Ukraiński rynek malin został w tym tygodniu mocno dotknięty cenami skupu mrożonych malin, które reklamowano na poziomie 12 UAH/kg, co stanowi równowartość 32 centów amerykańskich lub 30 centów euro za kg. Zespół Eastfruit zauważa, że ogłoszenia te zamieszczali głównie pośrednicy, którzy planowali odsprzedać maliny po wyższej cenie łącząc je, więc w tym przypadku koszt surowców dla przetwórców był nieco wyższy. Próbowała jednak obniżyć cenę zakupu przetwórców Raspberry na te jagody.
Nieco wcześniej informowaliśmy, że wielu ukraińskich rolników zdecydowało się zaprzestać zbioru malin, co jest nieopłacalne. Według uczestników rynku cena zbioru malin waha się od 14 do 18 UAH/kg (38-49 centów amerykańskich), w zależności od regionu i plonu. Dlatego w większości przypadków cena 12 UAH/kg nie pokrywa nawet kosztów zbioru malin, nie mówiąc już o pozostałych kosztach uprawy. W związku z tym tylko mali producenci, którzy nie zatrudniają pracowników najemnych, mogą sprzedawać jagody po tak niskiej cenie.
„Należy zaznaczyć, że 12 UAH nie jest najniższą ceną oferowaną ukraińskim rolnikom za maliny w lokalnej walucie hrywna. Latem 2018 roku ceny spadły nawet do 8 UAH/kg, jednak biorąc pod uwagę ceny w dolarach amerykańskich, dzisiejsze 12 UAH to równowartość 8 UAH w 2018 r. Ale to też nie do końca prawda, bo inflacja dolara była w tym okresie bardzo wysoka. Zatem 32 centy w 2018 r. to równowartość 37 centów dzisiaj, biorąc pod uwagę oficjalne roczna stopa inflacji dolara amerykańskiego. Innymi słowy, obecnie cena skupu malin na Ukrainie po porównywalnej cenie jest niższa. Rozpiętość ta jest o 14% niższa od najwyższej w historii z 2018 roku” – mówi. Andriy Yarmak jest ekonomistą w Centrum Inwestycyjnym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO)..
Szczegółową analizę cen za poprzednie lata znajdziesz w naszym artykule Raspberry Price Cycles opublikowanym przed rozpoczęciem sezonu 2023. Nawiasem mówiąc, w tym artykule bardzo dokładnie przewidzieliśmy rozwój rynku.
„W 2023 roku następuje kolejna nieprzyjemna sytuacja dla ukraińskich plantatorów malin – nawet w 2018 roku ceny malin wiecznie owocujących odmian powtarzalnych były znacznie wyższe niż ceny odmian letnich. Z drugiej strony w 2023 roku najniższe ceny zostały osiągnięte właśnie przy zbiorze wiecznie owocujących odmian malin, których teraz nie można sprzedać po tak niskiej cenie” – zauważa ekspert.
Tak niska cena malin na Ukrainie szokuje nie tylko lokalnych rolników, ale także rolników i zamrażarki w innych krajach Europy. Wielu przetwórców w Polsce i Serbii w dalszym ciągu nie może sprzedawać zapasów mrożonych malin ze zbiorów w 2022 roku, a już gromadzi zapasy nowego zbioru i skupuje je po cenie nie mniejszej niż 1,1-1,2 euro za kilogram. Inaczej mówiąc, zamrażarki w Polsce i Serbii nawet w tym sezonie płaciły za surowce średnio 2-3 razy więcej niż zamrażarki na Ukrainie. Rozumieją zatem, że nowy sezon może okazać się mniej trudny od poprzedniego i choć większość z nich poniosła straty, to ukraińskie zamrażarki w większości zarobiły.
„W 2023 roku ukraińskie zamrażarki znów będą mogły nieźle zarobić. Nawet jeśli ilość wartości dodanej spadnie, to gwarantują sobie, choć niewielkie, ale rentowne. Taka strategia może być w pełni uzasadniona, zwłaszcza w czasie wojny. Niektóre zamrażarki na Ukrainie nadal chcą poszerzać geografię sprzedaży, USA i Kanadę. Uważa się, że oni również będą starali się zwiększyć swoją obecność na rynkach, a pierwsze sygnały tego widzieliśmy już w pierwszej połowie 2023 roku. Jest to bardzo ważne dla ukraińskich producentów malin, ponieważ dla kraju ważne jest utrzymanie zdolności zamrażania, aby uzyskać maksymalną cenę po ożywieniu na światowym rynku malin, co jest nieuniknione w nadchodzących latach” – dodaje Andrij Yarmak.
Owoce Wschodu
Z materiałów witryny można korzystać bezpłatnie, jeśli w wyszukiwarkach znajdują się bezpośrednie i otwarte hiperłącza do określonej publikacji w witrynie East-Fruit.com.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35