25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Start SpaceX: misja turystyczna dokuje z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.  Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Start SpaceX: misja turystyczna dokuje z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Misja wystartowała z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie w piątek rano. Statek kosmiczny, który odłączył się od rakiety po wejściu na orbitę, spędził około 20 godzin na swobodnym locie po orbicie, manewrując w pobliżu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wyjazd był możliwy dzięki startupowi z Houston w Teksasie Aksjomat Przestrzeń, który stara się rezerwować loty rakietowe, zapewniać wszelkie niezbędne szkolenia i koordynować loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną dla tych, których na nie stać. Wszystko to jest zgodne z celem rządu USA i sektora prywatnego, jakim jest promowanie działalności komercyjnej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i poza nią.

Na pokładzie tej misji, zwanej AX-1, znajduje się Michael Lopez Alegria, były astronauta NASA, który stał się pracownikiem Axiom, który kieruje misją; Izraelski biznesmen Eitan Stibi. kanadyjski inwestor Mark Pathy; Larry Connor, magnat nieruchomości z Ohio.

Po przybyciu na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon, dołączają do siedmiu profesjonalnych astronautów już na pokładzie stacji kosmicznej – w tym trzech astronautów NASA, jednego niemieckiego astronauty i trzech rosyjskich kosmonautów.

To nie pierwszy raz, kiedy klienci lub nie-astronauci, którzy odwiedzają Międzynarodową Stację Kosmiczną, zapłacili, tak jak zrobiła to Rosja Wyprzedane miejsca Na swoim statku kosmicznym Sojuz dla różnych poszukiwaczy wrażeń w ostatnich latach. Ale jest to pierwsza misja, w której załoga składa się wyłącznie ze zwykłych obywateli, bez aktywnych członków korpusu astronautów rządu. Po raz pierwszy zwykli obywatele udali się na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie amerykańskiego statku kosmicznego.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Ile to wszystko kosztuje?

Axiom wcześniej ujawnił cenę 55 milionów dolarów za miejsce na 10-dniową wycieczkę na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale firma odmówiła komentarza na temat warunków finansowych tej konkretnej misji — poza stwierdzeniem na konferencji prasowej w zeszłym roku, że cena wynosiła „dziesiątki milionów”.

Misja jest możliwa dzięki ścisłej współpracy między Axiom, SpaceX i NASA, ponieważ Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest finansowana i obsługiwana przez rząd.

Agencja kosmiczna ujawniła kilka Detale O tym, ile kosztowałoby ją korzystanie z jej 20-letniego laboratorium.

Samo jedzenie kosztuje 2000 dolarów dziennie na osobę w kosmosie. Dostawy do i ze stacji kosmicznej dla załogi komercyjnej to od 88 000 do 164 000 dolarów dziennie na osobę. W przypadku każdej misji uzyskanie niezbędnego wsparcia od astronautów NASA kosztowałoby klientów komercyjnych kolejne 5,2 miliona dolarów, a całe wsparcie i planowanie misji pożyczone przez NASA to kolejne 4,8 miliona dolarów.

READ  Mars Express rejestruje wspaniałe obrazy ogromnej marsjańskiej doliny

Kto lata?

Lopez Allegria, weteran Cztery loty w kosmos w latach 1995-2007 Podczas swojego pobytu w NASA prowadził tę misję jako pracownik Axiom.
Axe Crew 1 (od lewej do prawej) Larry Connor, Mark Bathy, Michael Lopez Allegria i Eitan Stipe.
Aby uzyskać więcej informacji na temat trzech płacących klientów, sprawdź nasz zasięg tutaj.

Czy bezpiecznie jest udać się na Międzynarodową Stację Kosmiczną, biorąc pod uwagę konflikt rosyjski?

Rosja jest głównym partnerem Stanów Zjednoczonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a stacja kosmiczna od dawna jest okrzyknięta symbolem współpracy po zimnej wojnie.

Jednak stosunki amerykańsko-rosyjskie w terenie osiągnęły swój szczyt wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożyli na Rosję surowe sankcje, a kraj zareagował na kilka sposobów, m.in Odmowa sprzedaży rosyjskich silników rakietowych amerykańskim firmom. Nawet szef Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roscosmos w mediach społecznościowych groził, że odejdzie Konwencja ISSA.

Pomimo całego szumu, NASA wielokrotnie starała się uspokoić, że NASA i jej rosyjscy odpowiednicy bezproblemowo współpracują ze sobą za kulisami.

„NASA jest świadoma ostatnich komentarzy dotyczących Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Amerykańskie sankcje i środki kontroli eksportu nadal pozwalają na współpracę kosmiczną między USA a Rosją na stacji kosmicznej” – powiedział w niedawnym oświadczeniu administrator NASA Bill Nelson. „Profesjonalne relacje między naszymi międzynarodowymi partnerami, astronautami i astronautami są kontynuowane dla bezpieczeństwa i misji wszystkich na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”.

Czy to astronauci czy turyści?

To pytanie wisi teraz nad społecznością lotów kosmicznych.

Rząd Stanów Zjednoczonych tradycyjnie przyznawał skrzydła astronauty każdemu, kto podróżuje ponad 50 mil nad powierzchnią Ziemi. Jednak komercyjne skrzydła astronautów — stosunkowo nowe oznaczenie wprowadzone przez Federalną Administrację Lotnictwa — mogą nie być dość liberalnie rozprowadzane.

W zeszłym roku FAA Postanowiono zakończyć cały komercyjny program pakietów astronautów 1 stycznia 2022 r. Teraz Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) planuje umieścić na stronie internetowej listę nazwisk wszystkich osób, które przekraczają próg 50 mil.
Najpierw w CNN: USA dają Bezosowi, Bransonowi i Shatnerowi skrzydła astronautów

To, czy uczciwe jest dalsze określanie ludzi, którzy płacą za podróż w kosmos, jako „astronautów”, jest kwestią otwartą, a niezliczeni obserwatorzy – w tym astronauci NASA – wyrazili swoją opinię.

Nie wszyscy się tak martwią retusz słów.
„Jeśli przypinasz swój tyłek do rakiety, myślę, że jest to coś warte” – powiedział były astronauta NASA Terry Virts. National Geographic Zapytany o sprawę. „Kiedy byłem pilotem F-16, nie byłem zazdrosny o to, że nazywano mnie pilotami Cessny. Myślę, że każdy wiedziałby, czy zapłaciłeś za pięciominutowy lot suborbitalny, czy pilotowałeś statek kosmiczny międzyplanetarny. Te dwa różne rzeczy.”

Jeśli zapytasz załogę AX-1, nie lubią, gdy mówi się o nich „turyści”.

READ  Dlaczego grawitacja ciągnie nas w dół, a nie w górę?

Lopez Allegria powiedział dziennikarzom na początku tego miesiąca, odnosząc się do naddźwiękowych lotów Jeffa Bezosa Blue Origin. „Myślę, że turystyka kosmiczna odgrywa ważną rolę, ale nie to ma na myśli Axiom”.

Załoga przeszła intensywne szkolenie do tej misji, podejmując wiele takich samych zadań, jak zawodowi astronauci podczas szkolenia. Ale prawda jest taka, że ​​trzech klientów płacących w tę podróż — Stibbe, Pathy i Connor — nie zostało wybranych spośród tysięcy kandydatów i nie poświęcają temu przedsięwzięciu wiele swojego życia.

Sam Aksjomat był w przeszłości bardziej kapryśny w używaniu słów.

„Komercyjne loty kosmiczne. Turystyka kosmiczna. Jakkolwiek to nazwiesz – to się dzieje. I niedługo” – napisała firma na swojej stronie internetowej stronie internetowej.

Co zrobią, gdy będą w kosmosie?

Każdy członek załogi ma listę projektów badawczych, nad którymi planuje pracować.

Connor przeprowadzi pewne badania nad tym, jak lot kosmiczny wpływa na starzejące się komórki, które są komórkami, które zatrzymały normalny proces reprodukcji i są „związane z wieloma chorobami związanymi z wiekiem”, według Axiom. Badania te będą prowadzone we współpracy z Mayo Clinic i Cleveland Clinic.

Wśród pozycji na liście rzeczy do zrobienia Pathé są dodatkowe badania medyczne, koncentrujące się bardziej na zdrowiu dzieci, które będzie prowadził we współpracy z kilkoma kanadyjskimi szpitalami, a także niektóre inicjatywy na rzecz ochrony przyrody.

Stibbe przeprowadzi również pewne badania i skupi się na „działaniach edukacyjnych i artystycznych, aby połączyć młodsze pokolenie w Izraelu i na całym świecie”, według Axiom. Stipe lata w imieniu Fundacji Ramona – organizacji non-profit zajmującej się edukacją kosmiczną, której nazwa pochodzi od pierwszego izraelskiego astronauty, Ilana Ramona, który zginął w katastrofie promu kosmicznego Columbia w 2003 roku. Biografia Stipe’a mówi, że łączy go „bliska” przyjaźń.

READ  Czy w pierścieniach Saturna lub Jowisza może ukrywać się obce życie?

Podczas postoju załoga będzie miała również okazję podziwiać rozległe widoki na ląd. A w pewnym momencie zjedzą posiłek z innymi astronautami na pokładzie. Ich jedzenie zostało przygotowane we współpracy z szefem kuchni celebrytą i filantropem Jose Andresem. Według Axiom, ich posiłki są „oparte na tradycyjnych smakach i potrawach rdzennej Hiszpanii komandora Lopeza-Alegrii”.