22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Mariella Moon

Teleskop Jamesa Webba może wykonywać szczegółowe zdjęcia planet i księżyców naszego Układu Słonecznego

W ciągu ostatnich kilku dni NASA opublikowała oszałamiające zdjęcia mgławicei gromady galaktyk, a nawet „Głębsze” spojrzenie na wszechświat Uchwycony przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Teraz agencja opublikowała zdjęcia czegoś znacznie bliższego domu, jak nowy ulubiony teleskop wszystkich — przepraszam, Hubble! – przejęte. Kiedy zespół Jamesa Webba kalibrował maszynę, członkowie… Zrób zdjęcia Jowisza Aby sprawdzić, czy można go wykorzystać do obserwacji pobliskich ciał niebieskich, takich jak księżyce i asteroidy, a także innych elementów, takich jak pierścienie planet i satelitów. Okazuje się, że odpowiedź brzmi tak.

Zdjęcie uchwycone przez filtr krótkofalowy instrumentu NIRCam (Near Infrared Camera Telescope Instrument) (powyżej) wyraźnie pokazuje wyraźne pasma gazowego giganta i jego księżyca Europa. Duża czerwona kropka jest również dość widoczna, chociaż wydaje się być biała ze względu na sposób przetwarzania obrazu. Gdy użyto filtra 2,12 mikrona instrumentu NIRCam, powstałe zdjęcie ukazywało księżyce Jowisza Europa, Tebe, Metis, a nawet cień Europy w pobliżu Wielkiej Czerwonej Plamy. A kiedy zespół zastosował filtr NIRCam 3,23 mikrona, powstałe zdjęcie uchwyciło niektóre pierścienie Jowisza, jak widać poniżej:

NASA, Europejska Agencja Kosmiczna, Kanadyjska Agencja Kosmiczna oraz b. Holler i J. Stansbury (STScI)

Brian Holler, jeden z naukowców, którzy pomogli zaplanować te obserwacje, powiedział:

W połączeniu z opublikowanymi niedawno zdjęciami głębokiego pola, zdjęcia te pokazują Jowiszowi pełne zrozumienie tego, co Webb może obserwować, od słabych i odległych obserwowalnych galaktyk po planety na naszym kosmicznym podwórku, które można zobaczyć gołym okiem ze swojego prywatnego podwórka. twój”.

Warto zauważyć, że James Webb uchwycił te obrazy poruszające się w jego polu widzenia w trzech oddzielnych obserwacjach, udowadniając, że był w stanie znaleźć i śledzić gwiazdy w pobliżu jasnego ciała niebieskiego, takiego jak Jowisz. Oznacza to, że może być używany do badania księżyców w naszym Układzie Słonecznym i może dać nam pierwsze obrazy pióropuszy materii, o których wiadomo, że są emitowane przez naturalne satelity, takie jak Europa i księżyc Saturna Enceladus.

READ  Najstarsze znane szkielety nietoperzy rzucają światło na ewolucję latających ssaków

Zespół śledził również asteroidy w pasie asteroid, aby znaleźć najszybsze rzeczy do zobaczenia. Odkryli, że nadal może uzyskiwać zbiorcze dane z obiektów poruszających się z prędkością do 67 milisekund na sekundę w ich polu widzenia. NASA twierdzi, że jest to odpowiednik śledzenia ruchu żółwia z odległości mili. Jak ujęła to Stephanie Milam, zastępca naukowca projektu Jamesa Webba, te zdjęcia pokazują, że „wszystko poszło genialnie”. W przyszłości możemy spodziewać się nie tylko bardziej imponujących szczegółowych obrazów kosmosu, ale także informacji, które mogą rzucić więcej światła na to, jak powstały pierwsze galaktyki.

Wszystkie polecane przez Engadget produkty są starannie dobierane przez naszą redakcję, niezależnie od firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki afiliacyjne. Jeśli kupisz coś przez jeden z tych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską.