8 września, 2024

TENIS: French Open 1/16 – Polski Harkoch pokonuje Shapovalo (i deszcz) w sekcji angielskiej.

Po raz drugi w tym roku na Roland Garros mecz Hurcoxa został przedłużony o dwa dni ze względu na pogodę.

Starcie 1/8 finału pomiędzy rozstawionym z ósmym numerem a Kanadyjczykiem Denisem Shapovalovem (118. miejsce w rankingu ATP) rozpoczęło się w piątek, ale zostało trzykrotnie przerwane przez deszcz. Ostatecznie przy stanie 2:0 w setach i 2:1 w trzecim secie z Hurcoxem sędziowie zdecydowali o przełożeniu meczu na sobotę.

Zawodnicy mieli wrócić na kort o godzinie 13:00, ale tak się nie stało, ponieważ w Paryżu ponownie padał deszcz. Ostatecznie zdecydowano, że mecz zostanie przeniesiony na inny, zadaszony stadion i ostatecznie został wznowiony w sobotę o 18:30.

Obaj gracze nie znieśli dobrze sytuacji po pauzie i wznowieniu gry.

Shapovalov szybko popełnił niewymuszony błąd i dwa podwójne błędy serwisowe – i został przełamany. Hurcox prowadziła w tym momencie 3:1 i do zakończenia meczu wystarczyło wygranie gemów serwisowych.

W pierwszej nie zdobył jednak ani jednego punktu i popełnił trzy niewymuszone błędy. A gdy błędy Polaka piętrzyły się – Shapovalov wygrał trzeciego seta.

Jednak w czwartym secie, gdy Hurcox odzyskał spokój, sytuacja znów się odwróciła – tym razem to Kanadyjczyk nękały niewymuszone błędy. Polak to wykorzystał – dwukrotnie przełamał rywali i prowadził do końca.

Dzięki temu ciężko zapracowanemu zwycięstwu Hurcox zmierzy się w niedzielę w 1/8 meczu z Bułgarem Grigorem Dimitrovem. Ich mecz rozpoczyna się o 17:00, a ostatni mecz tego dnia Hurcox rozegra na stadionie Suzanne Lenglen, gdzie zakończył poprzedni mecz.

Tymczasem w niedzielę o 11:00 czasu lokalnego polska numer jeden na świecie Iga Świątek zagra w ćwierćfinale, a na krytym korcie centralnym zmierzy się z cudzoziemką Anastasją Potapową.

W niedzielę odbędzie się także szereg innych, „polskich” meczów French Open.

W drugiej rundzie gry podwójnej mężczyzn Polak Jan Zieliński i Hugo Nis z Monako zmierzą się z Amerykaninem Christopherem Eubanksem i Evanem Kingiem.

W grze podwójnej kobiet Polski Magda Linet i Amerykanka Bernarda Pera zmierzą się z Włoszkami Sarą Errani i Jasmine Paolini. Polski Katarzyna Kawa i Japonka Nao Hibino zmierzą się z zagranicznymi rywalkami Mirrą Andreevą i Verą Zvonariovą.

Wielki Szlem French Open 2024 na korcie Roland Garros potrwa do 9 czerwca.