22 marca, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Szef Pentagonu udaje się w niezapowiedzianą podróż do Iraku w związku ze zbliżającą się 20. rocznicą inwazji

BAGHDAD (Reuters) – Sekretarz obrony USA Lloyd Austin złożył we wtorek niezapowiedzianą wizytę w Iraku, wizytę mającą na celu pokazanie zaangażowania Waszyngtonu w utrzymanie tam swojej obecności wojskowej prawie 20 lat po inwazji kierowanej przez USA w celu obalenia Saddama Husajna. .

Inwazja z 2003 roku zabiła dziesiątki tysięcy irackich cywilów i spowodowała niestabilność, która ostatecznie utorowała drogę bojownikom Państwa Islamskiego po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych w 2011 roku.

Austin, najwyższy rangą urzędnik w administracji prezydenta Joe Bidena, który odwiedził Irak, był ostatnim dowódcą sił amerykańskich po inwazji.

Austin powiedział: „Jestem tutaj, aby potwierdzić strategiczne partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Irakiem, gdy zmierzamy w kierunku bezpieczniejszego, stabilnego i suwerennego Iraku”.

Stany Zjednoczone mają obecnie 2500 żołnierzy w Iraku – i dodatkowych 900 żołnierzy w Syrii – aby doradzać i pomagać lokalnym siłom w walce z Państwem Islamskim, które w 2014 r. przejęło obszary w obu krajach.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Wysoki urzędnik obrony USA powiedział: „To, co oni (Irakijczycy) usłyszą od niego, to zobowiązanie do utrzymania naszych sił, ale nie chodzi tylko o narzędzie wojskowe. Stany Zjednoczone są szeroko zainteresowane strategicznym partnerstwem z rządem Iraku ”. Pod warunkiem zachowania anonimowości dla reporterów.

Państwo Islamskie jest dalekie od potężnej siły, jaką było kiedyś, ale komórki bojowników przetrwały w niektórych częściach północnego Iraku i północno-wschodniej Syrii.

Byli urzędnicy i eksperci powiedzieli, że podróż miała również na celu wsparcie wysiłków irackiego premiera Mohammeda al-Sudaniego w celu powstrzymania irańskich wpływów w kraju.

Wspierane przez Iran milicje w Iraku od czasu do czasu atakowały siły amerykańskie i ich ambasadę w Bagdadzie pociskami. Stany Zjednoczone i Iran zbliżyły się do całkowitego konfliktu w 2020 r. po tym, jak siły amerykańskie zabiły dowódcę irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, generała Qassema Soleimaniego, w ataku drona.

READ  Ukraina rozpoczyna nowy atak na dowództwo rosyjskiej floty na Morzu Czarnym | Ukraina

„Myślę, że iraccy przywódcy podzielają nasze zainteresowanie tym, aby Irak nie stał się areną konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Iranem” – powiedział przedstawiciel obrony.

Austin spotka się z Al-Sudani, a także prezydentem irackiego regionu Kurdystanu, Nechirvanem Barzanim, w ramach długotrwałego sporu o transfery budżetowe i podział dochodów z ropy naftowej między rządem krajowym a rządem kurdyjskim.

symbolizm

Administracja byłego prezydenta George’a W. Busha uzasadniając decyzję o inwazji na Irak, powołała się na przekonanie, że rząd prezydenta Iraku Saddama Husajna posiadał broń masowego rażenia. Stany Zjednoczone i siły sojusznicze odkryły później, że takie zapasy nie istnieją.

Według projektu Costs of War przygotowanego przez Watson Institute for International Studies na Uniwersytecie Browna w wojnie zginęło od 185 000 do 208 000 irackich cywilów.

Austin, były dowódca wszystkich sił USA na Bliskim Wschodzie, powiedział w 2011 roku, że Stany Zjednoczone osiągnęły swoje cele militarne w Iraku.

Ale pod rządami byłego prezydenta Baracka Obamy Stany Zjednoczone wysłały po trzech latach tysiące żołnierzy do Iraku i Syrii, aby wzmocnić walkę z grupą Państwa Islamskiego.

Emerytowany generał piechoty morskiej Frank McKenzie, który do zeszłego roku dowodził siłami amerykańskimi na Bliskim Wschodzie, powiedział, że podróż Austina pokazała zaangażowanie Waszyngtonu w kraj po tym, co powiedział, że były błędami z przeszłości.

„Odzwierciedla bardziej dojrzałe podejście USA do Iraku po katastrofalnej decyzji o wycofaniu się pod koniec administracji Obamy, a to była katastrofalna decyzja” – powiedział McKenzie.

(Pokrycie przez Idris Ali w Bagdadzie). Montaż autorstwa Andrew Heavensa i Angusa McSwana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.