22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sześć osób zginęło w rosyjskim ataku rakietowym na rodzinne miasto prezydenta Ukrainy

Sześć osób zginęło w rosyjskim ataku rakietowym na rodzinne miasto prezydenta Ukrainy

  • Rosyjskie ataki uderzyły w budynek mieszkalny w Krzywym Rogu
  • Prezydent Zełenski potępia strajk w swoim rodzinnym mieście
  • Naloty są ostatnimi z wielu od czasu inwazji rosyjskiej

Krzywy Róg, Ukraina (Reuters) – Co najmniej sześć osób zginęło w rosyjskim ataku rakietowym na budynek mieszkalny w Krzywym Rogu, rodzinnym mieście prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, poinformowały władze.

Mieszkańcy jęczeli przed płonącym apartamentowcem, który buchał dymem po porannym ataku na miasto w centralnej Ukrainie. Urzędnicy poinformowali, że co najmniej 25 osób zostało rannych, a inni wciąż są uwięzieni pod gruzami.

Olha Chernusova, która mieszka w pięciopiętrowym bloku, powiedziała, że ​​eksplozja obudziła ją odgłosem grzmotu i wyrzuciła z łóżka gwałtowną falą.

Powiedziała: „Pobiegłam do moich drzwi, ale było tak gorąco… było tak dużo dymu”.

„Co mogę zrobić? Siedziałam na werandzie, bałam się, że zemdleję. Długo nikt nie przychodził… ​​Myślałam, że będę musiała skoczyć na drzewo”.

Wokół niej ulica i dziedziniec były wypełnione szkłem i cegłami. Co najmniej pięć samochodów zostało zniszczonych jako łuski.

Ihor Lavrinenko, który mieszka w innej części budynku, powiedział, że słyszał dwie eksplozje.

Powiedział: „Obudziłem się po pierwszym wybuchu, słabym huku, i poszedłem prosto na balkon. Potem drugi podmuch przeszedł mi nad głową iz balkonu patrzyłem, jak spadają gorące gruzy”.

Widok pokazuje budynek mieszkalny poważnie uszkodzony przez rosyjski atak rakietowy, podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę, w Krzywym Rogu, obwód dniepropetrowski, Ukraina, 13 czerwca 2023 r. Gubernator wojskowy i cywilny regionu Dniepropietrowska Serhij Łysak za pośrednictwem Telegramu / materiałów informacyjnych za pośrednictwem REUTERS

Trwa akcja ratunkowa w budynku mieszkalnym i w zniszczonym magazynie, powiedział starosta Serhij Łysak za pośrednictwem komunikatora Telegram.

Burmistrz miasta Ołeksandr Wilkol potwierdził, że zginęło co najmniej sześć osób. Powiedział we wcześniejszym poście, że trzy osoby zginęły, co najmniej siedem zostało uwięzionych pod gruzami, a kolejnych 25 zostało rannych.

Zełenski potępia atak

„Rosyjscy mordercy kontynuują wojnę z budynkami mieszkalnymi, zwykłymi miastami i ludźmi” – powiedział urodzony w Krzywym Rogu Zełenski w Telegramie.

Rosja nie od razu skomentowała atak. Od czasu inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r. wielokrotnie atakował miasta na Ukrainie, choć zaprzecza, jakoby atakował cywilów.

READ  Kandydat skrajnie prawicowego populisty na prezydenta aresztowany w Paragwaju

Moskwa oskarżyła też Ukrainę o ostrzał przez granicę, gdzie Kijów prowadzi kontratak. Rosyjski gubernator Kurska powiedział we wtorek, że kilka domów zostało uszkodzonych, a dostawy energii elektrycznej zostały przerwane w dwóch wioskach w regionie w pobliżu granicy.

We wczesnych godzinach wtorkowych na Ukrainie zawyły syreny przeciwlotnicze, a wojskowi w Kijowie poinformowali, że siły obrony powietrznej zniszczyły wszystkie rosyjskie pociski wycelowane w stolicę Ukrainy.

Najwyższe dowództwo wojskowe Ukrainy poinformowało, że siły powietrzne zniszczyły 10 z 14 pocisków manewrujących wystrzelonych przez Rosję na Ukrainę oraz jeden z czterech irańskich dronów.

Dodatkowe raporty Lydii Kelly w Melbourne i Aleksandara Vasovića w Belgradzie. Montaż autorstwa Simona Camerona-Moore’a i Timothy’ego Heritage

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.