Izrael twierdzi, że dyrektor szpitala jest przesłuchiwany, ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia wyraża obawy o bezpieczeństwo kilkudziesięciu osób przebywających nadal w placówce.
Światowa Organizacja Zdrowia wyraziła zaniepokojenie losem dyrektora szpitala Al-Shifa w mieście Gaza, Muhammada Abu Salmiyi, który został aresztowany w tym tygodniu przez Izrael.
Światowa Organizacja Zdrowia podała w piątkowym oświadczeniu, że dyrektor największego szpitala na oblężonych terytoriach palestyńskich został w środę aresztowany wraz z pięcioma innymi pracownikami służby zdrowia podczas udziału w misji ONZ mającej na celu ewakuację pacjentów.
Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła: „Aresztowano trzech pracowników medycznych z Palestyńskiego Towarzystwa Czerwonego Półksiężyca i trzech z Ministerstwa Zdrowia”.
W oświadczeniu dodano, że od tego czasu dwóch z sześciu osób zostało zwolnionych, ale „nie mamy informacji o stanie zdrowia pozostałych czterech pracowników służby zdrowia, w tym dyrektora szpitala Al-Shifa”.
Agencja ONZ wezwała do „pełnego poszanowania ich praw prawnych i praw człowieka podczas ich przetrzymywania”.
Rzecznik izraelskiej armii powiedział w sobotę, że w sprawie Abu Salamiyi prowadzone jest śledztwo.
„Obecnie kontynuujemy… przesłuchiwanie go w związku z faktem, że był dyrektorem szpitala, który w rzeczywistości stał na czele całej siatki terrorystycznej” – powiedział rzecznik IDF Doron Spielman.
„Jak mógł nie wiedzieć, co się dzieje? Mamy zakładników, których, jak wiecie, zarejestrowały kamery monitoringu w szpitalu. „
Armia izraelska, która w zeszłym tygodniu dokonała nalotu na szpital, twierdziła, że bojownicy Hamasu wykorzystali kompleks tuneli pod szpitalem Shifa jako centrum dowodzenia – czemu Hamas i urzędnicy szpitala wielokrotnie zaprzeczali. Izrael nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń.
Troska o pozostałych pacjentów
Międzynarodowe media często cytowały Abu Salamiyę, który wypowiadał się na temat warunków w szpitalu Al-Shifa, głównym ośrodku izraelskich nalotów i ataków naziemnych po atakach bojowników Hamasu z 7 października.
Tydzień temu armia izraelska nakazała ewakuację szpitala Al-Shifa, w którym przebywało 7 000 osób, w tym chorych i wysiedlonych Palestyńczyków. Jednak w środku pozostało kilkudziesięciu pacjentów, których nie dało się przetransportować, a także niewielka liczba ratowników medycznych.
Światowa Organizacja Zdrowia podała, że w ciągu tygodnia przeprowadziła trzy misje ewakuacyjne szpitali i w jednym przypadku udało jej się przewieźć ze szpitala 31 dzieci.
Według Światowej Organizacji Zdrowia podczas trzeciej misji, która odbyła się w środę we współpracy z palestyńskim Czerwonym Półksiężycem, ewakuowano 151 osób, w tym pacjentów, ich krewnych i pracowników służby zdrowia.
Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia powiedział w piątek, że agencja ONZ pracuje nad jak najszybszą większą liczbą ewakuacji ze szpitali w północnej Gazie po wejściu w życie rozejmu, wyrażając obawy o bezpieczeństwo osób przebywających w szpitalu Shifa.
„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni bezpieczeństwem około 100 pacjentów i pracowników służby zdrowia przebywających w szpitalu Shifa” – powiedział Christian Lindmeier, rzecznik WHO.
Odmówił odpowiedzi na uwagi Ministerstwa Zdrowia Gazy, które oznajmiło, że zawiesi współpracę ze Światową Agencją Zdrowia w związku z doniesieniami o przetrzymywaniu przez Izrael personelu medycznego na przesłuchanie.
„Kawowy pionier. Certyfikowany miłośnik popkultury. Irytująco skromny gracz”.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Uratowany Izraelczyk apeluje do Hamasu o zawarcie układu z więźniem
Amerykanka zginęła, a 5 innych osób uratowano po zatonięciu statku Wikingów u wybrzeży Norwegii