć i chronić swojego niezależnego dziennikarstwa, powstanie luka, której nie wypełni żaden komputer ani sztuczna inteligencja” – stwierdzono w skardze. „Będzie produkowanych mniej dziennikarstwa, a koszty dla społeczeństwa będą ogromne” – dodaje.
„The Times” zatrudnił kancelarię prawniczą Susman Godfrey jako głównego zewnętrznego doradcę prawnego w tym procesie sądowym. Sussman reprezentował Dominion Voting Systems w sprawie o zniesławienie przeciwko Fox News, która w kwietniu zakończyła się ugodą w wysokości 787,5 miliona dolarów. Sussmana Również zapewnione W zeszłym miesiącu złożono pozew zbiorowy przeciwko Microsoft i OpenAI w imieniu autorów literatury faktu, których książki i inne materiały chronione prawem autorskim zostały wykorzystane do szkolenia chatbotów firm.
Benjamina Mullena Przyczynił się do raportów.
„Odkrywca. Nieprzepraszający przedsiębiorca. Fanatyk alkoholu. Certyfikowany pisarz. Wannabe tv ewangelista. Fanatyk Twittera. Student. Badacz sieci. Miłośnik podróży.”
More Stories
JPMorgan oczekuje, że Fed obniży w tym roku referencyjną stopę procentową o 100 punktów bazowych
Foot Locker opuszcza Nowy Jork i przenosi się do St. Petersburga na Florydzie, aby obniżyć wysokie koszty: „efektywność”
Giełdy Nasdaq i S&P 500 prowadzą w dół w związku z rozczarowującymi wynikami Nvidii