Trasy objazdowe
„Początkowo ludzie w Polsce myśleli, że Orbánowi grozi reelekcja, nie mogąc przyznać się, że popełnił błąd, inwestując wcześniej w stosunki z Rosją” W lawinie przez partię Fidesz Orbana. „Wiele osób czekało, myśląc, że to przejściowe”.
„Jednak po wyborach pierwszą rzeczą, jaką zobaczyliśmy, był minister spraw zagranicznych Szijjardo pozostający na swoim stanowisku, który był bardzo symboliczną postacią w stosunkach węgiersko-rosyjskich” – mówi Sadeky. „Potem stopniowo zdaliśmy sobie sprawę, że nasze drogi naprawdę się rozeszły”.
Stosunki dwustronne osiągnęły dno zeszłego lata z polskim premierem Mateuszem Morawieckim po tym, jak Orban mówił o różnicach między dwiema stolicami w sprawie wojny na Ukrainie podczas swojego kluczowego dorocznego przemówienia w Bael Tusnaut w Rumunii. powiedział Prasa: „Potwierdzam słowa premiera Orbána, że Polska i Węgry są rozdzielone”.
Od tego czasu wcześniej intensywny rytm spotkań na wysokim szczeblu ustąpił miejsca głównie spotkaniom na niskim szczeblu, w gronie biurokratów średniego szczebla, a nie polityków rządowych.
A zmiana była odczuwalna nie tylko w kręgach politycznych; Polskie społeczeństwo też jest coraz bardziej rozczarowane. Ostatnio głosowanie Według CBOS popularność Węgrów wśród Polaków spadła o 21 proc. do najniższego poziomu od 30 lat, a wśród Niemców jeszcze bardziej.
„Podczas gdy Polacy i Węgrzy zawsze uważali się za bliskich, teraz mamy na przykład protesty przed ambasadą Węgier” – zauważa Sadeki.
Rząd węgierski zdaje sobie sprawę, że potrzebne są znaczące gesty polityczne, aby przywrócić stosunki Polski, które są uważane za kluczowe dla węgierskich interesów narodowych w UE. Kraje członkowskie.
Wizyta w Warszawie zaprzysiężonej w maju prezydent Węgier Katalin Nowak czy jego podróż pociągiem do Kijowa w listopadzie były celem, ale niewiele było działań następczych. „Warszawa oczekuje wielkich gestów, takich jak udział w szkoleniu ukraińskich żołnierzy czy wysłanie broni do Orbana w Kijowie czy na Węgry” – mówi Mitrovits, węgierski ekspert. „Przynajmniej byłoby to szybsze uznanie wniosku Finlandii i Szwecji do NATO”.
Ale nawet tam Orbán był w stanie poświęcić długoterminowe więzi dyplomatyczne na rzecz krótkoterminowych korzyści wewnętrznych. Pomimo zapewnień Węgier wobec Moravík w listopadzie zeszłego roku, że zatwierdzą połączenie obu krajów „podczas pierwszej sesji parlamentarnej w lutym 2023 r.”, przystąpienie Finlandii zostało zatwierdzone dopiero pod koniec marca, podczas gdy Szwecja wciąż na to czeka.
– Dla Polski rozszerzenie NATO jest gwarancją bezpieczeństwa regionalnego – podkreśla Mitrowicz. „Blokowanie rozszerzenia NATO Węgry szkodzą kluczowym polskim interesom”.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35