2 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sukcesja Karola podnosi karaibskie żądania reparacji, usuwając króla z głowy państwa

Sukcesja Karola podnosi karaibskie żądania reparacji, usuwając króla z głowy państwa

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

KINGSTON / NOWY JORK (Reuters) – Przystąpienie króla Karola do tronu brytyjskiego wywołało ponowne apele polityków i aktywistów do byłych kolonii na Karaibach o usunięcie króla ze stanowiska głowy państwa i zapłatę przez Wielką Brytanię reparacji za niewolnictwo. .

Karol zastąpił swoją matkę, królową Elżbietę, która rządziła krajem przez 70 lat i zmarła w czwartek po południu. Czytaj więcej

Premier Jamajki powiedział, że jego kraj opłakuje Elżbietę i nakazał swojemu odpowiednikowi z Antigui i Barbudy powiewać pół flagami do dnia jej pochówku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Jednak w niektórych kręgach pojawiają się wątpliwości co do roli dalekiego króla w XXI wieku. Na początku tego roku niektórzy przywódcy Wspólnoty Narodów wyrazili swoje zaniepokojenie na szczycie w Kigali w Rwandzie w związku z przeniesieniem kierownictwa 54-narodowego klubu z Elizabeth na Charlesa. Czytaj więcej

Ośmiodniowa wycieczka w marcu księcia Williama i jego żony Kate do Belize, Jamajki i Bahamów była naznaczona wezwaniami do wypłacenia odszkodowań i przeprosinami za niewolnictwo. Czytaj więcej

„W związku ze zmieniającą się rolą monarchii spodziewamy się, że będzie to okazja do pogłębienia dyskusji na temat reparacji dla naszego regionu” – powiedział w czwartek Nyambi Hall Campbell, 44-letni naukowiec, który przewodniczy Narodowej Komisji Odszkodowań dla Bahamów.

Hall Campbell przesłała kondolencje rodzinie królowej i zauważyła uznanie przez Karola „przerażających okrucieństw związanych z niewolnictwem” podczas zeszłorocznej uroczystości oznaczającej koniec brytyjskich rządów z Barbadosem, który stał się republiką.

Powiedziała, że ​​ma nadzieję, że Charles poprowadzi w sposób, który odzwierciedla „sprawiedliwość, która jest potrzebna w czasach. A sprawiedliwość jest sprawiedliwością naprawczą”.

Ponad 10 milionów Afrykanów zostało ograniczonych w transatlantyckim handlu niewolnikami przez narody europejskie między XV a XIX wiekiem. Ci, którzy przeżyli brutalną podróż, zostali zmuszeni do pracy na plantacjach na Karaibach iw obu Amerykach.

READ  Według doniesień największy ciężar odejścia księcia Harry'ego i Meghan Markle spoczywa na Kate Middleton

Jamajska orędowniczka reparacji Rosalia Hamilton powiedziała, że ​​komentarze Karola na konferencji w Kigali na temat jego osobistego żalu z powodu niewolnictwa dają „pewną nadzieję, że wyciągnie wnioski z historii, zrozumie bolesny wpływ, jaki wiele narodów poniosło „nawet dzisiaj” i zaspokoi potrzebę reparacji ”.

Nowy król nie wspomniał o reparacjach w przemówieniu w Kigali.

Brytyjska królowa Elżbieta siedzi obok księcia Karola podczas otwarcia parlamentu w centrum Londynu w Wielkiej Brytanii, 21 czerwca 2017 r. Stefan Rousseau / Pool przez REUTERS / File Photo

Advocacy Network, koordynowana przez Hamiltona, opublikowała list otwarty wzywający do „przeprosin i zadośćuczynienia” podczas wizyty Williama i Kate.

Hamilton dodał, że wnuki królowej mają możliwość prowadzenia rozmowy o reparacjach.

Rząd Jamajki ogłosił w zeszłym roku plany żądania odszkodowania od Wielkiej Brytanii za przymusowe przeniesienie około 600 000 Afrykanów do pracy na plantacjach trzciny cukrowej i bananów, tworząc fortuny dla brytyjskich właścicieli niewolników.

„Każdy, kto obejmuje urząd, powinien zostać poproszony o zezwolenie rodzinie królewskiej na wypłatę reparacji na rzecz Afrykańczyków” – powiedział David Denny, sekretarz generalny Karaibskiego Ruchu na rzecz Pokoju i Integracji z Barbadosu.

„Wszyscy musimy pracować, aby usunąć rodzinę królewską z prezydentury naszych krajów” – powiedział.

Jamajka wskazała, że ​​wkrótce może podążać za Barbadosem w pozbyciu się monarchii. Obaj pozostają członkami Rzeczypospolitej.

Sondaż przeprowadzony w sierpniu wykazał, że 56% Jamajczyków opowiada się za usunięciem brytyjskiego monarchy ze stanowiska głowy państwa.

Michael Phillips, członek opozycji w parlamencie Jamajki, złożył w 2020 r. wniosek popierający usunięcie.

„Mam nadzieję, jak powiedział premier w jednym ze swoich wyrażeń, że poruszy się szybciej, gdy na jego miejscu pojawi się nowy król” – powiedział w czwartek Phillips.

Allen Chastanet, były premier St. Lucia, a obecnie przywódca opozycji, powiedział agencji Reuters, że popiera to, co nazwał „ogólnym” ruchem na rzecz republikanizmu w swoim kraju.

„Z pewnością poprze w tym momencie przejście do republiki” – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

READ  Reality TV „Gra w kalmary” trafi na Netflix — The Hollywood Reporter

(Reportaż Kate Chappelle z Kingston.) Dodatkowa relacja Henry’ego Robertsona w St. Vincent i Michaela Moscovo w Nowym Jorku Pisanie Julii Simes Cobb Edytowanie Rosalby O’Brien i Leslie Adler

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.